AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Čeho se Češi nejvíc bojí?

Zlodějů, tajfunů, padajících letadel? Kdepak. Z průzkumu, který letos v létě provedla agentura Ipsos, vyplynulo, že nás nejvíc děsí požáry. Tedy spíše jejich představa. Červeného kohouta se bojí 37 % dotázaných. Jenže statistiky pojistných událostí ukazují, že pláčeme na úplně špatném hrobě. Jak to?   Jasně, že pokud vyhoříte, následky bývají fatální a většinou vám zbydou jen […]

shutterstock_428131675

Zlodějů, tajfunů, padajících letadel? Kdepak. Z průzkumu, který letos v létě provedla agentura Ipsos, vyplynulo, že nás nejvíc děsí požáry. Tedy spíše jejich představa. Červeného kohouta se bojí 37 % dotázaných. Jenže statistiky pojistných událostí ukazují, že pláčeme na úplně špatném hrobě. Jak to?  

Jasně, že pokud vyhoříte, následky bývají fatální a většinou vám zbydou jen oči pro pláč. Jenže na výčtu pojistných událostí jsou škody způsobené požárem zastoupeny pouhými třemi procenty, tzn. jsou na úplně posledním místě žebříčku pojistných patálií. A co je tedy tím největším strašákem českých domácností?

Jen si tak trochu zaplavat v obýváku!
Možná vás to překvapí, ale je to přesný opak požáru. Ano, voda. Nejtypičtější majetkovou škodou, kterou zažila téměř polovina národa, konkrétně 46 % Čechů, se jmenuje vytopený byt, či dům. Ruku na srdce, komu z nás někdy nevyteklo akvárko nebo nepřetekla vana. A to nemusíte nutně bydlet s chobotničkami z druhého patra. Podle průzkumu rupají stoupačky, vytékají pračky a praskají bojlery nejčastěji v Ústeckém kraji a Praze, kde se něco takového stalo 52 % a 51 % dotázaným. „Únik vody je evergreen, který každoročně způsobuje v domácnostech nejvíce škod, ať už škoda vznikne vodovodní havárií v bytě klienta nebo škodu způsobí jeho nepozorný soused,“ potvrzuje výsledky průzkumu  Karel Žyla, manažer PR a komunikace AXA v ČR a SR.

Přesto nemá více než čtvrtina dospělé populace v České republice žádným způsobem pojištěné bydlení.

Ve věkové skupině 18 – 35 let jde dokonce o 68,5 % obyvatel. Zajímavé je také, že právě mladší ročníky se ještě víc než požárů bojí vloupání. A v tomto případě jsou jejich obavy oprávněné.

shutterstock_257354263

Kde se nejvíc krade?
Vloupání, ať už do bytu, domu či garáže, řešila někdy celá třetina Čechů a na našich stupních vítězů stojí tedy na stříbrné pozici. Tradičně jde počet vloupání raketově nahoru v létě, v období školních prázdnin a dovolených, kdy mají nenechavci pré. „Při nepojištěné domácnosti se návrat z dovolené může stát ve velmi krátké době velmi nezáviděníhodným zážitkem,“ varuje Karel Žyla.

Nejčastěji zloději navštěvují pražské domácnosti, špatnou zkušenost spojenou s vloupáním má neuvěřitelných 40 % Pražanů.

Ti se ho zcela logicky také nejvíc z celé republiky obávají. Nejméně řádí zloději na Vysočině, kde se s následky návštěvy zlodějů muselo popasovat pouze 15 % lidí.

 

Jste pojištěni? Nezapomeňte zamknout!
Všichni víme, že nejlepší ochranou je prevence. Svou vlastní nemovitost proti vloupání nějakým způsobem (bezpečnostní zámky, kamerové systémy, mříže, bezpečnostní fólie na okna) zabezpečilo 78 % Čechů, což vypovídá o tom, že si lidé uvědomují, jak je nepříjemné vrátit se do vybíleného bytu nebo domu. Schválně si zkuste tipnout, ve kterém z krajů to mají nejvíce na háku! Možná to nebude zas až takové překvapení, když vám řekneme, že v Olomouckém. Tam nechává své domovy bez ochrany 33 % respondentů.

V bodrém přátelském kraji si lidé zkrátka věří a své dveře nechávají otevřené. Klidně i zlodějům.

Jenže: „Zabezpečit své domácnosti je doopravdy důležité. Nejen pro zloděje, kterého dobré zabezpečení může odradit, ale i pojišťovna bude v případě vykradení zkoumat, zda zabezpečení, které zloděj překonal, odpovídalo požadavkům pojistné smlouvy. V opačném případě to může mít nepříznivý vliv na výšku vyplaceného pojistného plnění,“ upozorňuje Karel Žyla.

 #Natálie Veselá

Jak známo, pohroma si nevybírá. Všichni ale chceme mít jistotu, že po nepříjemné patálii bude náš domov zase jako dřív. Ať už jí způsobíte vy, sousedi nebo příroda. Nastavte si pojištění tak, aby pokrývalo všechna rizika, která vám hrozí. Sjednejte si schůzku s profíkem, který vám poradí, jak na to.