Jak připravit auto na zimu – nezbytnosti i vychytávky

Auto a mobilita
Vlastnit auto neznamená jen ježdění, kam si člověk zamane. S provozem a údržbou, obzvlášť během mrazivého počasí, je spousta práce. Nějaké základní poznatky, jak připravit auto na zimu, určitě máte. Jistě však není na škodu si jich pár připomenout. K tomu se navíc dozvíte i několik šikovných vychytávek!

Co je pro auto v zimě stěžejní?

Ať už vám vozidlo stojí v garáži, nebo parkujete na ulici, je nutné si uvědomit, že zimní přípravu není dobré podceňovat. Nejdůležitějším bodem, jak připravit auto na zimu, je přezutí pneumatik, které nám dokonce ukládá zákon. Ty zimní si s námrazou a napadlým sněhem na vozovce poradí mnohem lépe. Nezapomeňte také na doplnění nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů. A když už u toho jste, zkontrolujte si stav nemrznoucí kapaliny chladicí soustavy, oleje nebo brzdové kapaliny. S tímto základem už by vás žádná vánice neměla překvapit.

Zabraňte zamlženému přednímu sklu

S touto nepříjemnou situací už se setkal každý z nás. Věčně stírat zamlžené sklo kapesníkem není zrovna bezpečné, obzvlášť pokud řídíte. Jak tedy zajistit, aby vaše skla nepřipomínala výhled z akvária? Zkuste kombinaci dvou přístupů. Místo utírání skla naneste pěnu na holení. Ta vytvoří po utření neviditelný film, který zabrání pocení, mlžení a stékání kapek. Pokud chcete efekt ještě vyztužit, nechávejte si pod sedačkou v autě otevřený sáček s trochou silikátového kočkolitu. Jedná se o stelivo pro kočky, které má absorpční funkci. Kočkolit tak sbírá vlhkost ze vzduchu a žádná rosa už nebude mít ve vašem autě šanci.

ochrana auta před zimou

Ponožky nejen na nožky

V přihrádce u spolujezdce doporučujeme schovávat pár či dva velkých ponožek. Čím delší, tím lepší… i podkolenky se hodí. Ptáte se, jak právě ony pomůžou vašemu autu v zimě? Natáhněte je večer na stěrače. Zabráníte tak přimrznutí gumiček ke sklu při ranní námraze. Nemusíte čekat, až se přední sklo rozehřeje, a budete moci stěrače odlepit bez nebezpečí poškození. A ponožky mají i další využití. Vyrazili jste si na pracovní schůzku v kožených polobotkách, podcenili situaci a je třeba auto tlačit? Není problém – natáhněte si ponožky přes boty. Jednak je ochráníte, ale hlavně – při záběru budete mít pocit, jako když na gumy nandáte řetězy.

Parkujte s ohledem na světové strany

Nezdá se to, ale rozdíl mezi centimetrem ledu na předním skle a loužičkou vody pod autem často vězí jenom v poloze vozu. Jinými slovy – máte na výběr, jak natočit auto při příjezdu domů? Zkuste se zamyslet a natočit ho co nejvíc směrem na východ. I slunce za mraky trochu hřeje, a pokud náhodou na pár minut vykoukne, udělá práci s rozmrazováním za vás.

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejnamrzlejší?

Boční zrcátka se často totálně vzpírají jakémukoliv nástroji na odmrazení, oškrabání i očištění. Naše doporučení? Lepší je prevence než šmouhy a přehlédnuté auto při měnění pruhu na dálnici. Vyndejte si dvě igelitky nebo dva větší pytlíky ze zásoby, přetáhněte je večer přes zrcátka a nebudete muset nic řešit. Snad jenom nezapomenout je zase před jízdou sundat, že?

Příprava zrcátka auta na zimu

Koberečky. Ano, či ne?

Špatná velikost řetězů, jejich absence, nebo uvízlé auto ve výmolu a v něm uježděný sníh s ledem. Jak z toho ven? Názory se liší, každopádně popel v autě běžně nemáme, písek taky ne, a pokud je mokrý, tak nám v sáčku zmrzne a použít se stejně nedá. Někteří znalci sázejí na podložení kol koberečky z interiéru auta. Údajně získáte ten tolik potřebný záběr. Jsou ale i tací, co tvrdí, že postupně byly vygumovány všechny koberečky a nakonec se stejně volal odtah.

Zimních tipů a triků, jak připravit auto na zimu, je rozhodně víc, k tomuto tématu se určitě ještě vrátíme. Rádi bychom ale slyšeli nějaké od vás. Máte v zásobě nějakou vychytávku, na kterou nedáte dopustit, co se zvládání mrazu týče? Rádi ji otestujeme a zveřejníme. Lepší je být před mrazem připraven!

Autor fota: Pexels.com