VIDEO challenge: Jak se balí holka?

Životní styl
Víte, jak se sbalit na dovolenou? Rozhodli jsme se zbourat genderové stereotypy a otestovali jsme, jaký je rozdíl v balení zavazadel u holek a kluků. Přímo v kontrolovaných domácko-laboratorních podmínkách. PRAVIDLA ZÁVODU: Jedeme vlakem na týden do Rumunska pod širák. Trek po horách se zakončením u moře. Stihneme se zabalit za 10 minut? Zvolili jsme […]

Víte, jak se sbalit na dovolenou? Rozhodli jsme se zbourat genderové stereotypy a otestovali jsme, jaký je rozdíl v balení zavazadel u holek a kluků. Přímo v kontrolovaných domácko-laboratorních podmínkách.

PRAVIDLA ZÁVODU:
Jedeme vlakem na týden do Rumunska pod širák. Trek po horách se zakončením u moře. Stihneme se zabalit za 10 minut? Zvolili jsme dvě testovací myši, Markétu a Honzu.

Sbalili byste tuhle holku?

Kolik potřebujete času?

Původně jsme si řekli, že to dáme za tři minuty. Později jsme pochopili, že by to chtělo minut pět.

Když jel test opravdu naživo, zjistili jsme, že na takovouhle cestu je i deset minut docela extrémní časový limit.

Kdo byl lepší?

Největší překvapení testu bylo v tom, že to oběma trvalo stejně dlouho. Navíc s tím, že Markéta to zvládala s větším nadhledem a klidem, zato Honza hystericky pobíhal a cpal věci do batohu hlava nehlava. Na Honzovu obranu musíme podotknout, že skladuje svoje vybavení správným způsobem. Péřový spacák i nafukovací karimatku musíte mít doma rozbalené. Pokud to tak neděláte, zbytečně si ničíte drahé vybavení a vyhazujete peníze. Ve slisovaném stavu peří velice rychle ztrácí své fyzikální vlastnosti. Markéta sice spacák měla také rozbalený, zase ale nenašla obal, takže ho jen tak pohodila do batohu. Můra.

Rumunsko je nejbližší dostupná divočina a současně exotika. Autor textu tam byl nespočetněkrát. Bohužel fotky se nedochovaly, tak aspoň Honzova momentka z Albánie - "předražená bunda Arcteryx" o které mluví i v našem videu a mnoha hodinová cesta lodí přes Komanskou přehradu.
Rumunsko je nejbližší dostupná divočina a současně exotika. Autor textu tam byl nesčetněkrát. Fotky se bohužel nedochovaly, tak aspoň Honzova momentka z Albánie – “předražená bunda Arcteryx”, o které mluví i v našem videu, a mnohahodinová cesta lodí přes Komanskou přehradu.
Markéta (vlevo) je pečlivější a očekává jemnější podmínky. Nechybí kniha a plážový grooming. Zato Honza (vpravo) má víc věcí pro nejhorší situace a na zimu. Což je v pořádku, on jí půjčit oblečení může. Opačně je to horší.
Oba měli stejných 10 kg. Pánové, zde je jasný důkaz, že vyhazovat dívce kosmetiku z tašky vůbec není potřeba. Ať tam dá, co tam dá, pořád je to deset! Snad jen u fénu konzultujte případné problémy s napájením.

Komu toho víc chybělo? 

Ani jeden si nevzal věci na vaření. Markétě chybělo jakékoli vybavení proti dešti. V Karpatech bez stanu to pak může být docela utrpení.

Kartáček na zuby se dá řešit přežvykováním kytek a ostatně všechno se dá postrádat nebo půjčit.

Jedině roztok na kontaktní čočky se prostě musí dokoupit. Honzovi kromě zmíněného vaření a čelovky chyběly jen žabky k moři. Ale bosonohá chůze není problém.

Ani jeden si nestihl udělat cestovní pojištění, což na takovémto treku může stát statisíce. Jen odvoz z hor k doktorovi kvůli vyvrtnutému kotníku může stát víc než celá plánovaná dovolená.

Jak se to dá ještě urychlit? 

Honza má kupříkladu standardní seznam vybavení na open air festivaly a baťůžkářskou turistiku. Ten pak den před odjezdem lehce modifikuje podle konkrétní cesty. Věci dopředu nebalí, stačí mu seznam v telefonu. Proběhne byt a posbírá výstroj během pár minut. Při častějších cestách je to praktičtější, než stavět si doma neustále věž z věcí. Zvlášť, když jsou některé části vybavení většinou v pračce.

A jak sbalit kluka? Honzův pokus o zápis do knihy rekordů.

#Jan Strmiska

 PŘEČTĚTE SI TAKÉ: RECENZE: Otestovali jsme umělou vlnu v Letňanech. Je Surf Arena opravdu simulátor surfu?