Jak se uklidnit: Léčivé ticho na organismus

Reklama na ticho: Zdravotní přínosy ticha a jak ho dosáhnout

Psychická pohoda
Pšššt. Vypnutý svět. Všude kolem se rozprostírá bílá mlha. Dokonce ani lednička nebzučí. Jen libozvučné nic a v něm my a naše hlava jedoucí na neutrál. Idylka? Nebo naopak noční můra, ve které jsou slyšet všechny naše myšlenky a starosti? Ticho má pro náš organismus i mysl nepopiratelné výhody. Jaké? A lze vůbec v hlučné realitě dneška ticha docílit?

Grrr, současnost je hlasitá. Letadla nad hlavou, věčně zapnutá televize, sirény a „ambientní“ muzika z výloh. Když žijeme ve městě, zdá se, že před tím nemůžeme utéct. Přesto existují jednoduché způsoby, jak alespoň na chvíli svůj život ztišit. Jsou to drobnosti, malé změny návyků, ale s obrovskými dopady. 

Omezte všudypřítomný hluk 

Například ranní vstávání. Zkuste se zvednout z postele o 15 minut dříve než ostatní. Nejenže se nebudete přetahovat s partnerem o kávovar, ale užijete si tichou domácnost v tom nejlepším slova smyslu.  

Další tip? Cesta do práce. Pokud jedete sami autem, udělejte si z něj bezhlučnou zónu. Jednoduše nechte autorádio vypnuté, mobil dejte na tichý mód a místo vlezlého hlasu navigace se zaposlouchejte do šumění kol. Možná místo do kanceláře dojedete nečekaně za město, ale dorazíte tam psychicky občerstvení.  

Zabírá i zrušení předplatného do Spotify. Všimli jste si, jak často máte puštěnou muziku i při obyčejném čištění zubů nebo vytírání předsíně? Jeden stisk tlačítka Off a najednou uslyšíte něco nebývale krásného – skutečné, opravdové ticho.   

Přínosy ticha  

To ticho, které vám pomůže vylepšit koncentraci, pozvedne vaši kreativitu a utlumí váš stres (a nadměrné uvolňování kortizolu). Které vylepšuje spánek, a dokonce stimuluje růst mozku. Ano, té části, kterou před ostatními zbytečně schováváme pod sluchátky. Vědecká studie z roku 2015 prokázala, že dvě hodiny ticha přispěly k vytváření nových mozkových buněk v hipokampu u myší. U myší! Jen si představte, co ticho dokáže s lidmi. 

A to ani zdaleka není všechno. Ticho je mimo jiné účinná zbraň proti hypertenzi, vysokému krevnímu tlaku, který lékaři paradoxně často označují za tichého zabijáka. Studie z roku 2006 ukázala, že už 120 sekund ticha po poslechu hudby podpoří snížení krevního tlaku a srdečního tepu. 

Někteří z nás se přesto tichu brání. „Často se obáváme, že pak budeme hlasitěji slyšet náš vnitřní hlas – naše pochyby, smutky nebo zlost, se kterými se neradi potkáváme a nevíme, co s nimi. Pro některé může být ticho svým způsobem ohrožující, protože budou více vystaveni tomu, čemu se vyhýbají, a hluk okolního světa pomáhá se tomuto setkání vyhýbat. Vždy ale má smysl snažit se lépe porozumět sobě samému a konfrontovat se i s nepříjemnými a negativními pocity,“ říká český psycholog Mgr. Boris Štepanovič.  

Právě ticho nám může vytoužený duševní klid přinést. Není to pouhá kulisa, ale skutečná brána k větší všímavosti (pouze s neslyšitelným dovíráním). Díky tichu zpomalíme, pozorujeme věci kolem, které nám jinak unikají, případně jen tak jsme. A jen tak být je to nejlepší, co se nám v dnešním přestimulovaném a překřičeném světě může stát. 

Foto: Pexels.com