Počet pracovních neschopností roste

Nejčastěji útočí chřipka!

V roce 2016 nebylo schopno dočasně pracovat nejvíce lidí za posledních šest let. Co způsobuje nárůst pracovní neschopnosti v ČR? Kdo a jak za ni platí?

Zaměstnanec versus živnostník

Na nemocenskou má nárok každý zaměstnanec, jemuž pracovní neschopnost uzná lékař. 14 dní platí náhradu zaměstnavatel (kromě prvních 3 dní), od 3. týdne přebírá otěže pojišťovna. V obou případech jde cca o 60 % výdělku.

Podnikatelé prvních 14 dní nedostanou ani korunu. Aby dosáhli na úhrady jako zaměstnanci, museli by státu odvádět výrazně víc peněz. Mnohem výhodnější je pro ně ale uzavření dobře nastaveného komerčního pojištění pracovní neschopnosti.

Zvyšování pracovní neschopnosti

Loni bylo v ČR celkem nejvíce práce neschopných za 6 let – přesně 1 584 879. Zatímco třeba v roce 2010 o čtvrt milionu méně. Na každého nemocného připadlo v průměru 42,17 dní.

Co stojí za velkým nárůstem pracovní neschopnosti? Podle odborníků změna uvažování a zvýšené sebevědomí zaměstnanců. Stále více lidí se už přestává bát, že jim delší nemoc zničí kariéru.

Nejčastější nemoci

0
369 564
lidí

loni onemocnělo chřipkou a dalšími nemocemi dýchacích cest. Každý strávil na nemocenské v průměru přes 16 dní.

0
234 060
lidí

bylo doma v průměru dlouhých 66 dní kvůli potížím s kostmi, klouby a svalstvem.

Nejdelší nemoci

50
83
lidí

s tuberkulózou bylo doma průměrně 188 dní.

1135
9 931
lidí

s rakovinou pak 180 dní. U rakoviny jde bohužel někdy také o průměrný počet zbývajících dnů života.

Jak dlouho trvá pracovní neschopnost po mrtvici, infarktu a rakovině

Závažné nemoci s těžkými následky ve většině případů končí invaliditou. V případě lehčích forem jde o dlouhé období pracovní neschopnosti. Jak dlouho trvá životní comeback?

Mozková mrtvice

Délka rekonvalescence závisí na závažnosti příhody. V Oxfordu zkoumali anamnézy stovek pacientů, kteří přežili mrtvici. A co zjistili?

  • U drobných příhod trvá návrat v průměru 2 roky.
  • U středně závažných příhod zhruba 3,3 roku.
  • U těžkých forem minimálně 4,3 roku. U poslední kategorie bývá návrat do plné pracovní schopnosti mnohdy i delší, někdy dokonce nemožný.

Srdeční infarkt

I tady závisí délka rekonvalescence na závažnosti. Možnost návratu do práce vždy určuje ošetřující lékař. Obecně lze říci, že čím jste starší, tím déle trvá léčba.

  • Jakmile jde o osobu starší 60 let, může doktor doporučit návrat do stavu pracovní schopnosti až po 3 měsících.
  • Pokud infarkt prodělá člověk ve středním věku, může se dostat do práce i po 2 týdnech. U mladších pacientů se doporučuje návrat do práce co nejdříve, aby se srdce posilovalo. Vždy ale po konzultacích s lékařem.

Rakovina

U rakoviny se délka návratu k normálnímu životu liší případ od případu. Obecně platí, že začátek pracovní neschopnosti se počítá od začátku onkologické léčby. Po ní následuje analýza jejích výsledků a rozsah klidového období.

  • Po těžkém případu rakoviny máte nárok na invalidní důchod.
  • U nemocných, kteří se vyléčili, ale následky léčby dále trpí, se doporučuje minimálně 6měsíční klidové období.
  • Světová zdravotnická centra doporučují vyléčeným setrvat v klidovém režimu alespoň rok. A odpočinkem předejít možnému návratu nemoci.