jak se zbavit celulitidy

Trápí vás celulitida? Máme recept, jak se jí zbavit

Vše o jídle, Životní styl
Dny se prodlužují, sukně zkracují a to, co nebylo vidět, najednou „kouká“ ven. Celulitida je strašák (nejen) mnoha žen. Naštěstí existuje účinný způsob, jak pomerančovou kůži redukovat.

A ano, pomeranče na ni zabírají taky. Zdravé stravování je totiž základ toho, jak na celulitidu vyzrát. Prozradíme vám, jak odlehčit svůj jídelníček, a přidáme další zásady, se kterými se té celulitidní mršky postupně zbavíte. Jdeme na to?

Proč si naše kůže dělá vrásky

Celulitida postihuje 80 až 90 procent žen (a sem tam i nějaké muže, ale ti mají výhodu, že jejich pojivová tkáň není ve svislém, ale méně propustném křížovém vzoru). Jedná se o lokální metabolickou poruchu způsobenou lymfatickými změnami, kdy dochází k pomalejší cirkulaci lymfy a zadržování vody v tukových buňkách. Typickým projevem je zvrásněná kůže nejčastěji v oblasti stehen, hýždí nebo boků. Právě tady se nám totiž ukládá nejvíc tukové tkáně. Celulitida vzniká, když nahromaděné odpadní látky tuhle tukovou tkáň vytlačí nahoru, hned pod povrch kůže.

Kdo za to může a co s tím zmůžeme my

„Největší vliv na celulitidu má náš životní styl a naše hormony,“ říká expertka na výživu Iris Mango. Čím vyšší máme hladinu estrogenu, hlavního ženského hormonu, tím větší je pravděpodobnost, že se u nás objeví pomerančová kůže. Právě proto se poprvé objevuje v pubertě a může se zhoršovat v průběhu těhotenství. Je také mnohem výraznější, když začneme brát hormonální antikoncepci, při níž se do ženského těla dostává vyšší množství ženských hormonů. Svou roli hrají i genetické dispozice, ale odhaduje se, že se na celkovém stavu podílí jen z 8 až 12 procent.

Jak se zbavit celulitidy? Nejdůležitější pro naši pevnou kůži je také naše pevná vůle. Hýbat se víc, jíst lépe a žít zdravěji vylepší naše stehna a zadeček a společně s nimi i naši sebedůvěru.

Hladce k hladké pokožce

Takže, kterým věcem se v boji proti celulitidě vyhnout a bez kterých se naopak rozhodně neobejdeme? Cesta ke krásné a hladké kůži je dlážděna nejen dobrými úmysly, ale hlavně dobrými skutky. Specialistka na výživu Iris Mango nabízí sedmičku doporučení, jak na to.

  1. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek bílkovin a vlákniny. Níže najdete vzorové menu, podle kterého se můžete řídit.
  2. Vyhněte se transmastným nasyceným tukům, tedy polotovarům, polevám, cukrářským výrobkům, klasickým sladkostem, margarínům, balenému sladkému pečivu a tak podobně. Jsou pro tělo špatně stravitelné, a tudíž se snadno ukládají tam, kde to chceme nejméně. Výsledkem jsou kila i dolíčky navíc.
  3. Omezte fast food. Vysoké množství tuků a jednoduchých cukrů v nabízených menu přispívá k vytváření tukových polštářů. Burger a hranolky si klidně jednou za čas vychutnejte, ale určitě si nepořizujte věrnostní kartu.
  4. Nepodceňujte pitný režim. Pijte během dne dostatek čisté tekutiny. Za to se ovšem vyhněte zvýšené konzumaci alkoholu a slazených nápojů. Přidávají tělu zbytečné kalorie a víte, jak je to s tuky…
  5. Zapomeňte na cigarety. Kouření způsobuje kornatění tepen a křečové žíly, takže jednu krabičku a už jste zpátky v dolíčku.
  6. Začněte se silovým tréninkem. V našem seznamu je sice až na šestém místě, ale ve skutečnosti mu udělujeme jasné prvenství v redukci celulitidy. Silový trénink stimuluje svalová vlákna, která jsou uložená pod tukem. Čím pevnější a aktivovanější svaly, tím elastičtější a prokrvenější pokožka.
  7. Dopřejte si automasáž pomocí masážního válce či míčků. Nebo maderoterapii či lymfatickou masáž. Všechny tyhle procedury urychlují cestu ke hladkým stehnům a hýždím, protože přispívají k hloubkovému prokrvení a tím ke zrychlení cirkulace všech tělních tekutin, včetně lymfy. Zdravě vypadající pokožka je tak jeden masážní válec od vás.


Vzorový jídelníček, který vás zbaví celulitidy

Slíbili jsme vám recept, který potěší vaše chuťové buňky a při tom zeštíhlí ty tukové. Tady ho máte! Vzorový jídelníček na celý den, který nejen prokazatelně funguje proti celulitidě, ale zároveň vám ukáže, že dobré věci často bývají jednoduché.

Snídaně:
2 plátky kváskového chleba, na ně 2 plátky 96% vepřové šunky, kousek 82% másla, 1 vařené vejce, 2 ks ředkviček a 2 listy salátu, na zapití lymfatický čaj.

Oběd:
Cizrnový salát (½ plechovky cizrny), kopeček rýže, mix zeleniny, dýňová semínka, olivový olej, okurková limonáda bez cukru.

Svačina:
2 hrsti ořechů

Večeře:
Plátek lososa pečeného v troubě, grilovaná zelenina, dresink složený ze skyru, soli, pepře a citronové šťávy.

Během dne k tomu vypijte 2 litry čisté vody. A přidejte porci pohybu: doporučená dávka je 8 tisíc kroků.

Jestliže se uvedených rad budete držet alespoň ze čtyř pětin, výsledky můžete očekávat už za týden. Nezapomeňte ale, že pokud se chcete celulitidy zbavit trvale, musíte zdravý životní styl zařadit do svého každodenního menu napořád.