45 nejdivnějších fobií, které vás mohou během života přepadnout

Psychická pohoda, Život
Existuje několik set pojmenovaných fobií, kterými lidé opravdu trpí. Dalších několik set žádný název ještě nemá. Vybrali jsme pro vás ty nejujetější z nejujetějších. Po přečtení tohoto článku vám bude jasné, že je možné mít strach úplně z čehokoliv. Třeba z útoku rostlin.

fobie1-1024x522

1. Alektorofobie: Strach ze slepic. Pokud se tito jedinci setkají se slepicemi, vezmou nohy na ramena.

2. Antropofobie: Strach z lidí. Lidé trpící tímto strachem kvůli němu často nemohou vyjít ani na ulici.

3. Autofobie: Strach ze samoty nebo ze sebe sama. Tito lidé mají problém žít normálně celý život. Není divu, že se někteří z nich pokoušejí o sebevraždu.

4. Basifobie: Obavy z chůze. Basiofobik jezdí pravděpodobně celý život na vozíku, aniž by měl nemocné nohy.

5. Batrachofobie: Strach z obojživelníků. Někteří lidí jednoduše nesnášejí slizké živočichy. Pokud nějakého uvidí, rozklepou se strachy.

6. Bibliofobie: Obavy z knih. Někteří jedinci jsou ještě za opicemi a netuší, že knížky nekoušou. Že nám jsou naopak k užitku.

7. Botanofobie: Obavy z útoku rostlin či sazeniček. Lidé postižení touto fobií budou pravděpodobně nejšťastnějšími na severním pólu, kde neroste vůbec nic. Tam na ně žádná kytka atentát neuspořádá.

8. Bromidrosifobie: Chronický strach ze svého potu. Nedivíme se. Pokud někdo smrdí opravdu hodně, může si z toho vypěstovat fobii.

9. Cibofobie: Strach z jídla. Tito jedinci pravděpodobně přežívají jen s umělou výživou.

10. Dendrofobie: Chronický strach ze stromů. Dendrofobik nemůže jít nikdy do lesa nebo do parku, jinak by se počural strachy.

11. Dentoskalpofobie: Obavy z párátek. Těmto lidem zůstávají kousky jídla za zuby a pravděpodobně se jim často dělají zubní kazy.

12. Efebifobie: Strach z dětí a teenagerů. Tuto fobii musí mít snad každý učitel po několika letech praxe ve škole.

13. Ergofobie: Strach z práce. To máme skoro všichni!

14. Erotofobie: Strach ze sexu nebo z konverzace na toto téma. Nemáme na mysli běžné obavy před prvním sexem, ale chronické obavy, které člověka dohánějí k šílenství.

15. Fagofobie: Strach z polykání. To je vážně nepochopitelná obava.

16. Filemafobie: Chorobný strach z líbání. Touto fobií nepochybně trpí spousta matfyzáků, kteří se holek nedokážou ani nedotknout, natož aby je políbili.

17. Fobofobie: Strach ze strachu. Jedinci postižení touto fobií trpí většinou ještě nějakými dalšími. Mají strach, že zase dostanou zase strach z jednoho dalšího jevu. To je příšerné!

18. Gamofobie: Strach z manželství. Co k tomu dodat. Někdy je lepší být sám.

19. Gefyrofobie: Obavy z přecházení po mostě. Postižený jedinec pravděpodobně viděl Karlův most jen z dálky.

20. Germanofobie: Strach z Němců. Pokud by někomu tato fobie vznikla v minulém století, kdy tu řádil Hitler, bylo by to pochopitelné. Ale dnes?

21. Hafefobie: Strach z dotyků. Pokud se člověka postiženého touto chorobou někdo dotkne, začne být nervózní a pociťovat úzkost.

22. Helifobie: Helifobika jste pravděpodobně nikdy nepotkali. Takový jedinec žije jedině ve sklepech a kanálech. Má totiž strach ze slunečního svitu.

23. Hippopotomonstrosesquipedaliofobie: Příšerný název fobie napovídá, že se jedná o strach z dlouhých slov. Pokud těmito obavami trpíte, zjistíte to tak, že toto uhozené slovo ve vás vyvolá úzkost.

24. Hypnofobie: Strach ze spánku. Nechápeme, jak tito lidé odpočívají a spí.

25. Chrometofobie: Strach z peněz. Tomu nemá šanci normální člověk porozumět.

26. Chromofobie: Strach z barev. Tento jedinec celý život pravděpodobně prožije jen ve tmavém kanále.

27. Ithyphallofobie: To se podržte! Tuhle fobii mohou mít jen muži. Znamená totiž strach ze ztopořeného penisu. Chudák, který tímto strachem trpí, určitě si těžko hledá partnerku.

28. Koprofobie: Strach z vlastních výkalů. Takový člověk musí mít velmi těžký život. Chodit každodenně na záchod s tím, že se bude bát svých výměšků, není žádná sranda.  

29. Koumpounofobie: Strach z knoflíků. Tento jedinec si na sebe nemůže vzít žádnou košili, oblek ani šaty s knoflíčky. Připadají mu odporné a je z nich nervózní.

30. Kruciverbofobie: Strach z luštění křížovek. Většina lidí tuto činnost miluje. Najdou se i tací, kteří z toho mají úzkosti, což je opravdu zvláštní.

31. Melofobie: Strach z určitého druhu hudby. Tahle fobie vysvětluje bitky mezi metalisty a rapery.

32. Mysofobie: Panický strach ze špíny a nepatrných nečistot. Mysofobik stále jen uklízí a uklízí. Nemůže mít ve svém bytě ani smítko prachu. Těžší to má na veřejnosti, protože všechno kolem sebe nedokáže uklidit.

33. Nomofobie: Strach ze ztráty signálu na mobilním telefonu. Touto fobií trpí na světě zhruba pět procent lidí. Postupně se k této úzkosti pravděpodobně dopracujeme všichni.

34. Oftofobie: Touto fobií trpí někteří z nás každé ráno. Znamená to strach z otevírání očí.

35. Ombrofobie: Obavy z deště. Lidé, kteří trpí touto fobií, panikaří, když začne pršet. I v těch nejteplejších dnech, kdy je modré nebe, si s sebou raději nosí deštník.

36. Papafobie: Strach z papeže. Lidé, kteří mají obavy z papeže, buď něco velmi špatného provedli, nebo jsou fakt divní ateisté.

37. Pentherafobie: Strach z tchýně. Takovou fobií v dnešní době trpí určitě spousta mužů. Děsivých matek manželek je na světě spousta. Nemáte náhodou taky takovou chorobu?

38. Sinistrofobie: Obavy z věcí, které se nachází po levé straně. Dotyčný musí chodit jen doprava.

39. Tafefobie: Strach z pohřbení za živa. Tafefobik se nejspíš díval moc na televizi.

40. Testofobie: Strach z psaní testů. Co si budeme povídat, to jsme ve škole měli snad všichni. Dneska si to ale můžeme nechat potvrdit psychologem.

41. Urofobie: Chorobný strach z močení na nevhodném místě. To musí být šílené. Představte si, že budete mít každý den strach z toho, že vás chytne čurání třeba v práci nebo v obchodě.

42. Vomitofobie: Chronický strach ze zvracení. Vomitofobik to nejspíš v minulosti přeháněl s alkoholem.

43. Xanthofobie: Strach ze žluté barvy. Žlutá barva je pro postiženého tabu. Banán, žlutý meloun nebo citron si do pusy nikdy v životě nedá.

44. Xenoglosofobie: Strach z učení se cizích jazyků. Takový člověk pravděpodobně nikdy nevycestuje ze země.

45. Zytofobie: Strach z piva. Tuto fobii rozhodně nemá nikdo u nás v ČR. Pivo se tu prolévá hrdly po litrech.

#Eva Vogelová

→ Bude vás také zajímat: KVÍZ: K jaké psychické nemoci máte největší sklony?

Image
Prémiová zóna
Exkluzivní články, kvízy i odměny. To vše zdarma. Nahlédněte do nové Prémiové zóny Patalie.cz. Objevit více
Zavřít