Feng-Šuej: Život je jako talíř. Záleží jen na vás, co si na něj dáte

Rozhovory, Životní styl
Poprvé jsem se s Olgou Buškovou zvanou Olgabu potkala na jednom podnikatelském kurzu, v rámci celovíkendového školení jsme měli i krátký seminář o feng-šuej. K podobným věcem jsem většinou dost skeptická, a tak jsem na seminář přišla s natočeným pivem a rovnou hlásila, že možná brzy odejdu. Ale neodešla. Olga mě zaujala, feng-šuej v jejím podání neznělo esotericky ani přemoudřele, byly to jednoduché, pochopitelné rady a postupy pro každého. No a navíc jsem se s Olgou vážně pobavila. Tehdy i teď při tomto rozhovoru.

Jak ses k výuce feng-šuej dostala?
Vystudovala jsem ekonomku, ale vždy mě bavila kreativita a tvoření. Dívala jsem se na věci z jiného úhlu, nechtěla jsem jen tak sedět za stolem a řešit „má dáti – dal“. Proto jsem chodila na nejrůznější kreativní kurzy, pracovala na sobě a řekla si: Jo, to funguje. Zjistila jsem, že i úpravou prostoru můžeš změnit to, jak se cítíš. Jaké příležitosti k tobě přijdou a jak se ti změní život. A to je feng-šuej.

Máš teorii královen, podle níž se každá žena může stát královnou – svého prostoru, toho, jak vypadá, jak konzumuje či si užívá život. U tebe to evidentně funguje.
Když ze sebe stvoříš královnu svého života, budeš královna. Když ve vztahu bude na prvním místě partner, budeš jen servismanka. Vše, co děláš, musíš dělat pro sebe. Kdo tě má nejvíc rád? Ty. Buď vždycky na prvním místě. Upeče se bábovka, nečekej, až přijde návštěva, dej si první kousek. Přijde ti výplata? První den nikomu nic neposílej a užij si ji. Miluj se, nikdo to za tebe líp neudělá.

Feng-šuej je jako bílý talíř a záleží, co si na něj nandám. Mohu být konzument života a jíst jen UHO. Dám si do bytu jakoukoli sedačku, nějaký obraz, chodím do práce, protože složenky se samy nezaplatí. Nebo jsem labužníkem a na ten talíř si dávám jen delikatesy. Ráda vychutnávám. Na zeď si dám něco, co pro mě má hlubší smysl. S prostorem je to stejné jako s oblečením, jedna barva tě rozzáří, druhá tě utlumí.

Můžeš ovlivnit tři prostory. Svoje myšlení, tedy hlavu, tělo a prostor kolem.

Podle feng-šuej je prostor stejně jako život rozdělen do devíti oblastí, čtverec rozdělený na 3 x 3 menší čtverečky. Trochu mi to připomnělo Leffinqwellův návrh z filmu Jak básníci přicházejí o iluze. Proč se vůbec život dělí do sektorů?
Je 9 oblastí života a těch 9 oblastí je i v prostoru. Když je v nějaké z těch oblastí doma nepořádek, nefunguje ani ta oblast života, která je s tím spojená. Třeba vlevo vzadu je hojnost, když ti tam pokvetou kytky, bude se ti dařit i v životě. Proto je dobré, když si kupuješ nové bydlení, aby byl půdorys čtvercový nebo obdélníkový. Tam je pak pěkný prostor na těch 9 oblastí. Když je prostor do písmene L nebo je jinak vykousnutý, tak ti nějaká ta oblast v životě chybí.

Pojďme dál od Leffinqwellova návrhu, ten je složitý a asi by byl na samostatný rozhovor… Jaké chyby lidi při zařizování nového domova dělají?
Třeba dávají poličky nad postel nebo mají v ložnici obří obraz, na kterém jsou symboly, kterým vlastně nerozumějí. Obraz je emoce v rámu, čím se obklopíš, takovou náladu můžeš mít. No a chyba, kterou dělá kdekdo? Nepořádek. Pak nemáš uklizeno ani v životě, ani uvnitř sebe.

Základem všeho je tedy pořádek?
Feng-šuej je jako antivirový program. Proto je pořádek – a tedy i úklid – důležitý. Jinak máš v životě spoustu externistů – „moly ve špajzce, kukačky v ložnici“.  

Máš nějakou jednoduchou uklízecí radu?
Sůl. Do každého rohu místnosti dej kelímek plný soli. Mám ráda východní nauku, protože vychází z přírody, a sůl očišťuje. Jezdíme k moři, abychom si odpočinuli, rádi se koupeme ve slaném oceánu. Sůl do sebe absorbuje to neviditelné, a tím pročišťuje prostor. Když nemůžeš dýchat, tak si v lékárně koupíš sprej s mořskou vodou, protože solné kapky pročišťují. Se solí v bytě to funguje stejně. Dáš si prostě detox do prostoru.

Po našem prvním setkání jsem z ložnice vyhodila obrazy, které maloval můj ex. Ty prý v novém vztahu zabíjejí sexuální apetit. Teď máme v ložnici Gogha a ex visí jinde. Co všechno se dá ještě v ložnici vylepšit, kromě vymetení minulosti?
Vztahu pomůžou ochucovadla, dochucovadla, která jdou použít i v prostoru, kytky, kulaté tvary, barvy a na základě toho se ten prostor dostává do tebe, není venku, ale v tobě. I veselé oblečení kolem šíří veselou bublinu. Co vypouštíš, to se ti vrací. Funguje to i obráceně, zamračená, naštvaná ženská přitahuje stejně neveselé lidi. Ložnice by měly mít pastelové, tlumené barvy, protože se tam potřebuješ zklidnit. Je to hnízdo, jeskyně, kde se zachumláš a dobiješ baterky. Když tam dáš červenou velkou zeď, uděláš z toho jeskyni vášně, ale to se nedá vydržet 7 dní v týdnu a 31 dní v měsíci.

Vášeň je dobré dávat jen v detailech, červená ano, ale na polštářích, květináčích, na prádle, překvapovat se jinak.

A co bubáci pod postelí?
Co máme pod postelí, je základem našeho vztahu. Když tam bude to, co se nikam nevejde, bude základem vztahu chaos, když tam budou kufry, budeme stále na cestě, lůžkoviny či ručníky jsou pevná základna, to je v pořádku. Vždycky bys měla vidět na dveře, protože příležitosti a lidi chodí dveřmi. Když nevidím v jeskyni na vchod, všechno důležité se děje za mými zády. Ale postel s volným prostorem pod ní je nejlepší volba.

Zaujalo mě, že ložnice je jako jeskyně…
Celý domov je tvoje jeskyně, tam si zapaluješ oheň, tam se členové tlupy scházejí, muž vyběhne s lukem a šípy lovit, žena je sběračka, ta vaří jídlo. Z některých jeskyní vybíhají oba se šípy nebo si role mění. Záleží vždy na tlupě. Nejedna žena dostala muže přes žaludek a ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. I vchod do jeskyně je důležitý. Podoba vchodu do jeskyně informuje ostatní lovce kůží o tom, jaký lovec tady vládne. Dříve se na dveře dělaly veliké ornamenty, v Řecku k nim staví dva sloupy, to je stabilní základna. Evropané si ke vchodovým dveřím dávají třeba dvě kytky v květináčích.

Existují rady i ohledně zvonku?
I na zvonku záleží. Zvonek není pro cizí lidi, ten je pro tebe. Firma bez zvonku je neviditelná, když v bytě žije Koudelka s Nováčkovou a na zvonku je jen Koudelka, tak je neviditelná ta Nováčková. Koudelka ji převálcoval.

Proč mi z tvých úst feng-šuej zní tak pochopitelně?
Nepracuji s klasickým feng-šuej – tady si pověs symbol, sem si dej trojnohou žábu apod. Vycházím z toho, že žijeme v České republice. Je to východní nauka, ale spousta toho vychází z naší intuice. Už Babička od Boženy Němcové „šukala“ po světnici, uklízela. Úklid je základem všeho, i myšlenky si potřebujeme uklidit, minulost, uklidit si ve vztahu. Ven taky nejdeme ve špinavém oblečení, to bychom se necítili. Interiér nezměníme, nevypereme tak rychle, proto je důležité, jakými barvami se obklopíme, protože to má vliv na naši náladu. Když si nevyladíš prostor, tak ho dobíjíš ze své energie.

No a to už jsme u mého oblíbeného tématu: „elastičky“. To jsou ženy, které doma chodí zásadně v elasťákách.
Život není potom, kdysi, je to tady a teď. Já jsem každý den královnou. Královnou učesané hlavy, královnou hezkého oblečení. Elastičky jsou dámy, které nosí doma výhradně legíny, protože je nikdo nevidí. Ale vidí se ony samy, vidí je jejich muž. Muži mohou zas kralovat teplákovému království. Tepláky i legínami říkáme sobě i druhým: „Tady mám své jisté, nepotřebuju se krášlit, jeskyně i partner tu jsou a budou.“

Maluješ se ven a doma se tváříš, že už na vzhledu nezáleží, protože tě nikdo neuvidí, ale udržovat se, když jsi doma, je naopak nejdůležitější.

Jak má vypadat trůn? Tedy pracovní místo?
Co je za tebou, je tvoje minulost, to, o co se můžeš opřít, za tebou by měla být pevná zeď. Důležitá je stabilní bytelná židle s velkým opěradlem, na zeď symboliku skály, hor, lesa, kamenů, tvoje certifikáty, loga firmy. Trůn neděláš pro ostatní lidi, ale pro sebe. Před tebou by měla být tvá budoucnost, to, co tě žene dopředu. Fotky rodiny, logo firmy. Před sebou máš mít víc prostoru, protože budoucnost je víc než minulost. Před sebou můžeš mít obraz cesty, vodu, něco, co tě nabíjí. Já tu třeba mám vodu a ptáky. Voda jsou finanční možnosti, ptáci jsou nové příležitosti. Obraz je víc než 1000 slov. Tenhle obraz mi říká: Přilétají noví zákazníci.

A co kytky? Které jsou dobré, které naopak ne?
Kytky jsou zrcadlem vztahu, nedávej si nikam pracholapky (sušené kytky), můžeš mít hezké umělé anebo zelené krásky. Ty ti zrcadlí, jak jsi na tom, když budeš mít doma přelité kytky, říká ti to, že dusíš i lidi svou přehnanou péčí. Uschlé kytky hlásí, že se jim ani lidem nevěnuješ dost.  

Lidem nabízíš kromě seminářů a workshopů také pomoc s proměnou jejich bydlení. To samé děláš i pro firmy, na čem jsi třeba pracovala nebo kde ladíš prostor právě teď?
Dělala jsem čekárny a ordinace očního centra Oftex v Pardubicích nebo zasedací místnost Work Life Balance Office v Litoměřicích, pak mi volali, že do jiné zasedačky nechodí. Teď v Berouně předělávám fabriku na lokomotivy.

Co teď chystáš?
Na podzim chci vydat knížku, takovou feng-šuej kuchařku plnou jednoduchých rad, jak na to.

Je feng-šuej vášeň na celý život?  
Ano. Myslím, že láska na celý život. Jinak mám pracovní šestiletky. Když jsem odešla do Prahy, nejsem „pražská holka“, pracovala jsem 6 let v leasingovce, pak jsem potkala pana Božského a 6 let jsem byla na mateřské. A následně šest let byla součástí manželovy společnosti, ale necítila jsem, že je to moje cesta. Uvidíme, jaké možnosti se otevřou za dva roky. Teď mě moc baví měnit interiéry a oblékat je do lepší nálady.   

#Alice Kavková

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Bude vás také zajímat: Masér: Sadistická bolest při masáži je k ničemu