AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Citlivost člověka: Jedná se spíše o trest, nebo požehnání?

Znáte situace, kdy se dokážete rozplakat u dojemného filmu, špatné situace v jiné zemi nebo jen když na vás v práci zvýší hlas váš šéf? A teď vůbec nemáme na mysli jen ženy, protože i někteří muži mohou být velké citlivky. Také čas od času přemýšlíte, zda je přehnaná citlivost trest, nebo výhoda? Pomůžeme vám to objasnit.

Není pochyb o tom, že citlivost je pro všechny náročná. Citliví lidé totiž vnímají spoustu negativních věcí kolem sebe a nedokážou se od nich distancovat. Války, terorismus nebo násilí v jiných zemích pociťují stejně tragicky jako napadení svojí oblíbené sousedky. Občas na sebe berou tíhu celého světa, která je dokáže dostat do vážných depresí či úzkostí. Veškeré problémy, i ty, které se jich netýkají, je velmi bolí.

Citliví lidé pláčou hodně často. Slzy většinou nedokážou zadržet, ale potřebují je ze sebe dostat. Poté se jim trochu uleví. Mnohdy ale slané kapky nedokážou zadržet ani na veřejnosti. Citlivkám to v dané situaci příliš nevadí, ale jejich partnerům či přátelům, kteří jsou právě s nimi, ano. Stydí se za ně a cítí se z té situace nesví. Nerozumí tomu, proč slzy před ostatními neumějí zadržet.

Ty mě ale nechápeš!
Citlivky mají ale ještě další potíže. Lidé, kteří jsou jim blízcí, většinou protějšci, je nedokážou pochopit. Nerozumí tomu, proč mohou být celý den smutní z toho, že na druhé straně republiky nějaký útočník znásilnil ženu, nebo z toho, že se na ně dneska v tramvaji někdo křivě podíval. Citlivky se cítí velmi frustrované, že jejich partneři s nimi nedokážou sdílet jejich trable a hlavně je nejsou schopní brát vážně. Často tak mezi nimi dochází ke sporům.

Citlivky podléhají všem negativním maličkostem a leccos je dokáže rozhodit. Z toho důvodu jsou často labilní. Nálady se u nich střídají jako na běžícím páse. Umějí se radovat, ale o pár minut později už zase pláčou. Změna nálad je často dovádí k různým psychickým obtížím. Nemálo jich navštěvuje alespoň psychologa, protože ten často jako jediný je dovede pochopit. Není ale potřeba dělat si z toho velkou hlavu, protože citlivost má i své světlé stránky a je jich opravdu hodně.

Vnímat všechny krásy světa
Citlivost v některých ohledech není na škodu. Takoví lidé se dovedou snadno radovat z maličkostí. Hluboce prožívají pozitivní emoce, opět se u nich dokážou rozplakat. Nepotřebují se obklopovat drahými věcmi.

K prožívání šťastného dne jim stačí, když se podívají z okna a uvidí na obloze svítit slunce nebo rozkvetlé květiny. Dělá jim radost všechno to, co ostatní bezmyšlenkovitě přehlížejí.

A to ještě není vše. Své nejbližší okolí dovedou opravdu milovat. Své dobré kamarády nikdy nevyměňují za jiné. Pokud se zamilují do nějakého protějšku, láska k němu jim vydrží opravdu dlouho. Všichni citliví jedinci jsou velice empatičtí. Dokážou poslouchat trable ostatních a s radostí jim i pomohou. Žádný přítel před nimi nezakryje, že se mu něco stalo. Intuitivně to sami vycítí, protože jsou velmi vnímaví. Snadno si najdou přátele, protože se každému snaží porozumět. Pozice psychologů, zdravotních sestřiček nebo pečovatelek jsou pro ně jako stvořené.

Buďme rádi, že je máme
Lidé by měli citlivost brát spíše jako požehnání. Citlivky se čas od času dokážou cítit samy sebou, protože umí sobě i ostatním kolem sebe odpouštět. Šťastné je udělají i maličkosti, a to i přes prázdnou kapsu. Snadno jim člověk vykouzlí úsměv na tváři. Občas si sice popláčou, ale mnohdy jim po tvářích stékají i slzy štěstí. Představte si, jaké by to bylo, kdybychom citlivky mezi sebou neměli. Svět by nebyl barevný, ale spíše šedý a ponurý. Nikdy bychom nenašli tak skvělé, empatické a milující přátele nebo partnery. Buďme rádi, že je tady máme, i když jim občas nerozumíme.

#Eva Vogelová

Bude vás také zajímat: NE znamená NE. Ale jak se s odmítnutím vyrovnat?

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)