barva rýmy

Co prozradí barva rýmy?

Životní styl
Jakou barvu má ta rýma? Pokud právě nevodíte své děti do školky, nejspíš se s touto otázkou příliš často nesetkáváte. Na rýmě nás nejvíc zajímá, kdy už konečně přejde a bude se nám zase dobře dýchat. Hlen v lidském těle ale představuje první ochrannou bariéru před útočícími bakteriemi a viry. Barvy rýmy tak může napovědět, jací útočníci se snaží proniknout do naší dýchací soustavy.

Hlen je vazká tekutina, kterou vylučuje nosní sliznice. Z 95 % jej tvoří voda a organické a minerální složky. Navíc obsahuje imunoglobuliny jako IgA, které tvoří imunitní ochranu proti bakteriím. Přítomnost hlenu ukazuje, že nos správně plní svou funkci. Jeho rolí je nejen zvlhčovat nosní sliznici, ale také sloužit jako filtr proti bakteriím, alergenům a prachu. Obsahuje totiž protilátky a enzymy, které zabíjejí bakterie a pomáhají bojovat proti infekcím.

rýma a hle

Lidské tělo tvoří velké množství hlenu (asi jeden až jeden a půl litru denně). Obvykle si toho ale ani nevšimneme, dokud se nezvýší jeho množství nebo se nezmění jeho konzistence či barva. Například při nachlazení, chřipce, zánětu dýchacích cest nebo alergické reakci. Když totiž bílé krvinky na sliznici zjistí nějaké podráždění nebo infekční organismus, začnou produkovat enzymy, aby organismus před tímto vetřelcem ochránily. Tyto enzymy obsahují železo, které způsobuje změnu barvy hlenu. Proto jeho barva opravdu nic nevypovídá o tom, jestli je rýma virová, či bakteriální a jestli nám proti ní pomohou antibiotika.

Barva rýmy

Nosní hleny bývají obvykle světlé a průhledné. V závislosti na tom, co způsobuje podráždění nosní sliznice, ale mohou měnit barvu i konzistenci. Co se nám tedy může napovědět?

  • Průhledná: je normální barva rýmy, pokud se ale produkce hlenu významně zvýší, může se jednat o projev alergické rýmy nebo běžného virového „nachlazení“. Určitě však není normální, pokud je rýmy tolik, že vám neustále kape z nosu.
  • Žlutá nebo zelená: může ukazovat na infekci (ale nemusí to tak být vždycky). Toto zbarvení bývá způsobeno bakteriemi. Pokud se jedná o infekci, většinou se projevují i další příznaky jako ucpaný nos, tlak v dutinách nebo bolest hlavy. Nazelenalá barva rýmy je způsobena obsahem bílých krvinek, které s infekcí bojují. Je častou chybou automaticky si ji spojovat s léčbou antibiotiky, protože z barvy se nepozná, zda infekci způsobily bakterie, nebo viry.
  • Nahnědlá: obvykle bývá způsobena příměsí krve, která se do rýmy může dostat popraskáním jemných vlásečnic nosní sliznice při kýchání nebo smrkání. Hlen může být také růžový až červený.
  • Černá: značí plísňové onemocnění při selhání imunitního systému. S největší pravděpodobností ale na takové zbarvení u sebe nenarazíte, pokud ovšem nepracujete v černouhelném dole. Někdy se barva rýmy dá vysvětlit i prostředím, ve kterém se vyskytujete, není tedy hned nutné panikařit.

Rýma nebývá závažný zdravotní problém, ale dokáže nás řádně potrápit. Nesnadné to mají především alergici, kteří se i s důkladnou prevencí rýmě občas nevyhnou. Pár tipů, jak zvládnout alergii máme i pro ně.

nádcha a žlutá rýma

Jak urychlit léčbu rýmy?

  • Výplach nosu solným roztokem: je cestou pro ty, kteří se chtějí vyhýbat lékům. Tato metoda rozpouští nadměrné zahlenění a pomáhá pročistit dýchací cesty a dutiny. Důležité však je, aby použitý solný roztok byl sterilní.
  • Pijte hodně tekutin: voda je ten nejdůležitější a nejúčinnější odhleňovač. Dostatečný příjem tekutin (vodu můžete doplnit také bylinnými čaji, přírodními šťávami i vývarem) pomáhá rýmu ředit a snáze se jí tak zbavíme.
  • Aromaterapie: zkusili jste někdy léčivou sílu esenciálních olejů? Na rýmu doporučujeme použít ty protivirové. Mezi ně patří například eukalyptový, levandulový nebo tea tree. O léčivém účinku aromaterapie jsme již dříve psali na našem

Za normálních podmínek bychom se hlenů neměli úplně zbavovat, protože nás chrání před infekcí, a pokud by se nám to podařilo, zůstali bychom vydáni na milost „vetřelcům“. Pokud však léčbě rýmy trochu pomůžete, určitě to ničemu neuškodí. A díky našemu článku už víte, že kapesník si bedlivě prohlížet také nemusíte!

Autor fota: Pexels.com