AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Muži taky mají přechod. Akorát o něm nemluví. Protože se stydí

Statistiky říkají, že každý pátý muž po padesátce trpí nedostatkem testosteronu. Podle odborníků je to ale mnohem více, protože o mužském přechodu se pánové prostě stydí mluvit. Možná je to ale dobře, ještě aby si na návaly horka a bolesti hlavy stěžovali páni tvorstva, že… Stačí, jak s nimi mává rýmička.

Ženský přechod je téma hodně omleté, jsou na něj zástupy odborníků, diskusní fóra, preparáty, kliniky, nejapné vtipy atd. atp. O tom, co prožívají muži, když jim po čtyřicítce začne mizet testosteron, se ale skoro nemluví. I když už to má i své jméno – andropauza.

Kromě přirozeného studu velmi často ješitných pánů za to nejspíš může ještě jeden důvod. Tak jako bývá ženské „bolení hlavy“ vydáváno často za neochotu k intimním radovánkám, bývá mužská podrážděnost a lenost ve vyšším věku vydávána za krizi středního věku nebo touhu vyměnit starou za mladou.

Přečtěte si také: I muži mají své biologické hodiny, tvrdí studie

Plíživý přechod
Ale pokud se najednou kolem padesátky z manžela stane líná a vzteklá lemra, nemusí to být ničím jiným než poklesem pohlavního hormonu. To je stejné u žen i u mužů. Příroda je i v tomhle prostě genderově mnohem vyrovnanější, než bychom čekali. Akorát pokles testosteronu u mužů není tak prudký a rychlý. Navíc nepostihuje všechny muže. Někteří se mu vyhnou a o to je to pro „postižené“ a jejich ješitnost ještě horší.

Říká se, že muž s dostatkem testosteronu se pozná podle toho, že se mu vlasy odstěhovaly z hlavy na hrudník… A odborníci to potvrzují.

A tak velká část mužů svůj přechod raději vůbec neřeší, prostě sex oželí a myslí si, že to je asi tak všechno. Případně se na tajňačku dopují různými potravinovými doplňky, které slibují stálou a okamžitou erekci. Jasně, ono je lepší si dát nějakou pilulku koupenou na webu a doufat než se svěřit odborníkovi. Třeba pohledné mladší lékařce. Nebo zjevně zdatnějšímu doktorovi. Když máte v hlavě velké ego, je to složité.

Mladé řešení
Takže co s tím? Pánové svůj přechod často řeší mladší partnerkou. Děti už jsou z domova, s manželkou to dávno není zas až taková legrace, a navíc stále naznačuje, že ani on, pán tvorstva, už není takový pašák, jako býval. Ideální konstelace pro novou mladou známost. Tatínek od rodiny nebo často čerstvý dědeček se najednou chová jako puberťák a dopřává sobě i své nové lásce to, co dětem nebo původní ženě nikdy.

Hlavně roste prodej skútrů, luxusních dovolených, nových domů s bazénem a podobných nezbytností.

Ale jak říká psycholog Petr Šmolka ve své knize Muž a žena – návod k použití: „Nic se zpravidla nejí tak horké. Mnohdy stačí troška shovívavé trpělivosti a většina podobných sokolíků se po čase s poněkud polámanými křídly docela ráda vrací do původního hnízda.“ Pokud tam na ně ještě někdo čeká.

Nejde jenom o sex
Ale nemusí jít jenom o sexuální radovánky. O testosteronu se mluví hlavně jako o hormonu, který u mužů způsobuje dospívání, růst sekundárních pohlavních znaků. Ale on má vliv taky na růst svalů nebo kostní hmoty. A jak ho začne ubývat, může to být problém i po téhle stránce. Navíc muži s úbytkem testosteronu mají obvykle problémy také s kardiovaskulárním systémem, většinou se přidá cukrovka a další mrzutosti. Pokud je vám 50 a lékař vám řekne, že máte testosteron jako v 15, tak to pořád ještě nemusí být pochvala. Nejvyšší hladiny dosahuje tento hormon v pětadvaceti letech.

Takže není radno podcenit první příznaky jako únavu, psychickou nepohodu, poruchy erekce, nechutenství.

Sportu zdar
Typické je, že velkou část pacientů, kteří andropauzou trpí, k lékaři dotlačí manželka. Mužským přechodem se nejčastěji zabývají urologové, andrologové a samozřejmě sexuologové. Ti pak u svých pacientů většinou doporučí vyšetření prostaty a další testy. A potom také léčbu. Úbytek testosteronu má podobné kořeny jako cukrovka, se kterou se často vodí za ruku, takže doporučení jsou většinou podobná – zdravě jíst, sportovat, hubnout, nekouřit a neutrácet za potravinové doplňky. Ty jsou spíš postavené na marketingu než na schopnosti dlouhodobě problém řešit.

Divoké začátky endokrinologie
Endokrinologie, tedy věda o hormonálních poruchách, je stará už několik století. Otázky testosteronu a mužského libida řeší podobně dlouho. Třeba v 19. století ve Francii zkoušeli vliv testosteronu na mladých kapounech, kterým transplantovali varlata dospělých kohoutů. A hned začali jinak kokrhat. Někteří machři v tomhle oboru šli dokonce tak daleko, že testovali stimulující preparáty sami na sobě. Jistý slavný endokrinolog tak třeba přímo na zasedání francouzské akademie věd a umění demonstroval, jaký je ještě v sedmdesáti jura. Přitom se sám nadopoval výtažkem nabitým testosteronem.

#Michal Schindler

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Muži, kteří vykonávají rutinní domácí práce, jsou šťastnější, zjistili vědci. A s nimi i celá rodina.

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)