Den blbec aneb Katastrofy všedního dne

Životní styl
Jak se říká: neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Ani nejopatrnější člověk na světě nedokáže zabránit všem drobným nehodám. Pokud máte navíc doma děti nebo zvířata, šance na katastrofu je téměř jistá. A zdaleka nemusíte být takový střelec jako český turista, co v roce 2005 nešťastnou náhodou zapálil chilský národní park Torres del Paine. Co […]

Jak se říká: neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Ani nejopatrnější člověk na světě nedokáže zabránit všem drobným nehodám. Pokud máte navíc doma děti nebo zvířata, šance na katastrofu je téměř jistá. A zdaleka nemusíte být takový střelec jako český turista, co v roce 2005 nešťastnou náhodou zapálil chilský národní park Torres del Paine. Co všechno na vás číhá, ať si dáváte pozor sebevíc?

Náhodou způsobený požár proměnil celou oblast na deset dní trvající peklo, během kterého shořelo 13 000 hektarů pralesa. Šlo o největší požár v dvousetleté historii parku a následná revitalizace trvala 5 let. Ale jak jsme psali, ani nemusí jít o takové drama, aby vám pořádně zkazilo náladu.

Majetkové nebo zdravotní újmy způsobené nešťastnou náhodou, při sportu nebo dětmi a domácími mazlíčky se dějí v obrovském množství dnes a denně. Podle statistik má celá čtvrtina Čechů zkušenost s tím, že svému okolí způsobili škodu na majetku nebo zdraví a téměř polovině (47 %) naopak někdo něco podobného provedl. A sumy, o které se v mnoha případech jedná, bývají astronomické.

Zdánlivě nevinné pády

Podle Marcely Korytové z České asociace pojišťoven dochází k nejvyšším průměrným škodám při sportu. „Z našeho průzkumu vyplývá, že 79 % dotazovaných sportuje. Celých 76 % z těchto rekreačních sportovců se věnuje cyklistice, 38 % lyžování a 38 % bruslení. U všech těchto rekreačních sportů je poměrně vysoké riziko způsobení újmy nejen sobě, ale i druhým, kteří pak mají nárok požadovat bolestné a další náhrady“, vysvětluje Marcela Korytová.

Často stačí, aby se vám na cyklostezce někdo nešikovně připletl do cesty, a spustí se finanční lavina. Vyprávět by mohl třeba cyklista, který nešťastnou náhodou srazil začínajícího bruslaře. Ten si nadvakrát zlomil kotník a pojišťovna spočítala bolestné, ušlý zisk, následné ztížení společenského uplatnění a náklady na rehabilitaci skoro na milión. Přesně 915 000 Kč.

Ve chvíli, kdy někomu nedej bože způsobíte poškození s trvalými následky, pohybujeme se už v řádech miliónů či desítek miliónů korun.

Tak jako český lyžař, který v Itálii objížděl jiného lyžaře stojícího na sjezdovce. Nevyhnul se mu v dostatečně bezpečné vzdálenosti, dalo by se říct, že o něj lehce štrejchnul. Nešlo sice o žádnou bezohlednou jízdu, pouze o špatný odhad situace a vzdálenosti, ale podle zavedených pravidel Federace sjezdového lyžování je odpovědnost plně na straně českého lyžaře. Italský lyžař, starší pán, upadl a zranil si koleno. Roční neúspěšné léčení nakonec vyústilo v nutnost kloubní protézy kolene. Celková a zatím zdaleka ne uzavřená škoda činí již 200 000 €.

Domácí zvířata jsou společně s dětmi původci celé čtvrtiny odpovědnostních škod.

„Uzavřením pojištění odpovědnosti pokryje klient riziko finančního dopadu za způsobené škody za všechny členy rodiny, žijící ve společné domácnosti, včetně zvířat,“ říká Marcela Korytová z ČAP.

Naštěstí je většina dětmi způsobených škod na majetku poměrně banální a jejich výše se v takových případech pohybuje v řádu tisícovek. Nejčastější jsou různé pády a rozbité předměty jako následek divokého hraní, vysklená okna a dveře, polité počítače, rozbité lustry, televizní obrazovky apod. Samozřejmě ani dětem se nevyhýbají škody na zdraví, které se mohou vyšplhat do statisíců i výše. Totéž platí o psech a kočkách, za které je samozřejmě plně odpovědný majitel.

Ne každý ví, že s novým občanským zákoníkem přibyla povinnost hradit náklady na léčení v případě, že zvíře způsobí škodu jinému zvířeti.

Ve čtyřech a půl miliónech českých domácností žije odhadem dva milióny psů a milión koček. V počtu zvířat na hlavu patříme k evropské špičce. Rozkousané, podrápané a zničené předměty jsou klasika, poškozené ploty, zahradní domky nebo dopravní nehody způsobené pohybem psa ve vozovce pak představují rozsáhlejší patálie. Navíc bývají spojené i se škodou na zdraví. Pokousání psem patří mezi vůbec nejčastější škody způsobené zvířaty vůbec. Přitom kdybyste se jejich majitelů zeptali, jistě budou říkat, že jejich pejsek nikoho nekousne, případně, že ho hlídají atd. atd. Zkrátka i tady platí, že předejít podobným škodám a úrazům nedokáže při sebevětší opatrnosti v podstatě nikdo.