Albánská výzva: Dobýváme bezejmenné dvoutisícovky a závodíme na koních.

Za hranicemi
„Nic těžšího jsem zatím nelezl, ale ta nádhera se nedá popsat,“ říká Petr Roth, naše další spojka s civilizací nedotčenými albánskými horami. „Je to neskutečný, tohle jinde v Evropě není. A lidi jsou tu prostě skvělí,“ dodává. Kromě zážitků s sebou přivezl i další exkluzivní video materiál, který jsme pro vás sestříhali.

D4S_1942 (1200x799)

„Je až neuvěřitelné, jak se místní chovají k cizincům, nemají absolutně žádné předsudky a rozdělí se s váma o všechno, co maj,“ rozplývá se Petr. O Albanian Challenge se dozvěděl náhodou, ale rozhodl se v podstatě okamžitě. „Na škole jsem chodil na cestovatelské přednášky a jednou tam přišli dva kluci, že prej Albánie. Tak jsem se přihlásil“. O svém pobytu v bohem zapomenutém údolí mluví v superlativech a doporučuje ho každému, kdo chce zažít skutečnou pohostinnost. A co je v Curraj i Erpem nového? „V základním táboře už stojí mostní provizorium a značkaři se docela rozjeli,“ píše nám Jan Challenger Balák, duchovní otec projektu, který si klade za cíl vytvořit v albánských horách turistickou infrastrukturu a zachránit Curraj i Erpëm před vylidněním. „Navštívili nás misionáři, obnovili jsme loňskou tradici dobývání bezejmenných dvoutisícovek, závodili jsme na koních a samozřejmě jsme se plavili po Komanské přehradě. Ale zajímavá videa ještě přibudou,“ slibuje dobrodruh, který nám v květnu poskytl obsáhlý rozhovor.

Podívejte se na sestřih a my vám garantujeme, že jejich nadšení porozumíte. A je dost pravděpodobné, že se jím nakazíte také. Takováhle panoramata jsou totiž k vidění málokde.

Albánská výzva: Dobýváme bezejmenné dvoutisícovky a závodíme na koních. from Patalie on Vimeo.

#Natálie Veselá