Alzheimerova choroba postihuje stále více lidí

Psychická pohoda, Životní styl
Díky moderní medicíně se dožíváme stále vyššího věku. Jen v České republice se od 90. let prodloužila odhadovaná délka života ze 70 na 79 let. Vděčíme za to nejen lékařům, ale i zdravějšímu životnímu stylu. Stále více lidí dbá na to, co jí, a pravidelně cvičí. O škodlivosti kouření nebo nadměrného pití alkoholu víme už své. Prodlužující se délka života však kromě plnících se domovů důchodců a větší zátěže na důchodový systém přináší i další negativa. Jedním ze strašáků, který je diagnostikován primárně u lidí nad 60 let, je i Alzheimerova choroba.

Alzheimer, jak se nemoci lidově říká, je choroba poprvé popsaná před 100 lety německým lékařem Aloisem Alzheimerem. Projevuje se ztrátou paměti a zatím na ni neexistuje lék. Nemocný zapomíná slova, má problémy se vyjádřit a je celkově zmatený. Trpí často depresemi a může být nebezpečný pro sebe i svoje okolí. Postupem času ztrácí možnost postarat se sám o sebe a dochází k celkovému rozpadu osobnosti. V konečném stadiu je upoután na lůžko a odkázán na nepřetržitou péči lékařů nebo příbuzných.

Mohlo by vás také zajímat: RetroBrain: Jak mohou gamesky bojovat s demencí?

Raketový nárůst
Onemocnění, které je velkou psychickou zátěží nejen pro nemocného, ale i pro rodiny, nemá stále jasnou příčinu. U lidí, u kterých se onemocnění objeví před 60. rokem věku, hrají roli nejspíše genetické faktory. Většině nemocných (asi přes 80 procent) je ale alzheimer diagnostikován mezi 60. a 70. rokem života. Na vině zde může být celkové opotřebení organismu a stárnutí tkání. Podle analýzy Všeobecné zdravotní pojišťovny přibylo za poslední tři roky 22 % nemocných.

Náklady spojené s léčbou se pomalu šplhají až k miliardě korun za rok. Nejvíce nemocných je v hlavním městě a v Jihomoravském kraji. Podle expertů jich bude se stárnutím populace stále přibývat.

Kdeže jsem to zaparkoval?
Toto onemocnění propuká pomalu a plíživě. Mnoho lidí tak bývá diagnostikováno, až když se nemoc zhorší. Jak ale alzheimera v raném stadiu rozpoznat? Jedním z prvních symptomů je selhávání krátkodobé paměti. Zapomínání domluvených schůzek či narozenin může být jedním z varovných znaků začínající nemoci. Zpozornět byste měli i v případě, že začnete mít zčistajasna problémy s úkoly, které pro vás byly vždycky hračka. To se týká například jednoduché práce s čísly nebo vyplňování složenek. Můžete se také cítit zmatení a ztrácet pojem o čase a prostoru. Nemocní často zapomínají, jak se na určité místo dostali. Problémy můžete mít i v komunikaci a hledání správných slov. S tím bývají spojeny i změny v osobnosti a stále větší stranění se společnosti. Zhoršuje se i úsudek – starší lidé jsou náchylnější k impulzivním nákupům zbytečností za větší částky peněz. Pokud na sobě nebo na někom ze svého okolí vypozorujete více uvedených symptomů, měli byste se obrátit na lékaře. Pamatujte ale na to, že zapomenout na výročí či ztratit klíčky od auta rovnou neznamená, že trpíte alzheimerem.

Prevence: pohyb a křížovky
Postup onemocnění se dá, alespoň v raném stadiu, zpomalit. Skvělou prevencí je zdravý životní styl. Pravidelný pohyb, a to i v pokročilejším věku, snižuje riziko alzheimera až o 50 %. Ideální jsou například dlouhé procházky v přírodě nebo běh. Mezi další cesty, jak se selhávání paměti vyhnout, patří i společenský život, Lidé, kteří se angažují jako dobrovolníci a udržují pravidelné sociální kontakty, jsou méně ohrožení. K tomu, abyste byli mentálně fit i ve stáří, pomůže i nové hobby.

Trénovat mozek můžete učením se cizího jazyka, luštěním křížovek nebo hrou pexesa s vnuky.

Přizpůsobit byste měli i jídelníček. Vyhnout se transmastným kyselinám a naopak konzumovat více rostlinných olejů. Jezte také více ryb, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a působí blahodárně na náš nervový systém. Samozřejmostí je i dostatečná konzumace ovoce a zeleniny. Studie často doporučují středomořskou kuchyni, která kromě toho, že obsahuje vyvážený poměr živin fungujících jako prevence mnoha onemocnění včetně alzheimera, i skvěle chutná.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Přečtěte si také: Léky na ředění krve mohou snížit riziko demence téměř o polovinu