Koaly jsou ohrožené, protože více než polovina z nich má chlamydie. Promiskuitní lenoši?

Životní styl
Koaly jsou lidem podobnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Nejen, že jsou tak líné, že si ani nedojdou do ledničky pro eukalyptus, ale trpí i společensky ostudnými chlamydiemi, stejně jako mnozí z nás. Něco jako AIDS a opar najednou Chlamydiová infekce je způsobena nepohyblivými bakteriemi, které parazitují uvnitř eukaryotických buněk. Problém se […]

Koaly jsou lidem podobnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Nejen, že jsou tak líné, že si ani nedojdou do ledničky pro eukalyptus, ale trpí i společensky ostudnými chlamydiemi, stejně jako mnozí z nás.

Něco jako AIDS a opar najednou
Chlamydiová infekce je způsobena nepohyblivými bakteriemi, které parazitují uvnitř eukaryotických buněk. Problém se kombinuje s retrovirem podobným AIDS, který celý průšvih posiluje. Princip propuknutí nemoci je pak obdobný jako u oparů. Složíte se teprve až ve chvíli oslabení organizmu, například stresem. U australských žvýkačů blahovičníku pověstný přežvýkavý klid skončil kvůli vraždění domácími psy, úbytku prostoru a vytlačování lidmi z jejich původních teritorií.

Každá druhá nakažená
V současnosti je více než polovina koal nakažena chlamydiemi a v uzavřených oblastech jde až o 80 % populace. Slepota, neplodnost a infekce známá jako „špinavý ocas“. Močové cesty se zanítí, koaly dostanou výtok a mnoho z nich pak umírá.

Zachrání je genocida?
Antibiotika nezaberou. Kdybychom koalám vyvraždili mikroorganizmy v břiše, znemožnilo by jim to trávení agresivního blahovičníku a zemřely by hladem. Osvěta pohlavní zdrženlivosti a rozdávání prezervativů asi také nezabere. Australský vládní plán je tak nakonec úplně stejný, jako když jsme se my rozhodli z preventivních důvodů vykácet Šumavu. Vyvraždíme nemocné koaly a snad se ty zbývající neusouloží k smrti.

koaly2
Koalí jídelníček obsahuje hodně vlákniny a málo energeticky bohatých látek. Proto se koaly málo pohybují a většinu času prospí. 19 hodin denně v limbu.

Máme plán B
Kromě vyvraždění nemocných chlípníků se ale nedávno objevil i plán B. Výzkumníci z australské organizace Australia Zoo Wildlife Hospital prozkoumali koalí gen interferon gama (IFN-g), o kterém tvrdí, že je svatým grálem pro pochopení koalí imunity. Podobně jako u lidí má na starost regulaci imunitního systému. Výzkumníci zatím vyvinuli molekulární krevní testy a když to půjde dobře a seženou ještě 5,2 milionu dolarů, za pět let by koalám mohla stoupnout naděje na vakcínu.

Pokud zafunguje vakcína, bude to mít obrovský význam třeba i pro tasmánské čerty, jejichž populace pro změnu trpí nakažlivou rakovinou. A výzkum chlamydií potěší především obrovskou spoustu lidí. A pokud to naopak nevyjde, možná pro jistotu pomalu hledejme nový symbol zahálčivé nudy.

koalka1Můžeme se poučit?
Jako poučení tedy víme, že žvýkání ekalyptu na pohlavní nemoci nezabírá. Ale taky teď víme, že ani nakažlivá soulož nemusí dopadnout špatně. Nemoc nemusí propuknout, dokud nebudeme oslabeni stresem. Takže hlavně klid, nemoci budou a my nebudeme.

#Jan Strmiska