Migréna aneb nechtěný bonus k pandemii

Psychická pohoda
Pulzující bolest na jedné straně hlavy a pocity na zvracení. I běžné světlo se zdá být oslepující a hlasitější zvuky probodají hlavu jako ostrý nůž. Člověk si nepřeje nic jiného než zalézt na temné klidné místo a být odříznutý od zbytku světa. Zajímá vás, jak spolu migréna a pandemie covidu-19 souvisejí? Pokud ano, čtěte dál.

Nejednomu z nás šla během pandemie alespoň jednou hlava kolem ze stresu, nejistoty a dnů strávených před obrazovkami počítače na home officeAvšak pro migreniky se tyto faktory stávají spouštěči nesnesitelných bolestí hlavy. Pokud jste i vy během karantény zpozorovali zhoršení bolestí hlavy, rozhodně v tom nejste sami. 

 

Zkušenosti ani čísla nelžou 

„Od začátku pandemie se na mě i na kolegy obracejí lidé, kterým se zhoršily nejen migrény, ale i tenzní bolesti hlavy, popisuje doktorka Katherine Hamilton z Penn Medicine ve Filadelfii. Její zkušenosti z praxe potvrzují i nejnovější výzkumy.

 

Výsledky průzkumu odborného magazínu The Journal of Headache and Pain ukázaly, že šestz deseti dotazovaných se zvýšily jak počet, tak samotná intenzita záchvatů migrény.  

 

Porovnání dat uživatelů digitálního deníčku Migraine Buddy, kam si uživatelé zapisují informace o prodělaných migrénách a bolestech hlavy, mezi lety 2018 a 2020 odhalilo, že se měsíční průměr dní strávený s bolestmi hlavy zvýšil ze 4,9 na 5,4 dneA být paralyzován bolestmi hlavy další půlden v měsíci navíc je opravdu znát. 

 

Věděli jste, že migrénami trpí více ženy než muži? Nebo že migréna dokáže změnit strukturu vašeho mozku? To jsou jen střípky ze zajímavostí o migréně, které se dozvíte zde. 

Pár pandemických tipů proti migréně a bolehlavu 

Data z výzkumů jsou sice zajímavá, ale proč mě vlastně hlava bolí? Práce zdomova, která se stala realitou pro 40% z nás, má nespočet výhod od času ušetřeného tím, že necestujeme do práce, až po možnost celodenního nošení pohodlných tepláků. Jaká je ale ta odvrácená strana mince, která může vést až k rozvoji migrén a bolestí hlavy? 

 

  1. Dejte modrému světlu červenou
    Kvůli home office lidé během pandemie průměrně tráví u počítače více než 13hodin denně. Migrenici jsou obzvlášť citliví na světlo a tolik hodin strávených před obrazovkami s modrým zářením se může neblaze podepsat na jejich zdravotním stavu. Trochu ulevit očím i hlavě mohou pravidelné přestávky od práce nebo investice do brýlí či fólie na obrazovku, které blokují modré světlo.
  2. Bolí vás hlava? Narovnejte záda
    Posed na hrbáče zatěžuje vaše ramena i šíji a může přispět k rozvoji bolestí hlavy. Dbejte na to, abyste při práci seděli rovně a monitor měli ideálně v úrovni očí. když sedíte rovně jako svíce, přestávky na protažení zaručeně prospějí i vám.
  3. Chcete-li produktivní býti, měli byste režim míti 
    Změny v denní rutině, stravovacích i spánkových návycích během pandemie mohou významně přispět k rozvoji migrény. I když motivace během měsíců strávených prací z domova může pokulhávat, nastavte si pravidelný spánkový, stravovací i sportovní režim. Nejenže díky rutině budete produktivnější, ale uděláte něco pro svoje tělesné zdraví a duševní pohodu.  
 
 

Nebojte se obrátit na odborníka 

Pokud vás bolesti hlavy trápí dlouhodobě, určitě navštivte odborníka. Nikdo jiný vám totiž nenavrhne léčbu šitou přímo na míru. Neváhejte se tedy se svými potížemi svěřit ošetřujícímu lékaři nebo neurologovi.  

 

Dobrá zpráva je, že pokud máte přístup k internetu, budete mít odborníky vždy na dosah ruky. Třeba Uniqa nabízí pro své klienty k životnímu pojištění asistenční službu Diagnose.mekde nejen v případě migrén získáte hled na váš zdravotní stav od dalšího, vámi vybraného specialisty. Můžete také vyzkoušet bezplatnou službu linkaomigrene.cz, kde stačí pouze vyplnit dotazník a poté vás zkontaktuje přímo lékař s návrhem dalšího postupu. 

 

Začněte situaci řešit 

Pandemická situace se pro mnohé stala bolehlavem, a to nejen v přeneseném smyslu slova. Pokud jste i vy získali tento nechtěný bonus k pandemii, dnes už se naštěstí nabízí víc řešení než jen tiše bolesti přetrpět. Některá jsou vzdálená pouhých pár kliknutí. Hlavně pamatujte, že na to nejste sami.