AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

4 zásady pro začínající investory

Při pohledu na horskou dráhu, kterou nyní finanční trhy zažívají, se může nejeden z nás cítit jako Alenka v říši divů. Investování v současné době proto může připomínat hazard podobný tomu s bitcoinem před třemi lety.

Zdání ale klame. Při dobře zvolené dlouhodobé strategii se nemusíte současným vývojem příliš vzrušovat. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. 

Kdo se bojí, … 

Byť jsou devadesátky a s nimi spojené investiční fondy a kuponová privatizace dávno za námi, spousta lidí investování stále nevěří, protože se bojí, že o všechno přijdou. Dnešní kolektivní investování ale vypadá o poznání jinak, od zákonů po profesionální správu. Když tedy chcete šetřit na důchod, nebo jakkoli jinak zhodnotit své peníze v následujících desítkách let, máte výhodnější možnosti než běžný či spořicí účet. 

Kdy jindy, než teď 

Taktizování a vyčkávání se začátkem “investiční kariéry” na vlnu růstu může být spíše na škodu. Investování není surfování. Obzvláště pro člověka nepříliš zběhlého ve finančním světě představuje zachycení vhodného momentu úkol vskutku herkulovský.  

Proto je lepší investovat pravidelně po menších částkách. Tím se vyrovnávají krátkodobé výkyvy na trzích a načasování vstupu do fondu nemá takový vliv na výslednou hodnotu investice. Vezměme si třeba modelový příklad, kdybyste od 1. ledna 1995 pravidelně měsíčně investovali 1000 Kč do indexu MSCI World, který reprezentuje výkonnost globálního akciového trhu.

Jak vidíte na grafu, trh si za tu dobu prošel dvěma výraznými poklesy – tzv. “dotcom bublinou” z přelomu tisíciletí a velkou recesí, která následovala několik let poté. Během některých měsíců se dokonce krátkodobě dostala celková hodnota investice pod hodnotu investované částky. Trhy se ale vždy dokázaly vzpamatovat a ke konci investičního období dosahoval celkový výnos více než dvojnásobku investovaných prostředků. 

Vydrž, Prťka, vydrž! 

Na to, že ceny na finančních trzích klesají a stoupají, se můžete spolehnout jako na den a noc. Jednou z nejčastějších investorských chyb je právě podlehnutí panice, aby člověk “zachránil” alespoň to málo, co mu zbylo. Tento typ investora pravidelně končí ve ztrátě, protože se připravuje o zisk plynoucí z opětovného oživení trhů.  

Když se podíváme do historie kapitálového trhu od roku 1927, růstové období trvalo v průměru 2,9 roku, zatímco pokles 9,8 měsíce. Během tzv. konjunktury trh zhodnotil v průměru +117 % a během poklesu ztratil -35,4 %. 

Historické vzestupy a pády kapitálového trhu od roku 1927 

Delší cestou za větším pokladem 

Každý z nás je jiný. Když neradi riskujete, zvolíte konzervativnější přístup. Při poklesu trhů pravděpodobně ztratíte méně, ale při růstu také méně vyděláte. Takhle už to chodí. Proto nemá cenu být naštvaný, že ti odvážnější se těší vyšším výnosům, a poté zbrkle měnit svou dlouhodobou strategii. 

Zde platí jednoduché pravidlo: Delší období snese více rizika. Když si tedy chcete peníze vybrat již po třech letech, měli byste spíše zvolit fond konzervativní. Když ale šetříte na důchod, můžete se pustit např. do Akciového účastnického fondu od AXA. V porovnání s jinými investičními nástroji s sebou právě akcie nesou vyšší potenciál výnosu. S tím se samozřejmě pojí i vyšší riziko. To ale dokážete značně snížit, když budete investovat pravidelně a dlouhodobě.  

Doplňkové penzijní spoření můžete u AXA založit i nezletilým. Pokud se vám tedy právě narodil potomek a vy mu sjednáte doplňkové penzijní připojištění, může se těšit v důchodu na o poznání vyšší částku, než kdyby si ho zakládal v dospělosti sám. A to je moc hezký dárek od rodičů.  

Článek reprezentuje názor redakce Patálie.cz a .sk a nemusí odrážet názor AXA.