Objevte nejkrásnější běžkařské trasy v Česku a na Slovensku

Pohyb, Za hranicemi
Máte už svou oblíbenou trasu projetou křížem krážem a nevíte kam dál? Vybrali jsme pro vás nejzajímavější běžkařské tratě z celého Česka i Slovenska!

Příroda je opět po roce pokryta sněhovou peřinou a pro mnohé z nás to znamená jediné – přichází čas zimních sportů! Sníh se konečně vrací i do našich končin a láká do běžkařské stopy. V našem výběru tak najdete kilometry perfektně upravených běžkařských tratí, které vás provedou přes nádherná údolí i úchvatné horské hřebeny. 

Běžecké tratě v Česku 

Šumava: Ve stopě Kateřiny Neumannové 

Z horského střediska Churáňov/Zadov můžete po perfektních stopách dojet až na Kvildu, Modravu nebo k pramenům Vltavy. Klasický výlet ze Zadova na Kvildu začíná na stadionu, kde se konal Světový pohár v běžeckém lyžování, a trasa vede nejvyšší částí šumavských plání, kde trénovala olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Krásná cesta, která vás protáhne přes Jezerní slatě, Kvildu, Filipovu Huť a Horskou Kvildu, měří 24 kilometrů a je bez výraznějšího převýšení. Zvládne ji tak i úplný začátečník. Ideální je pro rodiny s dětmi, podél trasy totiž naleznete spoustu občerstvovacích stanic s horkou čokoládou i svařeným vínem. 

Vysočina: Na stadionu spolu s reprezentanty 

Mírný profil a perfektně upravené trasy dělají z Vysočiny jednu z nejlepších lokalit pro běžkaře. Zejména Vysočina Arena, dějiště Světového poháru v běžeckém lyžování a mistrovství světa v biatlonu, nabízí perfektní trasy, na kterých si můžete vyzkoušet různé běžkařské styly. Rozhodně ale stojí za to vydat se i dál. Čtyřproudá stopa, která vede přes Vlachovice, Sklené a Tři Studně až na Fryšavu je strojově upravovaná pro klasický běžecký styl. Zdatní běžkaři si mohou po trati odbočit do Rokytna nebo Studnice. Základní trasa tam i zpět je dlouhá 25 kilometrů a cestou můžete narazit třeba na psí spřežení při tréninku, překonat Fryšavský ledovec a část absolvovat i po strojově upraveném okruhu pro bruslení.   

Jizerské hory: Tratě Jizerské padesátky 

Lyžařský běžecký areál známý jako Jizerská lyžařská magistrála poskytuje až 170 km strojově upravovaných tras, kterými můžete procestovat na běžkách téměř celé Jizerské hory. Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny a lyžovat tu zvládnou i začínající běžkaři a děti. Jejich výhodou je i celá řada výchozích míst. Třeba tradiční Bedřichov, Josefův Důl nebo kouzelná osada Jizerka s napojením na trasy do polské Orle. Trasu si můžete dopředu naplánovat online v režimu Street View, který je přístupný na Google Mapách. 

Beskydy: Pustevny, Radegast a Martiňák 

Asi nejkrásnější a nejlépe upravovanou tratí v Beskydech je trasa z Pusteven na Martiňák a zpět. Trať je dlouhá 16 km a vede téměř výhradně po rovině. Jedinou výjimkou jsou dva prudší sjezdy na začátku trasy. Po cestě spatříte nádherné dřevěné stavby od architekta Dušana Jurkoviče Maměnku a Libušín, v dosahu je rozhledna Cyrilka, socha Radegasta či vrchol Radhoště s nádhernou dřevěnou kaplí svatých Cyrila a Metoděje. 

Běžecké tratě na Slovensku

Beskydsko-javornická magistrála 

Pokud máte rádi rozmanitý terén, kde se střídají roviny s dlouhými (tu a tam prudšími) stoupáními a klesáními, vydejte se na severozápad Slovenska. Beskydsko-javornická běžecká magistrála nabízí více než 50 kilometrů pravidelně upravované hlavní trasy, která vede přes Javorníky a Turzovskou vrchovinu. Ideálními výchozími body jsou známá lyžařská střediska Kohútka nebo Makov, kde se můžete občerstvit i ubytovat. Dálnice se nachází na slovensko-moravské hranici a prochází typicky rozmanitou hornatou krajinou. Dostanete se na otevřené horské louky a zalesněné hřebeny, ale také na rozhledny na Stratenci, Marťákově kopci a Kamenici. 

Trstená – Suchá Hora 

Připadá vám trasa z Trstené do Suché Hory povědomá? Je dost možné, že jste o ní už slyšeli – jedná se o známou cyklostezku vybudovanou na náspu bývalé železniční trati z přelomu 19. a 20. století. V zimě a při dostatku sněhu se však mění v perfektní běžkařskou trasu, která vede příjemným terénem sjízdným i pro úplné začátečníky. Stezka je součástí cyklotrasy Cesta kolem Tater a měří necelých 30 kilometrů. Za vhodných klimatických podmínek se vám naskytne výhled na Vysoké, Západní a Belianské Tatry.  

Z Pezinské Baby na Kamzík 

Skvělé podmínky pro běžecké lyžování lze najít i na jihozápadě Slovenska, a to i v okolí Bratislavy. V malokarpatském lyžařském středisku Pezinská Baba najdete upravené běžecké okruhy o délce 2 až 5 km s převýšením až 150 metrů. Místní „běžkařskou královnou“ je však stezka vedoucí z Pezinské Baby na známý bratislavský Kamzík. Má mírně zvlněný charakter a délku asi 30 kilometrů. Cesta je dostatečně široká, přehledná a bez strmých úseků. Měli by ji zvládnout i méně zkušení běžkaři. Pokud se rozhodnete ujet celou trasu Pezinská Baba – Kamzík a zpět, budete mít v nohách úctyhodných 60 km! 

Běžecké trasy v obci Stratená – Dobšinská ledová jeskyně 

Na závěr našeho seznamu jsme zařadili poněkud zapomenutou lokalitu, která je zajímavá právě pro běžkaře. Okolí Dobšinské ledové jeskyně má bohatou tradici běžeckého lyžování a biatlonu, která sahá až do doby před druhou světovou válkou. Na konci 20. století byly místní tratě dokonce certifikovány Slovenskou lyžařskou asociací. Revitalizace běžeckého areálu v Dobšinské ledové jeskyni (obec Stratená) byla dokončena slavnostním znovuotevřením na začátku roku 2019. Rekreačním lyžařům jsou k dispozici čtyři okruhy o délce 2–4,5 km. Výchozím bodem tras, které vedou převážně otevřeným terénem (louky a pastviny), je hotel Ruffini.

Ať už se vydáte za bílou stopou kamkoli, myslete kromě kvalitní běžkařské výbavy také na cestovní pojištění na lyže. Starat se pak už můžete jen a pouze o křupající sníh a krásné výhledy. A o to tady přece běží!