AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Hnutí Zero Waste – snižte množství odpadků na minimum

Denně vyhodíme až desítky igelitových sáčků nebo plastových obalů. Ty v lepším případě končí na dně žlutých kontejnerů či v tom horším povlávají na ulici a znečišťují životní prostředí. Plasty, které se rozkládají mnohdy až tisíce let, zaplnily naše nákupní vozíky. Jsou symbolem konzumního života. Do koše často vyhazujeme i potraviny, které jsme nestihli spotřebovat.

odpad1

Produkujeme stále více odpadu, který zatěžuje životní prostředí. Třídit jsme se už naučili, zastánci hnutí Zero Waste ale tvrdí, že to nestačí. Jejich cílem je minimalizovat množství odpadků, a být tak šetrnější k naší planetě. Jak toho ale dosáhnout?

Počítají se i maličkosti
Laura Singer, zakladatelka stránky „Trash is for Tossers“, tvrdí, že stačí začít u maličkostí: „Je to jednoduché, musíte jen popustit uzdu své představivosti. Můžete například plastové brčko použít vícekrát či si na nákup přinést vlastní látkovou tašku. I takové věci mohou mít pozitivní dopad na životní prostředí.“ Laura šla ve svém přesvědčení ještě dál a začala si vyrábět vlastní kosmetiku. Tu také nabízí na e-shopu The Simply Co. „Začínala jsem krůček po krůčku. Svoji první pastu jsem si vyrobila, když jsem dopotřebovala tu z obchodu. Nechtěla jsem si prostě kupovat další tubu. Je to snadné, a navíc i zábavné,“ myslí si mladá ekoložka. K čištění zubů používá navíc místo plastového kartáčku bambusový, který je šetrnější k životnímu prostředí.

Na obalu záleží
Ne všichni si zpočátku troufnou na výrobu vlastní kosmetiky. Změnit nákupní chování je mnohem jednodušší. Už i v České republice totiž existují obchody, které zastávají přístup minimalizující množství vzniklého odpadu. Jedním z takových je i Bezobalu, jehož kamennou prodejnu najdeme v hlavním městě. Nakoupíte tam například luštěniny či těstoviny a další potraviny, které vám dají do vlastních přinesených nádob. Žádný zbytečný plast, a navíc ušetříte. Ještě jednodušší je vyhnout se v supermarketech nabízeným igelitovým taškám. Ty zakázali například již Francouzi a další evropské země o tom uvažují. Nákup odneste radši ve vlastní látkové tašce nebo stylové síťovce.

Když je méně více
Stále vám to připadá těžké? Řiďte se na začátek tímto jednoduchým pravidlem: ten, kdo málo nakupuje, produkuje také méně odpadu. Promyslete svůj nákupní seznam a pořiďte jen to, co opravdu potřebujete. Ideálně od lokálních výrobců, na jakémkoli farmářském trhu, kterých je i u nás spousta. Šetříte nejen zemi, ale i svoji peněženku. Čerstvé potraviny, které spotřebujete do posledního drobku, vás vyjdou levněji než polotovary zalité v plastu.

#Radek Mojžíš

Bude vás také zajímat: Vemte práci dětským rukám! Ptejte se #whomademyclothes.

 

Šikovné investování může přinést svoje ovoce.

Nenechte své peníze ležet ladem, když můžou pracovat za vás. Nechte nám své jméno, telefon a profík z AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)