Audiolekce: Odpolední útlum? Probuďte svou energii dechem

Psychická pohoda
Děláme to každý den, každou minutu, a pokud zrovna dobíháme autobus, tak přerývaně i každou vteřinu. Dýchání je naše přirozenost. Jenže jako všechno, i dech můžeme pomocí správné techniky vylepšit. Protože kdo dýchá, ten žije. A kdo dýchá správně, ten žije déle.

Možná si říkáte, že učit vás dýchat je jako učit Pala Haberu zpívat. Ano, dýchání je základ naší existence, a proto je snadné ho ignorovat. Jenže realita mluví jasně: většina z nás má, co se týká dechu, nedostatky. Dýcháme povrchně, mělce a nekontrolovaně, a připravujeme se tak o spoustu výhod, které dobrá dechová technika přináší.

Jenže jak správně dýchat? Jedno z překvapivě jednoduchých a zároveň velmi efektivních dechových cvičení se jmenuje „8–4“ a napumpuje vás energií, kdykoli zrovna padáte únavou. Je ideální například pro tzv. afternoon slump, tedy pověstný odpolední útlum, kdy na stole leží hromada úkolů a my bychom si pod tím stolem dali nejraději šlofíka.

Prodloužený nádech

U tohoto dechového cvičení si potřebujeme osvojit správné načasování: Nadechujeme se po dobu osmi vteřin, zatímco výdech trvá čtyři vteřiny. Když nemáte hodinky, jednoduše si v duchu počítejte při nádechu do osmi a při výdechu do čtyř.

„Prodloužený nádech působí na sympatický nervový systém, který zodpovídá za naši bdělost. Do plic navíc přivedeme více kyslíku než obvykle, a toto okysličení je samo o sobě povzbuzující. Následný prudší a energický výdech na 4 vteřiny pak celý efekt jen posílí,“ říká lektor jógy a meditace Michal Večeřa.

Dechovou sekvenci několikrát za sebou zopakujeme a soustředíme se na hluboký nádech do břicha a o polovinu kratší, rázný výdech. Tříminutové doprovodné video vám s odměřením dob krásně pomůže. Po každých osmi „nádechových“ vteřinách se ozvou čtyři jemná cinknutí – ta značí výdech.

Načerpání energie ovšem ani zdaleka není jediným benefitem, který řízené dýchání přináší. Je prokázáno, že pomáhá regulovat krevní tlak a vylepšuje metabolismus. Asi není překvapením, že díky němu dokážeme zpomalit srdeční tep. 

Studie z roku 2016 publikovaná v časopise Journal of Neuroscience ukázala další fakt, který nám doslova vyrazil dech: rytmus našeho dýchání ovlivňuje i naši paměť. Při nádechu máme větší šanci zapamatovat si okolní předměty než při vydechování. 

Vědci se domnívají, že vdechování nosem vyvolává vyšší elektrickou aktivitu v amygdale, emočním epicentru mozku. Zdá se, že vdechování také souvisí s větší aktivitou v hipokampu, sídle paměti.

Lví dech

Máme pro vás ještě jeden tip, který vám zaručeně zvedne hladinu energie. Toto dechové cvičení se jmenuje lví dech a do akce tady zapojíte celý obličej. Oproti dechu 8–4 je o mnoho expresivnější, no posuďte sami:

Nadechněte se nosem. Vyplázněte jazyk k bradě a s výdechem veďte zvuk „hááá“. Pohled zároveň při výdechu obraťte směrem vzhůru mezi oči. Opakujte tak dlouho, jak je vám to příjemné.

Lví dech oceníte především tehdy, hromadí-li se vám v obličej napětí a jste podráždění.