I muži mají své biologické hodiny, tvrdí studie

Životní styl
U mužů se otázka založení rodiny vnímá často jinak než u žen. Ty totiž mají zdánlivě méně času na početí – jejich doba plodnosti je omezená. Muži si na druhou stranu mohou pořídit dítě i v pozdějším věku. To potvrzují i příklady z řad celebrit – mezi takové patří u nás například zpěvák Karel Gott. Jeho dcery se totiž narodily dávno po překročení šedesátky.

Poslední výzkumy vědců však tento mýtus vyvracejí. I mužům totiž tikají biologické hodiny a jejich plodnost se se stoupajícím věkem rapidně snižuje. Mnoho párů je pak odkázáno na pomoc doktorů, finančně náročné cykly umělého oplodnění nebo se vlastního potomka nikdy nedočkají.

Tikají všem!
„Pokud si chcete pořídit děti, ženy by měly zvážit i věk partnera,“ říká jedna z vedoucích studie, lékařka Laura Dodge. Vědci se totiž podle ní zatím soustředili na ženy a jejich biologické hodiny. Je již potvrzeno, že plodnost rychle klesá s 35. rokem. Po této době pak mají často problémy s přirozeným početím. Dodge varuje, že každý pár by měl zvážit věk obou partnerů a podle toho se rozhodnout, kdy je optimální doba na to, založit si rodinu.

Empiricky ověřeno
Dodge a její kolegové provedli proto mezi lety 2000 a 2014 výzkum mezi páry, které se pokoušely otěhotnět umělou cestou. Ženy byly rozděleny do čtyř skupin podle věku: ženy, které neoslavily ani třicítku, ty mezi 30 a 35 lety, 35 až 40 let a ty mezi 40 a 42 lety. Jejich partneři byli rozděleni do stejných skupin s jednou navíc pro muže starší 42 let. Cílem studie bylo zjistit, jakou roli zde hraje věk obou partnerů při úspěšnosti umělého oplodnění. Výsledky potvrdily, že nejnižší šanci mají ženy v nejstarší věkové skupině. U nich nehrál věk partnerů žádnou roli.

Co je ale zajímavé, pro mladší ženy byl klíčový i věk jejich protějšků.

Ty pod 30 let, jejichž partner byl mladší 35 let, měly až 73% šanci na otěhotnění. Ta se však snižovala spolu se stářím partnera až na 46 %, v případě, že byl starší 40 let. U starších žen na druhou stranu zvyšovalo úspěšnost umělého oplodnění to, pokud byl partner mladší. Pro ženy mezi 34 a 40 lety dokonce až na 70 % v případě, pokud byl jejich manžel či přítel mladší 30 let. Dítě, jehož otec je ve starším věku, má navíc i vyšší riziko genetických poruch, jakou je například autismus, nebo výskytu ADHD. To platí stejně jako u starších matek.

Ne každý má takovou kliku jako Rolling Stone Ronnie Wood, který se stal potřetí otcem ve svých 68. letech.

Věk vs. ego
Důvodem, proč tomu u mužů tak je, si nejsou vědci ale jistí. Ženský reprodukční systém je menší záhadou. Vaječníky totiž za život vyprodukují již předem dané množství vajíček. S vysokým věkem tak klesá jejich množství, kvalita a plodnost. U mužů se, zdá se, děje něco podobného. Čím starší je muž, tím horší je kvalita jeho spermií. „I když produkují pak každý den nové a nové spermie, může být šance počít dítě v pokročilém věku velmi nízká,“ varuje odbornice. „Spermie pánů ve zralém věku nesou často různé mutace a poruchy DNA,“ říká Dodge. Pohlavní buňky totiž stejně jako naše těla podléhají procesu stárnutí. To je něco, s čím počítá každá žena, ale mnoho mužů to i v současné době překvapí.

Při léčbě neplodnosti tak musí mnoho z nich překonat své mužské ego a připustit si, že i jejich věk může hrát důležitou roli.


Následky blahobytu
Klesající mužská plodnost se tak dostává do hledáčku lékařů. Ti často bijí na poplach a nabádají mladé muže, aby neodkládali otcovství na pozdější léta. Nemuselo by se jim to totiž vůbec podařit. Na vině totiž může být i náš životní styl, kvůli kterému se počet spermií u mužů neustále snižuje. Vinit můžeme sedavý způsob života, nevhodnou stravu nebo například nadměrnou konzumaci alkoholu nebo kouření. Pokud ke kombinaci těchto faktorů přidáme vysoký věk, může být početí až nemožné. Jak dokazují zástupy šťastných otců nejen z řad postarších celebrit, důležité je nepřestat se snažit. A to i přes černé prognózy a varování lékařů.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Muži, kteří vykonávají rutinní domácí práce, jsou šťastnější, zjistili vědci. A s nimi i celá rodina.