Když se řekne invalidita, většina lidí si představí následky úrazu nebo dopravní nehody.

Životní pojistku na ně má nastavenou 75 % Čechů. Úrazy přitom tvoří jen 4 % invalidit! Zbylých 96 % invalidit je důsledkem vážných onemocnění, za 30 % z nich mohou psychické nemoci. Jinými slovy – taky platíte drahé pojištění, které nekryje skutečná rizika?

Proč má většina Čechů životní pojištění, které je nechrání?

Životní pojištění
> Invalidní důchod

Životní pojištění by vám mělo pomoci udržet si životní standard v situaci, kdy nemůžete dlouhodobě pracovat. Invalidní důchod samozřejmě chápeme jako odškodnění za tělesnou újmu, ale primárně jde o náhradu příjmu. Proto v ČR existují 3 stupně invalidity – závislé od toho, jak moc má člověk zhoršenou pozici na trhu práce.

Připojištění

I proto jsou důležitá další připojištění. Ne každá nemoc naštěstí končí přímo invalidním důchodem, ale přesto může trvat dlouhé měsíce. A i když nakonec důchod dostanete, bude to třeba za rok po začátku nemoci. Opravdu funkční životní pojištění je tedy potřeba místo nesmyslných drobností s výplatami v řádu stokorun doplnit základními připojištěními, ze kterých dostanete takový obnos, který vám pomůže období nemoci finančně zvládnout.

Pojištění pracovní neschopnosti (PN): Nemáte ještě konkrétní diagnózu ani potvrzenou vážnou chorobu, ale jste třeba měsíc v nemocnici. Zaměstnavatel a stát vám vyplácí cca 60 % platu. Podnikatel prvních 14 dní nedostává od nikoho nic. Jak dlouho vám osekaná mzda nebo náhrada vypočtená někde na úřadě bude stačit?

Pojištění vážných onemocnění: Ačkoli vaše choroba nakonec invaliditou skončí (a právě AXA vám pojistku vyplatí oproti většině pojišťoven v rámci dnů a naráz), lékaři vám důchod potvrdí třeba až za rok. Zatímco na to čekáte, čerpáte právě z pojištění vážných onemocnění. A díky němu a pojištění PN můžete mít dokonce peníze navíc, abyste si mohli dopřát co nejlepší léčení a v invaliditě nakonec neskončili.

Pojištění pro případ smrti: Má ho asi každý. Přitom pokud na vás není nikdo finančně závislý (buď nemáte děti, nebo už jsou dospělé, a  váš partner hospodaří odděleně), jsou to vlastně vyhozené peníze. Pokud ale živíte rodinu, je to základ, kdyby se vám něco stalo. Pojistnou částku byste měli mít nastavenou tak, aby vaší rodině pokryla minimálně váš roční příjem.

Pojištění následků úrazu: Asi taky není potřeba vysvětlovat. Taky ho má většina z nás. Tedy v podstatě hlavně tohle. Ale obvykle nastavené jako bolestné, které je zvykem čerpat v případě drobnějších úrazů, které nás pracovně neomezí. Pokud dojde k výpadku schopnosti pracovat, mělo by nastoupit pojištění pro případ pracovní neschopnosti nebo vytvořená krátkodobá rezerva. Pojištění trvalých následků úrazu byste měli mít nastavené mezi 10 a 50 % tělesného poškození, pro případ, že byste nedostali invalidní důchod. Zároveň, jak musíme zase opakovat, vážné úrazy tvoří jenom 4 % příčin vážných trvalých následků. Choroby jsou to, co hrozí mnohem více.

Důležité ale není jen správné nastavení rizik (stáhněte si naši příručku Jak si správně nastavit životní pojištění), ale také způsobu výplaty. V Česku je populární jednorázová pojistná částka, z hlediska udržení životní úrovně je ale lepší dlouhodobá měsíční výplata.

Nechte si svoji pojistku zkontrolovat profíkem

Nemusíte si hned nastavovat nové životní pojištění. Ale mrkněte minimálně na naši příručku Encyklopedie životního pojištění (ke stažení tady) a výše zmíněné rady Jak si správně nastavit životní pojištění.

A jestli vám to prostě přijde moc složité, domluvte si nezávaznou schůzku s odborníkem. Průměrný invalidní důchod nejvyššího 3. stupně je v ČR jen 10 300 korun (58 % průměrné mzdy). Dokážete z toho vyžít? Nejspíš ne. Proto si životní pojištění nastavte správně. Tak, aby krylo skutečná rizika.