Léčba mírně či středně závažné infekce způsobené koronavirem

Životní styl
Většina lidí, kteří se nakazí novým koronavirem SARS-CoV-2 (zhruba 80 %), se z tohoto onemocnění známého jako COVID-19 vyléčí bez nutnosti jakékoliv zvláštní léčby. Postačí brát léky na snížení horečky, nejlépe paracetamol. Ibuprofen není kontraindikován při průběhu nemoci se slabými příznaky.

Dr. Pedro L. González, specialista na preventivní medicínu a veřejné zdraví

Většinu případů infekce způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 provázejí mírné příznaky podobné nachlazení nebo chřipce. Patří mezi ně horečka, únava a suchý kašel, případně pocit dušnosti. V některých případech dochází také k zažívacím obtížím, jako je průjem nebo bolest břicha.

Vzhledem k současnému přetížení systému zdravotnictví není vhodné, aby každý, u něhož se projeví mírné příznaky, jako je horečka, únava a suchý kašel, navštívil okamžitě pohotovost nebo nemocnici. Na pomoc občanům byla zřízena telefonní asistenční linka 1212.

Léčba COVID-19

Mírnější případy nákazy COVID-19 lze léčit podobně jako běžné nachlazení. Pokud se budete držet následujících rad, není nutné vyhledávat lékařskou péči a příznaky zmizí po několika dnech:

  • Myjte si často ruce.
  • Odpočívejte.
  • Pijte hodně tekutin.

K symptomatické léčbě horečky je nejlépe podávat paracetamol (dávkování 650 mg až 1 000 mg po 8 hodinách).

Neexistují žádné důkazy o kontraindikaci při užití ibuprofenu (maximální dávkování 400 mg po 8 hodinách) při léčbě mírnějších příznaků, jako je bolest v krku. V této souvislosti uvádí Španělská agentura pro léčiva a zdravotnické prostředky (AEMPS), že v současné době neexistují žádné údaje, „které by potvrzovaly, že by podávání ibuprofenu nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků zhoršovalo průběh infekce COVID-19. Není tedy důvod, aby je pacienti, kteří tyto léky dlouhodobě berou, přestali užívat.“

Antibiotika proti virům nejsou účinná, fungují pouze u bakteriálních infekcí. Původcem onemocnění COVID-19 je vir, takže proti němu antibiotika nezabírají. Antibiotika nelze doporučit jako prostředek prevence nebo léčby COVID-19. Antibiotika by se měla užívat pouze k léčbě bakteriálních infekcí dle pokynů lékaře.

Co dělat, pokud se u vás objeví příznaky

Pokud se u vás projeví tři ze zmíněných příznaků (suchý kašel, horečka nebo obtíže s dýcháním), pak první, co je potřeba udělat, je zůstat doma a telefonicky nebo e-mailem kontaktovat svého praktického lékaře nebo krajskou hyginenickou službu. Ti vyhodnotí váš zdravotní stav a možnou cestovatelskou anamnézu či kontakt s osobami nakaženými koronavirem. Vývoj příznaků pak bude monitorován telefonicky.

Při minimální dvoutýdenní délce karantény je vhodné vyhradit nemocnému, pokud je to možné, vlastní pokoj a vlastní koupelnu. Kromě toho zdravotnické orgány doporučují dodržovat tato preventivní a hygienická opatření:

  • V případě, že se nemocný musí pohybovat po domácnosti, měl by mít vždy nasazenou rouškua měl by si vždy nejdříve umýt ruce. Kromě toho je třeba věnovat pozornost všem předmětům, kterých se dotkne, a následně je vyčistit.
  • Ručník a další hygienické potřemusejí být pouze pro individuální použití.
  • Místnosti, kde se nemocný pohybuje, je potřeba dobře větrat. Doporučuje se větrat alespoň 5 minut denně.
  • Odpadkový koš by měl mít hermeticky uzavíratelný sáček, do nějž lze odkládat veškerý odpad od nemocného.

Doporučení pro pečovatele a/nebo pro úklid

Lidé, kteří žijí v domácnosti s osobou, u níž existuje podezření na nákazu koronavirem, se musejí řídit řadou pokynů a osvojit si návyky, které zabrání případné nákaze:

  • Noste masku s filtrem typu FFP2. Je nutné se naučit, jak ji správně používat a sundávat.
  • Je nutné mýt si ruce: před a po každém kontaktu s nemocným, když nemocný opustí pokoj, po zakašlání nebo kýchnutí, po manipulaci s kapesníky, před jídlem, poté co očistíme povrchy.
  • Oblečení nemocného dejte do vzduchotěsného vaku a perte při teplotě vyšší než 60 °C.
  • Všechny povrchy, kterých se nemocný často dotýká, jako jsou stoly, kliky od dveří, klíče, kohoutky, toalety a všechny povrchy, na nichž by mohla ulpět krev, výkaly nebo tělěsné tekutiny, by se měly omýt vodou se savem v poměru jedna sklenice sava na půl kbelíku vody.
  • Nádobí, příbory a další kuchyňské náčiní je nutné mýt v horké vodě se saponátem a v myčce na nádobí na program s teplotou minimálně 60 stupňů.
  • Oblečení, ložní prádlo a ručníky perte v obvyklém prášku na praní, ale než vezmete oblečení nemocného do ruky, nasaďte si jednorázové rukavice. Oblečení uchovávejte v pytli nebo v koši.
  • Rukavice a masku vyhoďte do plastového pytle a poté si pečlivě myjte ruce mýdlem a vodou po dobu 40 nebo 60 sekund.

Stejně jako u chřipkového viru jsou nejzávažnější příznaky (a nejvyšší úmrtnost) zaznamenány u starších osob a u osob s imunosupresí nebo osob trpících chronickými chorobami, jako jecukrovka, některé typy rakoviny nebo chronická plicní onemocnění. V nejzávažnějších případech může dojít k zápalu plic s respiračním selháním, v takových případech je třeba informovat úřady a zajistit převoz nemocného do vhodného zdravotnického zařízení.

V prvé řadě se seznamte s pokyny, které vydávají zdravotnické orgány, a dodržujte všechna jejich doporučení. 80 % případů se vyléčí bez zvláštní léčby.