Nikdo si o hokejistech nemyslí, že jsou to racionálně myslící učení. Ale kdo by čekal takové pověry a rituály! I kartář Vlastík jim závidí esoterické zapálení k věci. Jardo čaruj!
Red Wings mají chapadla
Legenda s chobotnicí v hlavní roli začala 15. dubna 1952. Pro vítězství ve Stanley Cupu potřeboval tým Detroitu vyhrát osm zápasů. Pete a Jerry Cusimano hodili na led olympijského stadionu chobotnici. Mělo to symbolizovat osm vítězství. Každé chapadlo jedna výhra. Ten rok vyhrál Detroit Red Wings šampionát a tradice hlavonožců s rudými křídly započala.
Vítězství naše vezdejší dej nám dnes.
Zakázané krysy v NHL oživil Jaromír Jágr
Byl jednou jeden hokejista. Jmenoval se Scott Mellanby, povoláním útočník. Před dvaceti lety přišel do kabiny svého týmu Panthers. Uviděl tam krysu a umlátil ji hokejkou. Tou samou holí ten den vstřelil dva góly, což vystřelilo Floridu poprvé do špičky NHL. Brankář John Vanbiesbrouck toto vykilování nazval „rattrickem“ a fanoušci si památnou vraždu vzali za svou. Od té doby (sezona 95/96) je krysa neoficiálním maskotem klubu. Přerostlo to do takového šílenství, že to vedení NHL muselo další sezonu zakázat. Neustálé uklízení gumových a plyšových krys, které fanoušci házeli na plochu po každém gólu, příliš zdržovalo hru. Rok 1996 bude pro fanoušky Floridy navždy rokem krysy.
Deratizace NHL ale nepomohla navždy. Na led domácí arény BB&T Center díky Jaromíru Jágrovi a letošní rekordní řadě vítězství začaly krysy pršet znova. Zázrak!
Věřím v Puk Svatý,
svatou Extraligu nejvyšší,
společenství svatých,
odpuštění proher,
vzkříšení těla
a život věčný.
Amen.
Hattrick! Klobouky zdarma
V mnoha sportech se na hřiště při vítězství hážou pokrývky hlavy. Nicméně v hokeji jde o zvláštní případ. A to když jeden hráč vstřelí tři góly. Původ této tradice nejspíš pochází od kanadského výrobce klobouků Henri Henri. V sezonách 1950 až 70 (kdy bylo pouze šest týmů NHL) začali rozdávat hráčům, kteří vstřelili tři góly, klobouky zdarma. Výraz “Hat Trick” se tak dostal do světa ledové zábavy.
Arizonští Kojoti sbíraji čepice pro děcka na Vánoce:
Sponzore náš, jenž jsi na nebesích,
posvěť se jméno tvé.
Přijď království tvé.
Obouchání golmanových chráničů
Tohle je jedna z věcí, kterou dělají a respektují všechny týmy. Před začátkem každé hry projedou hráči kolem brankáře a bouchnou do jeho holenních chráničů v gestu povzbuzení a podpory.
Odpusť nám naše prohry,
jakož i my neodpouštíme našim protivníkům.
Zastrašování bílou
Vzniklo to v roce 1987, v průběhu play-off Stanley Cupu. Winnipeg požádal fanoušky, aby tým přišli podpořit kompletně v bílé. Především jako antireakce na rudé barvy Calgary vznikl fenomén “White Out”. Má to vytvořit totálně nepřátelskou atmosféru zastrašující protihráče. Série porážek ze zvyku udělala spíš “Bílou kletbu”.
Sláva Útočníkům i Obráncům i Brankáři svatému,
jako byla na počátku, i nyní i vždycky a na věky věků. Amen.
Vousy nosí štěstí
V roce 1980, v době kdy u nás řádil Michal David, se všichni hráči týmu New York Islanders rozhodli oholit ve chvíli, kdy postoupili do play-off Stanley Cupu. A zařekli se, že se neoholí, dokud se nestanou šampióny nebo nevypadnou ze soutěže. Tenhle tým vyhrál NHL čtyřikrát za sebou! Tedy oni to vlastně okoukli od týmového kolegy Davea Lewise, který si osamoceně nechal narůst vousy už v sezoně roku 1975.
Nápad expandoval do mnoha týmů, států a soutěží. Došlo i na vybírání peněz od fanoušků na charitu.
Opičení po česku funguje taky. I když každý rok je trochu jiné. Například: Třinec se nesměl holit. Ve Vsetíně se obarvoval zelený pruh uprostřed hlavy. Vítkovice, Pardubice a Karlovy Vary neholí. Zlín si nechával narůst romský knír (řidítka). Budějovice vousy. Slavia barvy a zarostlíci….
Plesejte Našemu týmu, všechny země, služte Našemu týmu s radostí, vstupte před něho s jásotem!
Individualisté
Přesto, že je hokej docela stádní sport, najdou se výstřelky i v Česku. Vladimír Svačina si sezonu nepral tričko. V Pardubicích si Petr Koukal lakoval nehty klubovými barvami. Trenér Miloš Říha (HC Slovan Bratislava) musel jeden čas před každým zápasem uběhnout deset kilometrů.
NHL je ale přeci jen teatrálnější. Legendární kanadský brankář Ron Hextall si v NHL jednou před zápasem vzteky roztřískal hokejku. V tom utkání pak vychytal všechno a od té doby byl v šatně před každým duelem připraven vysavač.
Ronův agresivní styl má obdivovatele
S upřímnou zbožností se klaňme svému Mistru, který pro nás trpěl a byl pohřben NHL, aby vstal z mrtvých. Pokorně ho prosme: SMILUJ SE NAD NÁMI, PANE.
Každý hráč stráví den s pohárem
Stanley Cup je klenot NHL. Tradice ligy velí, aby každý hráč vítězného týmu strávil den s pohárem. Existují mraky příběhů o tom, jak hráči tento svůj den oslavili. Včetně celodenního jezení zmrzliny z plného poháru…
Onoho strůjce našich běd,
do věčných temnot šatny svrhni zpět,
ať nemůže už obelstít
krví tvou vykoupený lid.
Nešlapat na logo!
Hokejkové týmy v NHL, které mají svůj vlastní stadion, mají obyčejně jako centrální bod šaten logo svého týmu. Nikdo proboha nesmí na tu posvátnost stoupnout! Ať už je to hráč nebo ne. Neví se úplně proč, ale je to tak.
Ó Bože, doveď mě k vítězství!
Jen vítězové smí osahávat!
Nijak překvapivě se většina zvyků točí kolem NHL. Třeba na Stanleyův pohár mohou sahat jen vítězové. Jaký trest stihne případného viníka, není úplně jasné, protože krásných holek pijících z poháru ve Vegas nebylo nikdy úplně málo.
Stanley Cup je spojen i s rituálem gravírování jmen všech hráčů týmu na pohár. V současnosti jde o 2200 jmen. Když přibude nový tým a nevejde se, nejstarší tým je odstraněn, vše se posune a nováčci jsou zapsáni v dolní části. Vše se pohybuje nahoru.
Zázrak!
Ručníková vlajka
Poté, co v roce 1982 Vancouver prohrál s Chicagem, jejich trenér – protože byl přesvědčen, že je to vinou špatného pískání sudího – vzal bílý ručník a pověsil ho na hokejku. Tato improvizovaná vlajka měla upozornit na nespravedlivou prohru. V následujících hrách fanoušci mávali bílými ručníkovlajkami.
Pomáhej nám v našich denních pracech
svou nekonečnou láskou.
Skrze Trenéra našeho Pána.
Amen.