AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f
hledat

Jak můžu mít víc přátel, i když jsem introvert?

Měl jsem stejnou otázku. Rozhodl jsem se tedy pozorovat ostatní kamarády a především svého ultraextrovertního šéfa Pavla Vondráčka (ještě když jsem pracoval v časopise Maxim). Všiml jsem si jedné věci, kterou on dělá a já ne:

honzaduplex
V Maximu jsem se nebál dělat divné věci. Na introverzi to nic nezmění.

Vypráví své historky, i když o ně ostatní nepožádají.

Jde o to, že ty příběhy nemusí být nijak zvlášť zajímavé. Jako introvert jsem to dlouho nechápal. Moje povaha se mě snaží přesvědčit, že nikoho přece nebude zajímat to, co si myslím. Přesto jsem se to pokusil změnit. Když jsem se překonal a začal nevyžádaně něco vyprávět, byl jsem šokován, jak skvěle to funguje. Je to jako kouzlo, které prolomí bariéru samoty.

Modelový příklad. Řekněme, že mám v práci nového kolegu. Obyčejně konverzace probíhá nějak takhle:

Já: Ahoj, ty seš tu novej?
Nový kolega: No jo, jsem tu první týden.
Já: Super!

A teď ukázka mojí socializační techniky. Po tom, co řeknu „Super!“, přidám ještě nějaký příběh:

Já: Super! Já tu dělám už půl roku. Lidi se tu strašně rychle mění, takže skoro nikdo neví, kdo je kdo, tak nezoufej, když budeš ztracený. A neboj se zastavit, jsem z Content Teamu támhle u okna, vždycky má někdo z nás depresi. Nebudeš se cítit sám.
Nový kolega: Díky, to je dobrý vědět. Hele a kam tady chodíte na oběd?
Já: Není špatný italský bistro Camille hned vedle na Andělu. Je to spíš na to vzít si to s sebou, ale je to dobrý.
Nový kolega: To zní dobře, italský jídla mám rád a nemám čas na vysedávání. Mohl bych pak jít s tebou, jestli by ti to nevadilo?
Atd. atd…

kawa
Když jste introvert, máte nejspíš taky něco takového a ne auto. Na získání přátel funguje víc moje druhá metoda.

Jako introvert jsem se vždycky děsil toho, že lidi nebudou moje řeči zajímat. Ale pomocí tohoto postupu už jsem vedl spoustu „extrovertních“ rozhovorů na nejrůznější témata a lidé reagovali nadšeně.

A funguje to i na balení. Neváhejte a zkuste to!

#Jan Strmiska

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Poskytuji dobrovolně souhlas se zpracováním mých shora uvedených osobních údajů (jméno, příjmení, telefonní číslo) ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. (dále jen „Zákona“) pro účely marketingových a reklamních aktivit společností Creative Dock s.r.o. a AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní fond a.s., AXA životní pojišťovna a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Česká republika s.r.o., AXA ASSISTANCE, s.r.o. a Inter Partner Assistance, organizační složka (dále společně jen „Společnost“), ať už přímo nebo prostřednictvím finančních zprostředkovatelů a smluvních partnerů Společnosti. Souhlas uděluji na dobu následujících 5 let a zároveň potvrzuji, že jsem byl seznámen se svými právy podle §§ 11 a 21 Zákona. (skrýt text)