AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

I domácí mazlíčci se od nás mohou nakazit nemocemi. Které je ohrožují?

Není nic lepšího než přijít domů a být přivítán svým zvířecím miláčkem. Pořádně se přitulit, nechat si olízat ruce i obličej a zaházet si plyšákem. Co když jste ale nemocní? Nehrozí, že by se pes či kočka nakazili? Hrozí. Ne samozřejmě vším. Valná většina chorob se týká výhradně lidského pokolení. Existuje však určité procento bacilů, které se dokážou dostat do těla zvířat a způsobit stejnou paseku, nebo třeba i větší. Na jaké nemoci je potřeba si dávat pozor?

Africký prasečí mor, který se nedávno stal v České republice ožehavým tématem, připomněl, jak lehce by mohla vypuknout epidemie způsobená přenosem nemoci na člověka. Na co ale často zapomínáme, je, že se může stát i přesný opak. Člověk také dokáže některé druhy zvířat nakazit! A to hned několika nemocemi!

Příušnice
Příušnice patří mezi vysoce infekční nemoci. Stačí jen málo, a v kolektivu, kde se případ příušnic objeví, nastane řetězová reakce. Nemoc je totiž infekční i v době, kdy si její hostitel, většinou dítě, může myslet, že jde o pouhou chřipku. Jenže jakmile se objeví velká boule na krku, je zle. A to není konec. Infekční období trvá i po splasknutí slinné žlázy. A přesně v těchto chvílích se pro jistotu vyvarujte kontaktu se svými pejsky. „I když vzácně, mohou psi onemocnět poté, co přijdou do styku s nakaženou osobou,“ píše veterinářka Jennifer Coates na poradenské stránce petMD.com. Mezi symptomy u psů patří zvýšená teplota, nechutenství a taktéž napuchlé žlázy. Stejně jako u člověka však neexistuje žádný lék, který by viry dokázal zabít. Tělo se musí s invazí vypořádat samo. Psí i lidské. Klidový stav, obklady a předepsaná podpůrná medikace zajistí klidný průběh nemoci.

Mohlo by vás také zajímat: Zdravotní výhody domácích mazlíčků. Pomáhají při bolestech i depresi

Tuberkulóza
Tuberkulóza patří spíše k chorobám minulého století, tedy minimálně co se týče Evropy. Přesto se čas od času někde vynoří a zákeřně zaútočí. Nejenom na lidi. Bakterie Mycobacterium tuberculosis a Mycobacterium bovis, které způsobují onemocnění tuberkulózou, napadají i psy a kočky. Člověka ohrožuje především první zmíněná bakterie. Druhá se pojí s onemocněním skotu. Náchylnost mazlíčků je však různá. Kočka má větší odolnost vůči tzv. lidské tuberkulóze, takže nakažení téměř nehrozí. Zato dokáže chytit dobytčí tuberkulózu konzumací napadeného masa. Ohrozí nemocná micka člověka? Ve vzácných případech ano.

I když se v medicíně dlouho mluvilo o transferu bakterií z koček na nás, první potvrzený případ přišel teprve v Anglii v roce 2014. Psi jsou na tom hůř.

Dokážou se nakazit obojí variantou TBC, tedy i tou člověčí. Ve chvíli, kdy se pes většinu času pohybuje v infekčním prostředí, hrozí onemocnění. Jakmile dojde k chycení bacilů, přicházejí podobné symptomy jako u lidí. Horečka, výrazný úbytek váhy a těžký kašel. Jelikož zaznamenaných případů není mnoho, nebylo možno důkladně prozkoumat způsoby léčby. Lze pouze zkrátit utrpení injekcí, která mazlíčka navždy uspí.

MRSA
Meticilin-rezistentní zlatý stafylokok. Jde o jazykolam? Ne. Řeč je o kmenech bakterie Staphylococcus aureus, které odolají některým antibiotikům, hlavně meticilinu. Co taková potvora dokáže? Dostává se do těla skrze poškozenou tkáň. Povrchově způsobuje těžko zastavitelné hnisání rány, abscesy a teploty. Jakmile pronikne hlouběji do organismu, nastává vážný problém. V těle se spustí série těžkých zánětů. V některých případech dochází i k sepsi – otravě krve. Při hospitalizaci se nakažený odděluje od ostatních, aby vzácná odolná bakterie nepřeskočila i na ostatní pacienty. A přeskočí na mazlíčky? Přeskočí, ale dospělému a zdravému jedinci se nic nestane. I když dojde k napadení rány. Tělo psů a koček se umí s bacilem vypořádat mnohem lépe, protože je „šitý“ na míru člověka. Ale k přenosu dochází. A dokáže zabít. Koťata a štěňata, která ještě nemají plně rozvinutý imunitní systém, a staré nemocné psy a kočky, kterým imunita již vypovídá službu.

Stejně jako u lidí, nejvíce ohrožena jsou mláďata a senioři.

Salmonela
Zlozvyky nám často dokážou pěkně zavařit. A u psů a koček tomu není vůbec jinak. Pokud vaši mazlíčci milují záchodovou mísu a rádi se z ní napájejí, mohou na to klidně doplatit. Především v situaci, kdy se v domácnosti vyskytuje někdo se salmonelózou. Jako u jiných nemocí platí to, že přenos není příliš obvyklý, ale rozhodně ne nemožný. V případě nákazy čeká plovoucí podlahu a koberce pohroma. Se salmonelózou bývá i pro člověka těžké dobíhat na záchod, natož aby pes vydržel, než se vrátí páníček z práce. 

Zabránit takovému maléru je jednoduché. Důkladné umývání rukou a zavřené dveře na záchod. Stejná pravidla platí i v případě střevních chřipek.

Dermatofytóza
Nejčastější nemocí, která se přenáší z člověka na zvíře a naopak, je dermatofytóza. Tu způsobuje hned několik druhů plísní, kterým se daří na jakékoliv pokožce. Na ní pak mikroskopické houby vytvářejí nepříjemnou vyrážku, zarudnutí a puchýřky ve tvaru kruhu, proto se mnohdy setkáme s názvem ringworm. Pokud se vyskytne plíseň například na hlavě v oblasti vlasů, v zasažené části vypadají. Stejně tak i u psů a koček. Nejde o žádnou vážnou zdravotní komplikaci jako u předešlých nemocí, ale přesto se dokáže stát velice nepříjemnou. Při podezření je ihned nutné izolovat zaplísněné místo, aby se o něj mazlík nebo kdokoliv jiný neotřel. Poté už stačí jen navštívit doktora a dbát dalších pokynů. Často zachrání situaci správně zvolený krém proti plísním. U psů a koček se pak na žádost preventivně podávají i protiplísňové tablety, aby se v domácnosti nevytvořil začarovaný houbovitý kruh!

#Jan Uhlík

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Proč mají Češi tak rádi domácí mazlíčky?

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)