Diagnóza pomocí internetu: kolik rakovin už jste prodělali?

Budoucnost, Životní styl
Ráno se probudíte. Bolí vás klouby a záda. Do toho všeho píchání v břiše. Asi by bylo dobré zajít si k doktorovi, ale předtím se raději podíváte na Google. Tupá bolest? Sedí. Bolest kloubů v celém těle? Přesně tak. Výsledek? Artritida, nebo rakovina. Jak jinak! Nakonec to stejně bude jen chřipka. Ale co když jednou bude mít internet pravdu a vy si nedáte pozor na příznaky vážného problému?

Mnoho rozhodnutí o našem zdraví probíhá mimo ordinace doktorů. Především ta, jestli lékaře vůbec navštívit. Jsou symptomy natolik vážné, že budu potřebovat odbornou pomoc? Někdo nemusí dlouho přemýšlet. Zná své tělo dokonale, takže pozná, kdy už se děje něco, co se vymyká kontrole. Ale pak tu jsou tací, kteří potřebují k rozhodnutí popostrčit. Konzultaci s blízkými nahradil internet. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže takové vyhledávání dokáže dost často nasměrovat návštěvníka diskuzí ke špatným řešením problémů. Takže nakonec, i když opravdu může jít o symptomy vážné nemoci, dojde k nejhorší možnosti: Špatně zvolené samoléčbě.

Inteligence nehraje roli
Návštěvníci zdravotních diskuzí dokáží jen velice těžce rozeznávat, které informace jsou relevantní a naopak. Podle studie Kalifornské univerzity Davis ve výběru hodnotných informací přímo spojených s konkrétním stavem jedince nehrají inteligence a finanční zázemí příliš velkou roli. Do testů zapojili ihned několik subjektů z různých společenských vrstev.

Výsledky ukázaly, že téměř každý uvěřil tomu, co si sám vyhledal.

Dotazovaní navíc přiznali, že si neověřili získané údaje o svých potížích u více než dvou různých zdrojů. Přičemž obě zřídla diagnóz byla ve většině případech pouze diskuzními fóry a ne odborným zdravotnickým portálem. Na základě toho pak jednotlivci přistoupili ke způsobu léčby, který získali od internetového „odborníka“.

Aplikace Symptom Checker
Samo-diagnostika nemusí vůbec být špatnou metodou, když víte, kde hledat. Pokud umíte trochu anglicky, případně se dokážete orientovat na internetu pomocí slovníků, stane se vaším nejlepším pomocníkem takzvaný „Symptom Checker“. Většina těchto webových aplikací je zaštítěna prestižní institucí, která program pomáhá spoluvytvářet. Zároveň se podílí na vývoji algoritmů, díky kterým dostane návštěvník co nejpřesnější zprávu o svém stavu a také rady ohledně toho, jakým způsobem problém řešit. Tyto služby jsou v zahraničí natolik oblíbené, že dokonce existují i přidružené mobilní aplikace přímo pro doktory.

Symptom Checker králem je stránka drugs.com, na které se podílí Harvardská univerzita.

Kromě identifikace nemoci můžete použít i vyhledávání prášků. Taková vychytávka se obzvlášť hodí, pokud se staráte o své rodiče či prarodiče. V určitých případech je lepší kontrolovat, co a jak používají. A jestli berou pilulky správně podle předpisů.

Pan terapeut Google
Ještě zajímavějších výsledků se nám dostává, když hledáme psychické neduhy. Ihned se dostaneme do spirály různých kvízů, které nám jasně stanoví, co je náš problém. Zkuste si to, i když netrpíte žádnými vážnými potížemi. Určitě jste schizofrenikem, ani o tom nemáte zdání. Takové testování postrádá smysl. Každá lidská mysl je natolik jedinečná, že ji nedokáže zanalyzovat sebelepší počítačový program. Ale to neznamená, že se na síti nedá najít pomoc. Naopak.

Díky anonymitě se svět psychických poruch otevírá tak, jak to nikdy „na veřejnosti“ nedovedl.

Lidské příběhy vám dokáží trochu odhalit příčinu vašich potíží. A dokonce ukázat různé způsoby, jak je mírní ostatní. Ale na rozdíl od fyzických zdravotních problémů se vám rozhodně nepovede konkrétně určit váš psychický stav. Pokud si nejste jistí a bojíte se jít za psychologem, navštivte stránku linkabezpečí.cz. Tato organizace dokázala pomoci tisícovkám lidí. Jestli se stydíte zavolat si se školeným pracovníkem, můžete i napsat. Taková pomoc mnohonásobně převyšuje to, co nabízí pan terapeut Google.

Dobrý pomocník, ale zlý lékař
I když žijeme v době, kdy internet válcuje všechna média a nahrazuje mnoho složek života člověka, stále platí, že virtuální svět lidský kontakt nepředčí. Obzvlášť ne návštěvu u doktora.

Internet je dobrý pomocník, ale zlý lékař.


Toho, že má nemocný potřebu hledat záchranu před potenciální nemocí, využívají různí podvodníci, kteří potom do sítě chycené rybky posílají na své stránky s drahými léky a doplňky stravy. Promrhat peníze ale není nic hrozného v porovnání s tím, když se kvůli komickému směřování všech zdravotních potíží k diagnóze rakoviny opravdu rakovina přehlédne. Jelikož máme v České republice velice dobré zdravotní služby, rozhodně se vyplatí zajít si vždy k doktorovi. I když bude ve vzduchu třeba jen drobné podezření, že tělo bojuje s něčím horším než rýmou. V takových případech pak hraje roli každý den. Za vyhnutí se takovému riziku stojí i hodina strávená v čekárně pro pacienty.

#Jan Uhlík

Mohlo by vás také zajímat: Tomáš Šebek: Telemedicína není sci-fi z Marsu. Prostě přiblíží lékaře pacientům

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.