AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Hypochondrie není simulantství. A jak se jí zbavit?

Tuto psychickou poruchu znali již za Hippokrata a z antiky také pochází její název. Hypochondrium totiž znamenalo v staré řečtině „podžebří“, odkud se pocity nemoci údajně začínaly nejčastěji ozývat. Ale o co se jedná dnes? Navzdory tomu, že leckdo považuje hypochondrii za rozmar, nejsou skuteční hypochondři „simulanten bande“. Jedná se totiž o reálnou psychickou poruchu řazenou mezi neurózy.

Obecně se projev hypochondrie popisuje jako úzkostný strach o vlastní zdraví. Koneckonců všichni to známe z literatury a kinematografie. Pud sebezáchovy patří k několika základním instinktům, které nás motivují k životu. S nadsázkou by se dalo říci, že mnozí z nás jsou tak trochu hypochondři. Podíváme-li se do výpisu symptomů této psychické poruchy, nalezneme tam tak běžné výjevy ze všedního života, jako je obliba vitaminových doplňků, přehnaný zájem o alternativní medicínu, zvýšená pozornost vůči projevům vlastního těla…

A kdo by také pod tlakem módních vln hypochondrem nebyl, když jeden rok jsme všichni překyselení, a sotva se odkyselíme, jsme zase plní parazitů…

V dnešním světě každé píchnutí něco znamená a dohledávání příčin se i díky internetu stalo již lidovým zvykem. Avšak jak se stane, že náš pud sebezáchovy přeroste do takového rozměru, že snižuje kvalitu samotného života?

Kde se bere hypochondrie?
Podle psycholožky Heleny Bezděkové může hypochondrii vyvolat široké spektrum příčin. Většina z nich má často společného jmenovatele, kterým je dětství. Jednou z nich může být například nedostatečný nebo naopak příliš velký zájem o dítě. „Děti někdy neumí vyjádřit své pocity, když se rodiče hádají nebo jim ubližuje spolužák ve škole, ale vyjádří je tělem, například je začne bolet bříško, mají teplotu. Rodiče se pak s lékaři pustí do hledání příčin a do léčby. Někdy se psychických příčin nedoberou, a když se situace opakuje, dítě se nemusí naučit porozumět svým emocím, ale upevní si vzorec, kdy pozornost, lásku a péči získává tím, že je nemocné. K hypochondrii může vést také příliš ochranitelský či hypochondrický rodič. Dítě se prostě naučí, že je normální se příliš zaobírat svým zdravím a obávat se bakterií a virů, které číhají v tomto nebezpečném světě.“  

Další příčinou, dodává psycholožka, může být vážná nemoc nebo úmrtí blízkého člověka, nejčastěji důležitého člena rodiny.

Tyto události se mohou stát traumatem a mohou člověka tak vystrašit, že se začne snažit dělat všechno možné, jen aby jeho a blízké nepotkalo totéž. Že se často jedná o podvědomou snahu upozornit na sebe, potvrzuje i PhDr. Miloslav Hrubý, který navíc říká, že se jedná o poruchu osobnosti, při níž hraje důležitou roli pocit nepřijetí okolím.

Nevěřili mu. Umřel.
Hypochondr je přesvědčen o své nemoci jakéhokoliv druhu. Projevy bývají různé. Ať už je to panická hrůza z všudypřítomných patogenních mikroorganismů, neustálé přeměřování tělesné teploty, či takové extrémy jako utkvělá představa plesnivění vlastních orgánů, hypochondrie se nepovažuje za smrtelnou nemoc. Přesto existují i případy, kdy byla příčinou úmrtí. Jedním z nich je nevědomé předávkování prášky nebo, jak řekl Moliére: „Téměř každý člověk umírá na své léky, ne na svou nemoc.“ Druhým vyskytujícím se případem je paradox, kdy člověku sužovanému hypochondrií skutečnou nemoc již nikdo neuvěřil a jejímž následkem zemřel. Zároveň si osoba pod neustálým tlakem stresu až úzkosti ze své domnělé nemoci reálnou nemoc či zdravotní poruchu přivodit může.

Jak uzdravit hypochondra?
Tak jako u mnoha jiných psychických poruch je i léčba hypochondrie běh na dlouhou trať. Názory i výsledky uvádějí mnoho možností, jak se s hypochondrií vyrovnat. Nejdůležitější je léčba úzkosti a strachu, které jsou v pozadí hypochondrie, dvěma způsoby, které se vzájemně doplňují. Psychiatr obvykle předepíše psychofarmaka, která úzkost snižují. Druhým pilířem léčby je psychoterapie, během níž se klient učí vytvářet funkčnější vzorce chování, pracovat se svou úzkostí a má možnost dobrat se zážitků z minulosti, které k hypochondrickému chování vedly.

U mírnějších potíží někdy postačí nalezení příčiny na terapeutických sezeních a verbalizování svých pocitů.

Další podpůrné strategie jsou sport či jiná pravidelná fyzická aktivita. Člověk pak získává nejen pocit vlastní vitality, ale také odkloní pozornost od svých hypochondrických neduhů. Na podobném principu funguje i doporučení pořídit si domácího mazlíčka.

S humorem jde všechno!
I když určitě tuto poruchu nelze zlehčovat, příběh ze života vypráví o tom, jak se postižený člověk zbavil hypochondrie humorem. Začal si dělat ze svých úzkostných stavů legraci při vyprávění svým blízkým. Humorem se k hypochondrii stavěl i slavný český lékař a spisovatel MUDr. Svatopluk Káš: „Je pozoruhodné, jak málo navštěvují hypochondři zubní lékaře.“ Humor si ovšem mohou dovolit pouze samotní hypochondři, výsměch či zlehčování ze strany druhých osob vede pouze k uzavření se do sebe a prohloubení problémů. Důležitým faktorem je ovšem ochota uzdravit se a nahlédnout na skutečné příčiny svých potíží.

#Jacob Tetzeli

Duševní nemoci sice nejsou na první pohled vidět, ale životy komplikují často mnohonásobně víc, než ty tělesné. Lidské psychice a jejím zákoutím se věnuje naše speciální microsite, kde najdete celou řadu zajímavých dat a můžete vyzkoušet simulátory těch nejznámějších psychických poruch. Chcete vědět, jak vidí svět člověk trpící paranoií nebo schizofrenií? Směle do toho. 

Bude vás také zajímat: Lenoši nebo chudáci? Patří dyslexie mezi vyprázdněné pojmy?

 

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)