Co jíst před tréninkem a závody

Staň se sportovcem
Veganství, keto dieta, sacharidové vlny – přístupů ke stravování je nespočet. Stejně tak i lidí, kteří je obhajují a vyzdvihují jejich přínosy a občas i nevýhody. Mnohdy by se tak mohlo zdát, že pokud chcete podat ve sportu dobrý výkon, měli byste udělat radikální změnu ve svém jídelníčku. „Věřím, že pestrá a vyvážená strava, co se týká důležitých živin – sacharidů, proteinů, vlákniny či vitaminů, které jsou potřebné k výživě a regeneraci svalů a správnému fungování organismu – je důležitým krokem k úspěchu,“ myslí si triatlonista Patrik Čurila, který právě před rokem v Barceloně úspěšně dokončil ironman, jeden z nejtěžších závodů na světě.

Díky triatlonu si Patrik oproti ostatním sportovcům, kteří se věnují atletice či běhu, nemusí tolik hlídat jídelníček. To mu dovoluje vysoké množství tréninků, při kterých spálí denně kolem 3 500 kalorií. Po ranním plavání si tak může dát plnohodnotný oběd, protože ho ten den často čekají další dvě disciplíny – cyklistika a běh.

Základem jeho dne je snídaně, konkrétně tři druhy, které pravidelně střídá. „Prvním typem snídaně je klasické müsli. Mléko mi chutná a nevadí, takže si je většinou dávám namísto vody. Důležité pro mě je, aby mělo jídlo dostatečnou energetickou hodnotu, zejména co se týká sacharidů, které jsou pro tělo rychle spalitelným palivem. Do müsli přidávám i ořechy a sušené či čerstvé ovoce,“ vysvětluje Patrik. Mezi další typy patří vajíčka na různé způsoby se zeleninou a chleba s rybí pomazánkou či masem, které též doplňuje zeleninou.

Pestrá a rozmanitá strava má pro Patrika další důležitý význam. Nemá tolik chuť na nezdravé jídlo. „Čemu se snažím vyhýbat, je smažené jídlo. Když ale jednou za měsíc někdo po plavání zavelí, abychom šli na čínu, nebráním se. Jednou za čas je to v pohodě. I tak se snažím v čínské restauraci vybrat jídlo s větším množstvím zeleniny, takže mé ‚cheat days‘ nejsou úplně zajímavé. Rozhodně nečekejte, že bych šel domů s taškou cheeseburgerů,“ směje se Patrik.

Co se týče tréninků, má Patrik jasné pravidlo – jednu a půl hodiny, nejméně hodinu před sportovní aktivitou nejíst. Když už vás honí mlsná a chcete si něco hodinu před tělesnou zátěží dát, doporučuje něco lehce stravitelného, co vám doplní energii, jako je banán nebo tyčinka.

U plnohodnotného jídla byste měli mít časový odstup ještě větší a myslet na to, jak rychle vaše tělo jídlo stráví. Před tím varuje i Patrik: „Když si dám kachnu hodinu a půl předtím, než jdu běhat, je dost pravděpodobné, že se poté kachna proletí zpátky, odkud přišla. Příkladem je i pocit zvýšené žaludeční kyseliny během sportovní aktivity, který je též projevem špatně zvolené nebo načasované stravy.“

Intenzita tréninku a druh sportu zásadně ovlivňují to, co si můžete před výkonem dopřát. Pokud vás čeká těžší trénink, Patrik radí tělo „zasacharidovat“, tedy zvolit stravu bohatou na tuto živinu, jako jsou těstoviny, aby vám během sportovní aktivity nedošly síly. „Sacharidy jsou občas démonizované jako cukr, po kterém se přibírá, obzvláště ve srovnání s bílkovinami, resp. proteiny. Jsou ale důležité pro náš výkon, fungování svalů i jejich regeneraci. Když se snažíte zvýšit svou výkonnost, i sacharidy jsou tím, co vám pomůže dostat se na vyšší úroveň,“ míní Patrik. 

Přestože se Patrik během roku v jídle příliš neomezuje, měsíc či měsíc a půl před závody mění své stravovací návyky, protože zvyšuje intenzitu a obtížnost tréninků. Změny neprovádí drastické. Mezi ty základní patří nejíst večer po desáté nebo si dopřávat méně kalorické snídaně, než na jaké je během roku zvyklý. Přes rok se jeho váha pohybuje kolem 69–70 kilo a před závody takto zhubne na 66, aby se mu lépe běhalo a zároveň se dostal do správné fyzické formy, kdy se cítí dobře a při síle.

Přibližně dva dny před závody se snaží více pít a přijímat ve stravě více sacharidů. „Tělo pak jde do závodu s tím, že bude mít z čeho čerpat. Mám rád italskou kuchyni, která je lehká a obsahuje hodně těstovin. Moje nejoblíbenější jsou jednoduché těstoviny aglio olio, na které si dám sýr a rajčata. To je moje tradiční jídlo večer, když jsou druhý den závody, a nikdy mě nezklamalo,“ přemýšlí Patrik.

V den závodu si dává k snídani müsli s vodou, protože dle jeho slov dokáže být mléko často nevyzpytatelné. Ty většinou doplní toastem s medem nebo džemem, aby získal více sacharidů a nešel do závodu nalačno.

Delší závody, jako je ironman, znamenají několik hodin na trati při plavání, cyklistice a běhu. Při nich závodníci jedí i během závodu. „Je důležité vysledovat, co sedí vašemu žaludku, co se mu dobře tráví i během výkonu. Během ironmana je stravování další důležitou disciplínou, která vám sice závod nevyhraje, ale určitě vám ho může prohrát. Během dne D spálí člověk 8 000–9 000 tisíc kalorií, a proto musí najít způsob, jak energii v průběhu závodu správně a efektivně doplňovat. Najít to, co vám nejvíce vyhovuje, je pouze na vás,“ radí Patrik.

Když během tohoto náročného závodu nedoplníte energii, hrozí vám energetická krize, která může vyústit až v odstoupení. Proto si sportovci zejména na kole dopřávají energetický gel, banán nebo toasty. Ty mají ke kolu připevněné lepicí páskou, aby je mohli během cyklistické části odtrhnout a sníst. „Viděl jsem i jednoho člověka, jak si do cyklistické lahve nalévá slepičí polévku v den závodu v Zell am See. Byl to trochu chladnější den, ale i tak mě to pobavilo,“ vzpomíná Patrik. Dražší kola určená triatlonistům už mají zabudovaný tzv. aerobox, který je přímo určen pro uchovávání jídla.