Alzheimer Café: místo, kde se nemusíte stydět zeptat

Psychická pohoda
„Alzheimer Café je pro všechny, které choroba zajímá. Nejvíc pro pečující a rodinné příslušníky, ale vítáme i odborníky, lékaře a samotné pacienty,“ přibližuje Šárka Kovandová projekt, který vloni uvedla v život. O čem všem se ti, kdo přijdou, nad kávou baví?

„Dnešní téma je trochu vážnější než jindy, jmenuje se ‚Doma, nebo domov?‘. Což je otázka, ke které jednou dospějí téměř všichni pečující, kteří mají doma babičku, strýčka nebo jiného příbuzného s Alzheimerovou chorobou. Začnou se ptát, jestli to ještě zvládají doma, nebo je čas umístit pacienta do domova,“ popisuje Šárka, ředitelka Alzheimer nadačního fondu, těžký rozhodovací moment. „Alzheimer Café je tu právě proto, aby si pečující lidé uvědomili, že je úplně normální si tuto otázku položit, a nestyděli se o ní mluvit a diskutovat,“ dodává.

Přečtěte si také: Dny paměti pomáhají odhalit nejen Alzheimera. Včasná diagnóza je důležitá.

Epidemie, kterou ignorujeme
Že je u nás mnoho lidí, kteří se právě s tímhle nepříjemným rozhodnutím musí v určitém momentě popasovat, dokazuje i smutně vysoké číslo: v České republice je kolem 150 000 lidí diagnostikovaných právě Alzheimerovou chorobou. To znamená, že se to týká s širším slova smyslu každé třetí rodiny. Teď už chápete, jak naléhavé téma to je? I proto se instituce, které se u nás zkoumáním a podporou léčby choroby zabývají, spojily, aby zaštítily Alzheimer Café. Patří k nim právě Alzheimer nadační fond (ANF), ale také Nadační fond a Centrum Seňorina. ANF je jedinou institucí v ČR, která cíleně podporuje profesionály, tedy současné i budoucí sestry a lékaře. „Podpořit domovy, nakoupit postele a potřebné věci je skvělé.

Ale sebelepší vybavení nepomůže, když není dobrý personál. A to je největší průšvih, že se vlastně svého alzheimera dožíváme.

Přibývají pacienti, ale nepřibývají ti, kdo by se starali. Proto chceme motivovat mladé lidi, třeba už na středních školách, protože geriatrů je v celé republice asi jen 350. V porovnání například s počtem pediatrů to naprosto neodpovídá,“ porovnává Šárka.

Šárka Kovandová

Geriatr není nadávka!
Geriatři jsou lékaři, kteří mají v péči staré lidi. I relativně malá znalost tohoto pojmenování svědčí o tom, jak málo pozornosti je této odnoži medicíny věnováno. „Spousta lidí ani neví, co geriatr je, nebo to považují za nadávku. I někteří lékaři si myslí, že takový člověk nic moc neumí. A to jsou věci, které chceme pomoci trochu zvrátit,“ reaguje Šárka na hosta sedmého Alzheimer Café, geriatra MUDr. Daniela Hudečka. „Znám ze svého okolí případ babičky, která působila tak, že trpí pokročilou demencí. Po návštěvě geriatra se ukázalo, že za den polykala 22 předepsaných pilulek, a to bylo samozřejmě špatně! Brala například prášky jak na snížení, tak zvýšení tlaku. Po tom, co jí medikaci srovnali, jich bere pouze osm a je to mnohem lepší. A právě tohle umí geriatr, odborně a s ohledem na křehkost organismu starších lidí,“ doplňuje.

Když už to rodina nezvládá
Vraťme se k otázce, jestli doma, nebo domov. MUDr. Hudeček vysvětluje, že nejčastějším důvodem pro přesun lidí s alzheimerem do domova jsou poruchy chování. „Částečně je to zvládnutelné pomocí vzdělávání pečovatelů v jednání s nemocnými. Eventuálně podáním léků, ale samozřejmě ne úplně. Pacienti mohou být i agresivní a paranoidní, také mohou postupně ztrácet pohyblivost nebo trpět inkontinencí, a to může být pro pečující opravdu těžko zvládnutelné. Zvlášť pokud se jedná o příbuzné, se kterými neměli před nástupem choroby blízký a dobrý vztah,“ přibližuje těžkou situaci během první půlky setkání, která vždy probíhá ve formě odborné přednášky.

Od začátku roku 2017 se na Alzheimer Café stihla probrat témata, jako třeba jak vůbec poznat začínající demenci, co konkrétně podniknout, když je nemoc potvrzena, nebo jak předcházet krizovým situacím, případně jak je řešit.

MUDr. Daniel Hudeček

Nejste v tom sami 
„Princip Café vznikl v Nizozemsku. Několik jsme jich tam navštívili a mně se tam moc líbilo, lidé se vůbec nestyděli, sdíleli zkušenosti. A člověk si pak řekne: ‚Nojo, vždyť já v tom nejsem sám!‘ I u nás to proto funguje tak, že nikde není potřeba se registrovat, hlásit. Pro nás je to trochu adrenalin v tom, že nevíme, jestli přijdou 4 lidé, nebo 40,“ usmívá se Šárka. Jestli máte přímo v rodině nebo v okolí člověka, který se s alzheimerem potýká, přijďte se o chorobě dozvědět něco nového v neformálním a příjemném prostředí, kde žádný dotaz není tabu. Přijďte jednoduše do Café v centru Prahy. Nachází se kousek od autobusového nádraží Florenc, na adrese Na Poříčí 36. Setkání probíhají každé první úterý v měsíci.

#Kateřina Linhardtová

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Simona Bagarová: Dobrovolnictví je ta nejnormálnější věc na světě!