Marie Danči a její pohled na krásu a strasti modelingu

Rozhovory
Marii Danči je teprve 27 let, přesto má za sebou pestrý život a zážitky, které se nebojí sdílet. Ve velmi otevřeném rozhovoru popisuje své dětství, basketbalovou kariéru, klikatou a postupnou cestu k modelingu i jeho nástrahy. Díky své povaze nakonec uspěla a stala se českou reprezentantkou pro soutěž Miss Global 2023. Osobní zkušenosti, jako například nekončící boj s bulimií, popisuje velmi upřímně. Poslechněte si originální zpověď mladé dámy, před kterou smekáme.

Marie pochází ze sportovně založené rodiny, a tak pro ni bylo od malička přirozené věnovat se různým pohybovým aktivitám. Nejdál to dotáhla v basketbalu, kde hrála nejvyšší ženskou basketbalovou ligu. Působila v týmu SBŠ Ostrava a jednu dobu také v pražské Spartě. Její profi sportovní kariéru však ukončilo zranění.

K modelingu se dostala při studiích vysoké školy v Brně celkem náhodou, když ji kdosi označil za „fotogenickou“. Jejím zatím největším úspěchem je umístění v superfinále České Miss Essens 2022, ze kterého vzešla jako česká reprezentantka na Miss Global 2023. Tato mezinárodní soutěž se konala v lednu 2024 ve Vietnamu a v Kambodži. I tam se povedlo Marii zanechat pozitivní otisk, když se v národním kostýmu „Svatý Václav – nositel míru“ přes všechna kola nakonec umístila ve finálové TOP dvacítce. Autorem kostýmu je zkušený disignér David Hanykýř. Soutěž skončila těsně před zveřejněním tohoto podcastu. Máte-li zájem o tuto událost, své poznatky z ní sdílela na svém instagramu Karolína Kokešová, česká zástupkyně v porotě.

Rozhovor s Marií jsme natáčeli, než do Vietnamu odletěla.

Čím hubenější, tím lepší

Marie se netají tím, že jí sport občas chybí. Modeling je sice také fyzicky náročný, ale nemá pro ni takovou přidanou hodnotu jako sport. Chybí jí ten dobrý pocit, který fyzická aktivita přináší, a také tělo v dobré kondici. V modelingu musí být štíhlá a tvarovaná, ale ne moc svalnatá. Velmi rychle také zjistila, že v modelingu stále platí: čím hubenější, tím lepší. Začala kvůli tomu před časem až fanaticky řešit své stravování, což postupně přešlo do bulimie. Překvapilo ji, že mezi modelkami, které zná, má téměř každá zkušenost s poruchami příjmu potravy. Nejhorší na tom pro ni bylo zjištění, že to berou jako celkem běžnou součást této práce a mají současně pocit, že po kariéře se bez problémů vrátí ke zdravé životosprávě.

Bulimie jako řešení pro nestrávené emoce

Marie jí ráda. V určitém období si ale začala uvědomovat, že pokud se nají a pak stravu vyzvrací, přinese jí to pocit úlevy. A na této úlevě se postupně stala závislá. Věděla, že je to nebezpečné, ale měla pocit, že se jí jinak nic neděje, tak to pokoušela dál. Postupně ale byla stále více unavená, ochabovaly jí svaly a bolela záda. Pomohla jí až upřímná promluva s partnerem, který ji jemně, ale důrazně postrčil k tomu začít problém řešit. Sama říká, že nyní se cítí silná, ale dobře ví, že boj s poruchou příjmu potravy je běh na dlouhou trať stejně jako boj s jakoukoliv jinou závislostí. A že se s tím bude potýkat celý život.

Autenticita na fotkách

Marie je vyznavačkou opravdovosti: nepoužívá filtry ani retuše. Své fotky sdílí tak, jak jsou nasnímány. Jen tak vynikne originalita a skutečná jiskra každého z nás, říká. V tomto ohledu chce být spojencem mladých, kteří se často ocitají pod tlakem různých očekávání a vzorů a ztrácejí pak své pravé „já“. Sama si pamatuje na své nejistoty a zmatky a chce být nápomocná každému, kdo se hledá, aby ztratil ostych, byl sám sebou a měl se rád, jaký je.

Podcast Lepší život můžete poslouchat v podcastových aplikacích.