Cholerik je jeden ze čtyř typů osobnosti. Mezi vlastnosti cholerika patří:
- nedůtklivost,
- útočnost,
- tvrdohlavost,
- vznětlivost,
- impulzivnost.
Na druhou stranu jsou stálí ve svých názorech a dá se na ně s čímkoliv obrátit. Pokud jejich míra výbušnosti nenese známky agresivity nebo domácího násilí, můžete s nimi prožít i šťastný a spokojený život, jen se musíte naučit s nimi vycházet.
Typologie osobnosti:1
Podle Hippokrata určuje typ temperamentu jedna ze základních tělesných tekutin – krev, žluč, hlen a černá žluč – jejichž poměr určuje reakce na okolí. Máme čtyři základní typy.
Cholerik (žluč): Cholerici bývají tvrdohlaví, neústupní, někdy až vznětliví a často prudce reagují. Na druhou stranu ale umějí být vstřícní, energičtí, cílevědomí.
Sangvinik (krev): Jedná se o extrovertní přátelské osoby s veselou náladu. Sangvinici bývají velmi oblíbení ve společnosti a jsou většinou pozitivně naladění. Na druhou stranu mohou být ve svých pocitech nestálí, nespolehliví a sebestřední.
Flegmatik (hlen): Tito lidé bývají introverti a jsou velmi stabilní. Jsou obezřetní, rozvážní, vyrovnaní a klidní. Často působí lhostejně a povrchně, věci přijímají tak, jak jsou, a neradi dávají najevo své emoce.
Melancholik (černá žluč): Melancholici bývají citliví, neradi vyhledávají společnost, jsou vážní a pesimističtí. Jejich prožívání je hluboké. Jsou velmi přemýšliví a mohou působit nedostupným dojmem.2
Vlastnosti cholerika
Základní rysy už jsme zmínili výše. Zde jsou další vlastnosti, které se často u choleriků vyskytují:
- Rozčílí se snadněji a častěji než ostatní.
- Mají sklony jednat impulzivně.
- Projevují se netrpělivě.
- Rozčilují je neschopní nebo pomalí lidé.
- Často si předem v hlavě chystají, jak někomu vynadají za jeho nedokonalost.
- V některých situacích „jdou hlavou proti zdi“.
- Mívají občas chuť do něčeho bouchnout.
- Dodržují mnoho pravidel, bývají zásadoví.
- Prosazují „svou“ pravdu.
Tip pro vás: Zajímá vás, jaký typ osobnosti jste? Udělejte si krátký test.
Cholerik ve vztahu
Život s cholerikem vyžaduje velkou dávku empatie a porozumění. V jednu chvíli je váš partner pohodový člověk, za pár minut se může změnit k nepoznání. Křičí, nadává a může rozbíjet věci. Pokud na něj začnete křičet zpátky, celá situace se vyostří. Psychologové doporučují nechat takového člověka vyvztekat a ve chvílích hněvu mu neoponovat. Mnohdy člověk pod vlivem silných emocí nejedná příliš rozumně. Zkrátka se vyplatí počkat, až vychladne.
To ale neznamená, že cholerikovi nemůžete oponovat vůbec a musíte dělat vše podle něj. Věci s ním určitě po vychladnutí řešte, a pokud bude přístupný, můžete na jeho emocích pracovat. Povahové rysy jsou sice z velké části dané, ale rozhodně nejsou neměnné.
Cholerik v práci
Cholerici nesnesou, pokud se mýlí, a většinou musí být všechno podle nich. Jsou workoholici a mají vysoké pracovní tempo, které očekávají i od svého okolí. Bývají netrpěliví a hůře se jim vychází s pomalejšími lidmi. Vidíte v tomto popisu svého šéfa? Pokud ve firmě pracujete dlouho, pravděpodobně jste se ani vy nevyhnuli jeho náladám. Nejlepší rada je nebrat si jeho výbuchy příliš osobně.
Pokud se váš nadřízený nechová příliš neprofesionálně a přes čáru, je nejlepší jeho návaly vzteku neřešit. Pokud uvidíte, že nemá svůj den, přenechte řešení pracovních problémů na jindy.
Tři tipy, jak zvládnout život s cholerikem
1. Zůstaňte v klidu
Někdy je to těžké, ale při hádce s cholerickou osobností je zůstat v klidu nejlepší možná obrana. Nekřičte na něj zpět, nevyčítejte, a pokud to jde, z místnosti zmizte. Pokud budete reagovat útočně, cholerika to ještě více popudí. To však neznamená, že problémy nemáte řešit. Mluvte o nich v nejbližší možné (klidnější) chvíli.
Věděli jste, že i Beethoven byl cholerik? Poslechněte si epizodu slovenského podcastu Dejiny, který naleznete v podcastových aplikacích.
2. Nesnažte se ho předělat
Na zvládání emocí se dá pracovat, ale člověka nikdy kompletně nezměníte. Jeho povahové rysy zůstanou stejné po celý zbytek života. Cholerik se ale může naučit zvládat svůj hněv, klidně i s pomocí psychologa. Pokud s návaly vzteku odmítá cokoliv dělat, je na vás, zda ve vztahu zůstanete, nebo odejdete.
3. Buďte empatičtí
Cholerici často bývají v obrovském stresu, neboť vše prožívají a věci si berou příliš k srdci. Nedokážou zvládat své emoce, a proto je důležité k nim přistupovat s empatií a porozuměním. Dejte takovému člověku najevo, že ho vnímáte a jste tam pro něj. Pokud bude cholerik o věcech komunikovat včas, může se snížit i frekvence návalů vzteku.
Tip pro vás: Po cholerickém výstupu s vaším partnerem můžete zkusit vše v klidu probrat při procházce nebo projížďce na kole. Čerstvý vzduch a pohyb uklidní a pročistí atmosféru.
Dejte pozor na domácí násilí
I když může být vztah s cholerikem často náročný, mělo by vám v něm být celkově dobře a nikdy by se v něm nemělo objevit násilí. Pokud vámi váš partner manipuluje, ponižuje vás, kontroluje vám telefon nebo se občas uchýlí i k fyzickému násilí, nelze situaci zlehčovat a omlouvat ho tím, že je jen cholerik. Pokud se u vás doma něco takového děje, obraťte se na policii nebo na linky pro pomoc obětem domácího násilí.
Zdroje:
1.Temperament, jeho hlavní koncepce. WikiSofia. Dostupné z: https://wikisofia.cz/wiki/Temperament,_jeho_hlavní_koncepce
2. ŘÍČAN, P. Psychologie osobnosti – Obor v pohybu. 6. revidované vydání. Praha: Grada, 2010. 208 s. ISBN 878-80-247-3133-9. Dostupné z: https://books.google.cz/books?id=Ed3aPF1hfZAC&lpg=PA3&hl=cs&pg=PA66#v=onepage&q=cholerik&f=false
Foto: Pexels.com