Hezky bez obalu: domácnost obal po obalu

Budoucnost
Je to trend, který hýbe světem čím dál víc. A jak to tak vypadá, je docela dobře možné, že se z něj stane stálice, která v našich domovech zaparkuje na trošku déle, než je obvyklé u prchavých sezónních trendů. Jde o domácnost bez obalů. Přinášíme malé shrnutí tipů a triků, jak začít a jaké jsou možnosti.

Pravděpodobně nikdo z nás nežije v soběstačném obydlí, nejspíše bydlíme ve městě a chodíme nakupovat věci denní potřeby do nejbližšího supermarketu nebo je objednáváme. Bereme, co je zrovna dostupné, a nelámeme si hlavu s alternativami. Co když ovšem díky nejrůznějším faktorům začne alternativa být středním proudem? Je to tak, pořád je řeč o našich nákupních návycích, a především o těch spojených s obaly.

Kde začít?

Nejtěžší je vždycky začít. Ale měli bychom. Aspoň zkušebně, po troškách nebo jen něčím. To, že jsme zavaleni plasty, nejsou fake news, ale fakt. O velkém množství plastů, které končí v oceánech, znečišťují pláže a končí na skládkách, kde nemají šanci se rozložit, rozhodují také naše návyky, především ty spojené s nákupy – jedná se často o jednorázové obaly věcí, které si kupujeme na denní, týdenní nebo měsíční bázi. Bezobalová domácnost nemusí znamenat radikální řez, ale postupnou změnu, která začíná být celoplošným fenoménem, jak ukazují mimo jiné i nové bezobalové služby některých nákupních řetězců – ať už jde o potraviny, nebo kosmetiku a čisticí prostředky. Změnu vlastně skoro nepoznáte s tím, jak je nabídka široká a dostupná. Člověk je tvor zvyku, to ano, ale na tohle si opravdu není namáhavé zvyknout. Navíc široká nabídka možností pracuje v náš prospěch. Jdeme na to?

Koupelna a prádelna 

Nejsnazší je začít v koupelně, tedy drogerií a čističi. Osobní hygiena má dnes masově dostupné alternativy klasických produktů v plastových obalech – tuhá mýdla, tuhé sprchové gely (v papírových obalech nebo tzv. refilling) i tuhé šampony (tzv. šampuky), deodoranty v praktických krabičkách, klasické kovové holicí strojky s vyměnitelným břitem, bambusové nebo třtinové zubní kartáčky, zubní pasty v pastilkách, prášku nebo ve znovupoužitelných (znovunaplnitelných) krabičkách.

Pasty, deodoranty, podobně jako krémy se na váhu do vlastních nebo znovupoužitelných obalů prodávají ve specializovaných bezobalových obchodech, které najdeme nejen v hlavním městě, ale pomalu se rozšiřují napříč regiony.

Základní drogerii a čisticí a prací prostředky dnes bez obalu či v obalu alternativním (tuhé mýdlo v papíru apod.) seženeme v běžné distribuci. Stáčená drogerie navíc není ani v menších městech novinkou a bývala běžnou součástí prodejen s čisticími prostředky. Ať už jde o prací gely, aviváže, nebo prostředky na mytí povrchů či nádobí.

Na internetu je k nalezení také velké množství návodů, jak si některé prostředky vyrobit doma, a není to rozhodně žádná věda – octové čističe nebo ty se základem ze sody opravdu zvládne vyrobit doma každý a jako nádoby nám zde postačí třeba staré zavařovačky.

A není třeba se alternativy bát – mýdla jsou stejně účinná tuhá a ekologičtější formy drogistických výrobků mají často nejen benefit eko obalu, ale celkového dopadu na životní prostředí i na lidské zdraví. Prostě win-win!

Kuchyně a nákupy potravin

I v sekci kuchyně/vaření je to o volbách, možná víc než o možnostech alternativ, které tu jsou běžné a dostupné. Jednoduché pravidlo – základní potraviny (což platí nejvíc o zelenině a ovoci) je dobré vždy vybírat z vážené sekce bez obalů a pozor, pozor – ideální je pořídit si speciální sáček. Jde o tzv. frusack a nabízí je už i běžné řetězce, nejen specializované start-upy či bio krámky. Tyhle textilní jemné sáčky jsou parádní na ovoce a zeleninu, ale dají se využít i v bezobalových obchodech na další typ sortimentu. Pokud máte takový obchod dostupný, není od věci jej vyzkoušet – na vážené fazole, rýži a mnoho dalšího ideálně donést vlastní dózy (parádní systém, jak upcyklovat dózy, zavařovačky a další nádoby).

Další praktickou pomůckou, kterou seženete v e-shopech, bio obchůdcích či domácích potřebách, je voskovaný ubrousek, ideální parťák na svačiny do práce i do školy. Tento typ ubrousku ti šikovnější z nás zvládnou i vyrobit doma – stačí staré látky a vosk. Tahle drobná věcička na denní bázi dokáže ušetřit naši spotřebu papírových ubrousků, ale i fresh fólie nebo alobalu.

Snad tím nejvěrnějším parťákem, který se stal symbolem konce jednorázových plastů, je láhev na vodu. Nebudeme přehánět, když napíšeme, že takovou láhev dnes seženeme snad úplně všude – od domácích potřeb po internetové obchůdky s designovými novinkami. Seženeme je ve všech barvách, tvarech, z nejrůznějších hi-tech i klasických materiálů. Ideální je, aby se dobře vymývala a vydržela i teplotní zátěž a její tvar byl tak praktický, aby se opravdu dala nosit všude.

Dalším symbolem změny se stala nákupní taška – ať už ta látková, z recyklovaného plastu na „nekonečné“ použití, nebo znovu objevovaná „síťovka“. Ideální kamarádka do každého batůžku a kabelky, aby byla vždy po ruce.

Podobným znakem změny se stal „keep-cup“ – tedy vlastní kelímek na kávu. Ať už termohrneček, nebo skleněný či z tvrzeného porcelánu nebo keramiky, prostě nošení svého hrnečku na kávu je nová černá.

Obdobně je to hlavně v zimních měsících se starou dobrou termoskou – rozhodně praktický tip, který se v žádné domácnosti neztratí.

Méně odpadu určitě vyprodukujeme, pokud přestaneme používat brčka. Upřímně, není obvyklé používat je doma na denní bázi, přece jen, už není rok 1995, na druhou stranu „na lepší“ se hodí. Ideální je pořídit si na doma sadu skleněných, kovových či bambusových alternativ. Jsou stejně praktická a vydrží!

Podobně je fajn vyřadit jednorázové plastové (ideálně i papírové) nádobí.

Dalším krokem, který se rozhodně promítne do toho, kolik bude v domácnosti na konci týdne směsného odpadu, je kompostování. Ne každý má možnost mít pořádný kompost nebo velký zahradní kompostér, ale existuje např. vermikompostér, který je praktický a najde se v designových verzích i jako návod, podle kterého jej lze zhotovit doma.

A to nejdůležitější? No přece jít do toho s rozumem. Soustředit se klidně na jednu věc, ale mít na paměti, že návyky se postupně změní, když tomu dáme šanci. Nakupujme chytře – projeví se to nejen na obalech a výsledném množství odpadu, který produkujeme, ale i ve skladbě našeho jídelníčku (více surovin, méně předem zpracovaných potravin – další win-win). A nevyhazujme zavařovačky – ty se prostě hodí vždycky!