Nedaří se vám usínat? Zkuste potraviny, které pomohou!

Psychická pohoda, Vše o jídle
Pravidelný spánek se stává nedostatkovým zbožím. Práce a tlaky na psychiku ze strany rodiny a společnosti také dělají své. Naštěstí existují drobné pomůcky pro zlepšení načasování pádu do říše odpočinku. Mezi ně patří i to správné jídlo před spaním. Jak asi tušíte, brambůrky to nejsou...

Že ke správnému fungování v životě je nezbytný spánek, není snad ani potřeba zmiňovat. Jenže docílit toho optimálního není zrovna lehké. Když mluvíme o spánku, tak rozhodně ne o přerušovaném či lehkém, ale o poctivém několikahodinovém umrtvení vědomí. Ale o přirozeném umrtvení bez chemie z lékárenských pultů, tou se proces regenerace postupně jenom devastuje. Součástí dokonalého odpočinku je i jídlo, konkrétně to poslední, které pozřete před zalehnutím. Správná volba dokáže podpořit nejenom usínání, ale i všechny další fáze spánku. A samozřejmě naopak. Některé potraviny vše akorát zhorší. Čeho se vyvarovat a co naopak vyhledávat?

Přečtěte si také: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?

Mléko s cereáliemi
O mléku a jeho vlivech na spánek se ví již pěknou řádku let. Lidová slovesnost nám radí dát si navečer sklenku teplého mléka, abychom se uvolnili a lépe se nám zaléhalo do peřin. Nejde jen o vyprázdněné povídačky, jako tomu bývá u mnohých jiných babských rad. Mléko opravdu pomáhá. Obsahuje aminokyselinu tryptofan, kterou tělo využívá k větší produkci serotoninu známého také jako hormon štěstí. Ale magie se skrývá možná i v samotné chuti, která dokáže vyvolat hřejivé vzpomínky na dětství. Mléka se však příliš nenajíme. Nevadí. Stačí přidat hrst cereálií. Samozřejmě kvalitních. Ale úplně postačí drcené ovesné vločky. Jsou totiž velkým zdrojem karbohydrátů, které rychle zvyšují obsah glukózy, tedy cukru, v krvi.

Podle australské studie zveřejněné v The American Journal of Clinical Nutrition se nejvíce hodí dát si misku s cereáliemi tři až čtyři hodiny před plánovaným spánkem.

Karbohydráty totiž zvyšují účinnost zmíněného tryptofanu v mléku. Zabíjejí se tak dvě mouchy jednou ranou. Ale pozor. Příjem karbohydrátů by neměl překračovat doporučené množství. Sice pak rychleji zalehneme, ale také přibereme.

Draslíkové batáty
Sladké oranžové batáty se postupně vplížily i do našich supermarketů. Na první pohled podivná oranžová hlíza skrývá mnoho dobrého pro zdraví těla i ducha. Mimo širokou škálu karbohydrátů obsahuje i pořádnou dávku draslíku. A ten se před spánkem rozhodně hodí, obzvláště pokud ho v těle mnoho není. V kombinaci se sodíkem a vodou, vše najdeme v batátech, spustí uvolňování napnutých svalů. S batáty se dá zacházet úplně stejně jako s brambory. Proto i když samotné chutnají trochu neobvykle, se dají upravit přesně podle vaší chuti. Ideální je batátový krém či lehký salát, ale ani dušené batáty nejsou k zahození. Vždy však platí, že bez střídmosti nemá žádná výpomoc u potravin smysl. S příliš velkým talířem dochází k opačnému efektu.

Tryptofanový krocan
S masem to není příliš jednoduché. Všeobecně platí, že maso na večeři se nehodí. Břicho se s masem pere mnohonásobně déle než s jinými potravinami. Nemluvě o pečeném a smaženém. Ale s dušenými kousky krocana nebezpečí těžkého žaludku nehrozí. Krocaní maso obsahuje ze všech nejvíce kouzelného tryptofanu vyvolávajícího štěstí. Rozhodně stojí za to zvážit zařazení tohoto pokrmu do jídelníčku, i když nejde zrovna o běžnou součást stravování v České republice.

Melatoninové třešně
Lehké pokrmy před spaním lze jen doporučovat, obzvláště ovoce a zeleninu. Ne všechny však dokážou stimulovat spánek. To ale neplatí pro třešně, které patří mezi korunované dobroty podporující nejenom usínání, ale i samotný průběh spaní. Proč? Třešně patří do úzké skupiny přírodních zdrojů melatoninu, hormonu tmy. Ten se nedávno dostal do hledáčku lékařů zabývajících se léčbou spánkových poruch. V podrobných laboratorních průzkumech se ukázalo, že úzce souvisí s ospalostí.

Čím více se stmívá, tím větší množství melatoninu se v těle objevuje. Při svítání naopak ubývá. Proto jeho zvyšováním ve večerních hodinách popoženeme tělo do postele.

Zabijáci spánku
A pak samozřejmě existuje spousta a spousta potravin, které dokážou usínání brzdit. Rozhodně se vyplatí vyhnout se všemu mastnému. Burgery, brambůrky, párky, salámy – nejenom že neusnete, ale tělo s chutí přebytečné tuky uloží na horší časy, které často ani nenastanou. To už však tělo neví. Stejné pravidlo platí pro cokoliv s vysokým podílem cukru. Nejhorší jsou čokolády. V nich totiž najdeme i kofein. Když už tmavou dobrotu, tak rozhodně během dne, nejlépe v jeho první části. Dále se nedoporučují příliš kořeněná jídla. Některá dráždivá ochucovadla, například tabasco, čili a hořčice, nenechají břicho v klidu dlouhou dobu po pozření. V horších případech přijde pálení žáhy, jeden z největších zabijáků poklidné noci.

Na insomnii odborníkem
Pokud však trpíte těžkou insomnií, nečekejte, že jídelníček něco zachrání. V takovém případě je dobré podívat se po odborné pomoci. A to na různých lékařských frontách, protože poruchu spánku nemusí způsobovat jen nemoc těla, častěji za vším vězí psychika. Nejdůležitější je postupně objevovat kořeny problému, které se následně podle rad příslušného doktora šetrně vytrhají jeden po druhém. To vše však neznamená zanevřít na správné stravování.

#Jan Uhlík

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Nespí jen zoufalci. Odstartujte svou spánkovou revoluci