Norilsk est confrontée, malgré sa prospérité, à de gros problèmes d’entretien de son parc immobilier. La majeure partie des habitations de Norilsk a été construite sur pilotis. Le dégel du permafrost rend instables les fondations des édifices, les murs de soutiens se fissurent et les bâtiments sont progressivement abandonnés, inhabitables. Aujourd'hui, le principal problème de la ville est le dégel des couches supérieures du pergélisol, ce sol gelé en permanence, sous l'effet de nombreux facteurs : - élévation de la température globale de la région de Norilsk. - influence du milieu urbain. - Pendant de nombreuses années, principalement à la suite de l'effondrement de l'URSS, les canalisations souterraines n'ont plus été entretenues et de nombreuses fuites d'eau chaude sont apparues. - rejets des substances polluantes dans l'atmosphère. - concentration importante de sel dans le sol, suite au déneigement abondant de la ville.

Norilsk: život v těžebním pekle. Nejtěžší kovy a pocity z Ruska.

Za hranicemi, Životní styl
Tohle musíte vidět! Nejdřív jsme si Norilsk chtěli nafotit sami, ale předběhla nás Elena Chernyshova. Rozhodla se obětovat rok svého života a věnovat ho tomuto industriálnímu skvostu. Cenu World Press Photo nám tak vyfoukla jen o kousek, ale my jsme rádi. Zbyde nám tak trochu peněz na Chorvatsko a Bali. A především zůstaneme zdraví! FAKTA […]

Tohle musíte vidět! Nejdřív jsme si Norilsk chtěli nafotit sami, ale předběhla nás Elena Chernyshova. Rozhodla se obětovat rok svého života a věnovat ho tomuto industriálnímu skvostu. Cenu World Press Photo nám tak vyfoukla jen o kousek, ale my jsme rádi. Zbyde nám tak trochu peněz na Chorvatsko a Bali. A především zůstaneme zdraví!

FAKTA O PEKLE:

Místo nikoho:
3000 km od Moskvy (4 hodiny letu)
400 km za severním polárním kruhem
175 000 obyvatel

Nápravný tábor:
Jako oficiální doba založení se uvádí rok 1935, kdy se Norilsk stal centrem Norillagu, “nápravně pracovního tábora”. Od roku 2001 je vstup pro cizince zakázán. Stejně jako do dalších 42 měst v Rusku.

Norilsk je znečištěnější než Černobyl. Nevedou tam žádné pozemní cesty. Jste odříznutí od světa, bez možnosti jen tak sednout do auta a odjet.

Žádné cesty:
Žádná pozemní přístupová cesta
Přístup jen letecky nebo po řece Jenisej (od června do září).

Mráz a sníh na každý den:
Průměrná teplota: -9°C
Teplota občas klesá pod -50°C a do toho fouká vítr
280 dní v roce je mráz
130 dní jsou sněhové bouře
244 dní v roce leží sníh
Město leží na plošině Putorana, v oblasti věčně zmrzlé půdy.

Insomnie na každý den:
Polární noc: 45 dní
Polární den: 68 dní

Centrum novodobé Ruské zlatokopecké horečky je město, kam je od roku 2001 zakázán vstup cizincům. Stejně jako do dalších 42 měst v Rusku.

Extrémní těžba:
Největší producent niklu, palladia a platiny na světě (300 000 tun niklu ročně).

Špína a hnus:
7. nejznečištěnější město planety (předstihl i Černobyl). Nejznečištěnější město Ruska.
2 000 000 tun emisí oxidu siřičitého ročně, stejně jako celá Francie.
4 000 000 tun emisí těžkých kovů ročně.
V okruhu 30 kilometrů je tundra naprosto mrtvá.
V okruhu 50 kilometrů je koncetrace těžkých kovů životu nebezpečná.
Lidé se zde dožívají v průměru o 10 let méně než ve zbytku Ruska.

Elena Chernyshova (rodným jménem Jelena Černyšová, 1981) je fotograf samouk. Vystudovala architekturu a  Rusko vyměnila za Francii. Sedla na kolo a vyrazila na 30 tisíc kilometrů dlouho expedici z Toulouse do Vladivostoku a zpátky. 1004 dní, 26 zemí. Jelena se už k profesi architekty nevrátila a rozhodla se přinášet fotky ze života obyčejných lidí.