Ať už máte k mileniálům, nebo též Havlovým dětem, jakýkoli vztah, zažít dvě světové krize během začátku své pracovní kariéry není žádný med.
Z té finanční z roku 2008 se česká ekonomika hrabala podle společnosti Deloitte až do roku 2015. Pak jsme si vybrali pětiletý oddechový čas a šup na další skluzavku. Ve srovnání se současnou situací vypadá Velká recese jako zahřívací kolo. Byť to díky včasným vládním opatřením v České republice zvládáme poměrně úspěšně, ministryně financí Alena Schillerová předpokládá návrat naší země do stavu před krizí až v roce 2028.
Není tedy divu, že jsou mileniálové značně uvědomělí. Co jim jiného zbývá? Ve většině dostupných průzkumů se dočtete, že generace dnešních třicátníků věří, že bude muset pracovat déle než jejich rodiče. Mnozí z nich si také dávno spoří na důchod, protože nevěří státu, že se o ně řádně postará.
Statistiky dávají jejich obavám za pravdu. Už dnes tvoří senioři téměř pětinu české populace a každý rok roste počet vyplácených starobních důchodů. Poměr osob starších 65 let k obyvatelům v produktivním věku se má navíc do roku 2060 zdvojnásobit.
Mileniálové proto využívají různých spořicích a investičních produktů, aby si zajistili, že budou mít aktivní a spokojené stáří. Ano, může se to zdát neuvěřitelné, ale vtipy o zhýralosti, přehnaném sebevědomí a depresích utopených v dýňovém café latté se sójovým mlékem už vyčpěly. Už také bylo na čase.
Porovnání současné krize s globální finanční krizí se nabízí i v sociální oblasti. Podle analýzy Mezinárodního měnového fondu se po finanční krizi výrazně snížila porodnost a úrovně z roku 2008 v ekonomikách OECD, kam spadá Česká republika i Slovensko, se stále nepodařilo dosáhnout. Poslední dva měsíce strávila ale většina naší populace doma, a tak se začíná vtipkovat o nastupující generaci tzv. „koroniálů“. To by znamenalo změnu klesajícího trendu. Na druhou stranu se objevují hlasy předpovídající pouze zvýšenou rozvodovost.
Odhadnout vývoj porodnosti v následujících měsících a letech si nedovolíme. Jedno je ale jisté. Z mnoha mileniálů jsou čerství rodiče a finanční prozíravost mohou nyní směřovat i na své malinké uzlíky štěstí. Mohou jim založit spořicí konto, stavební spoření nebo plnit polštáře starými dobrými bankovkami. Nabízí se ale ještě jedna cesta, která jde paralelně s těmi již vyjmenovanými – spoření na důchod.
Než si začnete ťukat na čelo, pojďme se nad tím hlouběji zamyslet. Doplňkové penzijní spoření od vás nevyžaduje nijak velkou investici, odečtete si ho z daní a díky dlouhodobému horizontu můžete investovat i do rizikovějších fondů, které vás dokáží lépe odměnit. Jedním z takových fondů je i Akciový účastnický fond od AXA. Pokud se vám podaří ho založit ještě když jsou trhy dole, budete navíc profitovat z postupného oživení ekonomiky. Při sjednání penzijka online na vás ještě k tomu čeká jednorázový bonus ve výši 500 Kč. A každá kačka dobrá.
Když už jsme u těch kaček, při investování do doplňkového penzijního spoření dostanete i příspěvek od státu. Každý měsíc k vašim 1000 Kč přihodí 230 Kč. Budete-li takto spořit svým dětem od narození, v 18 letech jim při 5% úroku připravíte pěkný polštář 430 tisíc Kč. Z něj si budou moci třetinu ukrojit pro své aktuální potřeby a, kdo ví, třeba to bude stačit na nějakou slušnou elektroojetinu. V 60 letech to při stejné matematice znamená 4 až 5 milionů korun.
Spolu s mileniály se očividně vyvíjí i finanční produkty. S nimi i celý svět, který se po neustálém zrychlování náhle zastavil. Brzy se ale opět naplno rozjede, a proto se hodí dokončit refrén. Čas pádí, čas letí, a je to zvláštní svět. Proto se vám fakt vyplatí penzijko sjednat dětem hned.
Článek reprezentuje názor redakce Patálie.cz a .sk a nemusí odrážet názor AXA. Uváděná výkonnost je pouze ilustrativní a její dosažení není garantováno. Hodnota majetku v účastnických fondech může klesat i stoupat a není zaručena návratnost původně investované částky. Minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí.