AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Miliony lidí s navráceným zrakem? Vědci vyvinuli kapky na šedý zákal

Většina z nás považuje svůj zrak za samozřejmost, bez které si svůj život neumíme představit. Číst, psát, řídit nebo chodit do kina… Ne pro každého je to však snadné. Ve skutečnosti je „prostě vidět“ pro velkou část populace boj. A jedním z největších protivníků v něm je šedý zákal. Teď se pacientům možná začne blýskat na lepší časy.

Na světě žije více než 285 milionů lidí, kteří se potýkají s problémy se zrakem. Nadace Freda Hollowse dokonce odhaduje, že slepota se týká až 36 milionů lidí napříč planetou. Nakonec 90 % těchto lidí žije v rozvojových zemích a více než polovina takových případů slepoty je způsobena kataraktou, tedy šedým zákalem. Ten je hlavní příčinou slepoty ve světě.

Šedá epidemie
Díky neustálému medicínskému pokroku již naštěstí existuje léčba; doposud byla ale jedinou možností pouze nákladná chirurgie. To znamená, že pro lidi v rozvojových zemích, kteří často nemají přístup k základní zdravotní péči, chirurgická léčba není volbou. Samozřejmě ale nejde o problém, kterému čelí pouze rozvojové země.

V Česku se šedý zákal v různých stadiích týká každého druhého nad 65 let a až 70 % lidí nad 75 let.

Podle Americké oftalmologické akademie má šedý zákal téměř 22 milionů Američanů starších 40 let. Další číslo je podobné tomu českému více než polovina Američanů bude podle výzkumu před dovršením 80 let trpět šedým zákalem. Mnozí lidé proto budou muset podstoupit nepříjemný a v některých zemích i drahý chirurgický zákrok, nebo trpět vážnými zdravotními problémy se zrakem.

Kapky naděje
Naštěstí se věda stále řítí dopředu. Američtí vědci vyvinuli oční kapky, které zákal rozpustí. Ty jsou nyní předmětem klinických studií. Pokud jimi úspěšně projdou, dostanou se na farmaceutický trh, a budou se tak moci využívat jako alternativa k chirurgickému zákroku. Nyní se dělá vše pro to, aby nedocházelo k extrémním vedlejším účinkům. Tak jako tak je to obrovský krok vpřed.

Jak fungují?
Šedý zákal je výsledkem struktury zkrystalizovaných bílkovin, které tvoří čočky v našem oku. Jinými slovy když se tato struktura zhoršuje, bílkoviny, které se nacházejí vedle sebe, vytvářejí nad okem mléčnou vrstvu, která brání vidění. Lékaři a vědci si ale nejsou zcela jisti, proč proteiny takto krystalizují a proč vytvářejí právě šedé zákaly. V minulosti se objevilo několik nápadů a teorií a právě z nich vzešly oční kapky.

Kapky, které by mohly rozšířenou oční vadu léčit, byly vytvořeny na základě v těle přirozeně se vyskytujícího steroidu známého jako lanosterol.

Proč právě lanosterol? Vědci zkoumali čínské sourozence, kteří trpěli dědičnou formou nemoci, jejíž mutace zastavila produkci právě lanosterolu. Ani mutace, ani šedý zákal se ale jejich rodičů netýkal. Vědci se proto následně domnívali, že pokud těla rodičů produkují lanosterol a netýká se jich šedý zákal, jejich děti katarakta trápí možná proto, že lanosterol neprodukují. Přidání lanosterolu (či podobné látky) do oka by proto podle nich mohlo zastavit krystalizování proteinů a to od jejich shlukování až po tvorbu zákalu.

Řada je na lidech
Vědci se proto rozhodli začít vyvíjet kapky obsahující lanosterol a testovali je hned ve třech druzích experimentů. V rámci jednoho z nich v laboratoři aplikovali kapky do lidské čočky a zaznamenávali zmenšení zákalu. Následně svou hypotézu testovali na 13 králících a výsledky byly velmi slibné. Po pouhém týdnu kapání do očí se u 11 králíků závažný zákal značně zlepšil na mírný nebo vůbec žádný. Lék byl také testován na psech. Výsledky byly stejné. Ruben Abagyan, který se na vývoji lanosterolových kapek podílel, doufá, že budou mít stejný dopad i na šedý zákal u lidí. V tiskové zprávě uvádí: Myslím, že dalším přirozeným krokem je přenesení léčby na člověka. Není nic víc vzrušujícího.

Pokud budou klinické testy úspěšné i u lidských pacientů a kapky se dostanou na trh, mohly by levně a bezbolestně změnit život milionům lidí napříč světem. Doslova by mohly znamenat rozdíl mezi slepotou a viděním.

#TerezaVaisová

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)