Jsou nám kryptoměny ještě k něčemu?

Finance
Rok 2017 byl bezesporu rokem kryptoměn. Alza zavedla placení pomocí Bitcoinu, lidé zuřivě skupovali grafické karty, aby mohli kryptoměny těžit, a v Americe si na nákup virtuálních mincí začali brát hypotéky. Poté se hodnota právě nejpopulárnějšího Bitcoinu propadla o více jak polovinu a ziskuchtiví spekulanti prodělali trenýrky. Zhrzení investoři v čele s Jeffem Schumacherem navíc začali tento rok předpovídat pád až na nulu. I kdyby se jejich temné vize naplnily, virtuální mince budou žít dál a jejich největší přínos daleko přesahuje hranice investičního světa.

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel
Úplně zkraje pojďme poděkovat kryptoměnám, že pořádně zatřásly s židlemi velkých bankéřů. Prakticky každý den se v minulém roce zástupce některé komerční či centrální banky vyjádřil, že kryptoměny jsou jasná bublina, podvod nebo že ničí trhy. Někteří dokonce zašli tak daleko, že veřejně oznámili, že vyhodí své zaměstnance, pokud je spatří, jak obchodují s Bitcoinem, nebo že se lidé kvůli kryptoměnám začnou vraždit.

Tuto vzácnou názorovou shodu jinak zatvrzelých rivalů způsobil strach. Strach z radikální změny, která by mohla ohrozit desetiletí běžící model klasického bankovnictví. Anonymita a decentralizace způsobují bankéřům stejnou vyrážku jako taxikářům sdílená ekonomika. Mají ale smůlu.

Celý systém kryptoměn běžící na technologii blockchain se totiž nedá ovládnout a zpoplatnit jedním subjektem. Banky tak začaly zakládat své vlastní kryptoměny a spolupracovat s blockchainovými firmami. Ano, přesně ty banky, které halekaly, že je to celé podvod a bublina.

Téměř nezničitelná technologie
Tím se dostáváme k přelomové technologii, kterou kryptoměny pomohly zviditelnit. Blockchain, nebo též DLT, si můžete představit jako online databázi se zašifrovanými, chronologicky po sobě jdoucími záznamy.

Co z ní činí unikát, je tzv. “decentralizace”. To znamená, že tuto databázi nevlastní žádná firma, organizace ani stát. Díky tomu, že systém běží na počítačích jeho uživatelů po celém světě, je blockchain prakticky nezničitelný. Tyto důvody a téměř nulové riziko lidské chyby stojí za rozšířením blockchainu daleko za hranice finančnictví.

Přehledně a jasně
Dobře, co to ale reálně znamená? Vezměme si třeba švýcarskou firmu FoodCoin Ecosystem. Ta se snaží o propojení farmářů, dopravců, vládních organizací a nás – koncových zákazníků. Díky společné transparentní databázi byste se mohli během chvíle dozvědět nejenom, zda to hovězí opravdu není z Polska, ale i celou jeho cestu od chovatele přes zpracovatele až po obchodníka a všechny potřebné certifikace od regulačních orgánů. Žádné vytáčky, výjimky nebo vykrucování. FoodCoin navíc chce pomocí vlastní kryptoměny zprostředkovat i placení za zboží. Všechno krásně pod jednou střechou.

Pečlivé šifrování blockchainu také pomáhá bezpečnosti online. V době, kdy o nás velké technologické firmy vědí téměř, i kdy chodíte na záchod, se každý střípek soukromí hodí. Prohlížeč Brave si zakládá na blokování nepatřičné reklamy a ochranu proti sledování svých uživatelů na internetu.

Ano, zobrazuje reklamu založenou na vašich preferencích, ale nesdílí ani neodesílá vaše data žádné třetí straně ani inzerentům. A z příjmů z reklamy vám dá 15 %. Sice ve vlastní kryptoměně BAT, ale stále lepší než dostat drátem do oka.

V neposlední řadě můžete pomocí blockchainu také získat okamžité proplacení části ceny letenky, když se vám zpozdí let o více jak 2 hodiny. Každý, kdo se někdy snažil vymoci kompenzace za zpožděný let, ví, jaké je to celé martyrium. Díky takzvaným chytrým kontraktům dostanete platbu ihned po překročení limitu dvou hodin nezávisle na důvodu zpoždění.

Brave New Blockchain
Proč ale troškařit? Pojďme se přenést k těm nejtěžším váhám. Představujeme Skynet. Tato společnost chce pomocí speciálně vytvořených čipů, umělé inteligence a blockchainu vytvořit propojenou anonymní síť, která bude základem pro futuristická města budoucnosti, kde samořiditelná auta, roboti a např. váš smartphone budou komunikovat ve zlomku sekundy. Tento vtip na účet Sáry Connorové je stejně fantastický jako děsivý.

Pokud vám to všechno přijde jako brutálně velké množství dat, které žádná současná výpočetní technika nemůže zvládnout, najděte si pohodlnou židli. Další projekt s dystopickým názvem Matrix dokáže zprocesovat 1 milion transakcí za vteřinu. A používá všechny cool znějící technologie moderní doby, jako např. umělou inteligenci, strojové učení, sebeoptimalizaci, chytré kontrakty a nejspíš i agenta Smithe.

V tomto listu bychom mohli pokračovat dále – virtuálně realitní Decentraland, robotický SingularityNET, internetověcní IOTA, herní GameFlip, superpočítačový Golem a spousty dalších projektů, které ztenčují hranice mezi futuristickou utopií a postapokalyptickým peklem.

Rok 2017 byl bezesporu rokem kryptoměn. Budoucnost ale patří blockchainu.