Jak probíhá gynekologická prohlídka

Gynekologické vyšetření: Víte, jak probíhá a na co máte nárok?

Životní styl
Zjistěte více informací o tom, co vás na gynekologickém vyšetření čeká, jaké jsou jeho přínosy a na co všechno máte nárok.

Žádná žena nejde ke gynekologovi s nadšením. Koneckonců se jedná o choulostivou a intimní oblast zdraví. I tato obávaná prohlídka se ale dá zvládnout, a je pro to pádný důvod – jedná se totiž o nejúčinnější prevenci onemocnění ženských orgánů.

Věděli jste, že na preventivní gynekologické vyšetření chodí v Česku jen každá druhá žena? U žen starších 50 let dokonce účast klesá až na 30 procent. Přitom prohlídka zabere jen chvíli a není se čeho bát. Lékař díky ní dokáže včas zachytit první potíže, raná stadia závažných onemocnění a mnohdy zamezit i život ohrožujícím komplikacím. Preventivní prohlídky jsou navíc jednou ročně plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

Pravidelná gynekologická vyšetření mohou zachránit život

Gynekologické vyšetření je komplexní vyšetření ženských pohlavních orgánů s cílem včas odhalit možné potíže a onemocnění. Její součástí je mimo jiné také důležité vyšetření na přítomnost rakoviny děložního čípku.

Co vás na gynekologickém vyšetření čeká?

Standardní každoroční gynekologické vyšetření běžně netrvá déle než 10 minut a sestává z:

  • vyšetření genitálií, pochvy a děložního hrdla pomocí tzv. zrcadel a pohmatu,
  • vyšetření děložního čípku spolu s nebolestivým stěrem buněk z děložního hrdla, tzv. odběrem cytologie,
  • popřípadě také vyšetření prsů, zejména u žen s rizikovou rodinnou anamnézou.

Běžnou, byť nepovinnou, součástí preventivních kontrol dnes bývá i ultrazvukové vyšetření vnitřních pohlavních orgánů (dělohy, vejcovodů a vaječníků).

Od patnácti let jednou ročně na prohlídku 

Každá žena starší patnácti let by měla gynekologické vyšetření absolvovat jednou za rok. Tento časový rozestup u drtivé většiny žen zaručuje, že bude případný problém zjištěn včas. Ženy ve věku mezi 40 a 69 lety absolvují, mimo běžnou kontrolu, také pravidelné vyšetření mamografem. Toto preventivní vyšetření prsou:

  • je hrazeno ze zdravotního pojištění u žen (bez známek onemocnění) od 45 let jednou za dva roky;
  • pokud má žena ve věku 40 až 45 let zájem o toto vyšetření, je možné ho podstoupit jako samoplátce;
  • pro ženy mladší 40 let není mamograf vhodný, vyšetření se tedy dělá pomocí ultrazvuku. Přestože není hrazeno ze zdravotního pojištění, odborníci ho doporučují u žen po 30. roku věku jednou za dva roky.

Kompletní seznam akreditovaných pracovišť můžete najít například zde.

Prevenci nezanedbávejte v žádném věku

S přechodem (menopauzou) nadále přetrvává důležitost účasti na preventivních gynekologických vyšetřeních, naopak se i v kontextu nádorových onemocnění ještě zvyšuje. Právě rakovina dělohy a vaječníků se totiž nejčastěji týká starších žen po menopauze. Ty si však dle odborníků často myslí, že pokud už nemají např. pohlavní styk, pravidelné prohlídky se jich netýkají. Opak je ale pravdou.

Jak se cítit v ordinaci gynekologa lépe?

Pokud se na gynekologickém vyšetření necítíte dobře, a proto se mu raději vyhýbáte, zamyslete se, co přesně vám v této situaci není komfortní. Vyzkoušejte některé z našich tipů, jak nepříjemné pocity překonat:

  • Pokud se nechcete po ordinaci procházet od pasu dolů nahá, vezměte si do kabelky volnou sukni. Tu si poté v kabince před vstupem do ordinace oblékněte.
  • Pokud se necítíte dobře při detailním popisování vašich potíží, požádejte lékaře, zda by mohl vyjmenovat běžné projevy tohoto onemocnění nebo potíží, a vy odpovídejte pouze ano, ne, trochu apod.
  • Pokud vám nevyhovuje váš ošetřující lékař, vždy se můžete rozhodnout pro změnu.

Gynekologická prevence doma

K úspěšnosti gynekologické prevence můžete přispět i vy. Včasná a správná diagnostika většiny onemocnění se totiž z velké části opírá o informace, které sám pacient lékaři sdělí.

Jde například o:

  • nepravidelné menstruační krvácení,
  • změny na kůži,
  • hmatnou bulku v prsu,
  • bolesti prsu
  • či výtok z bradavky.

Je důležité nepodceňovat ani pravidelné samovyšetření prsou. To by se mělo provádět minimálně jednou měsíčně ve stejnou dobu menstruačního cyklu. Při jakékoli podezřelé změně neváhejte upozornit lékaře. Návod, jak si samovyšetření provádět, si můžete projít například zde.

Péče je hrazena pojišťovnou

Pamatujte, že lékař nemá právo vybírat od vás žádné registrační poplatky, protože z veřejného zdravotního pojištění je hrazena veškerá pravidelná gynekologická péče (preventivní prohlídky, péče o těhotné i všechny operační výkony). Zpoplatněna může být pouze nadstandardní péče, roční poplatky za poskytování péče u lékaře, který má smlouvu s pojišťovnou, jsou ale nezákonné.

Léčba potíží nebo onemocnění, které nebyly včas podchyceny, může být zdlouhavá, komplikovaná a vést k trvalým následkům. Nezapomeňte proto, že je vždy lepší problémům předcházet a zajít na pravidelné gynekologické vyšetření včas. Zabere maximálně pár desítek minut a, jak už víme, rozhodně není třeba se ho bát!

Foto: Pexels.com (MART Production)