Jak NASA způsobila paniku s třináctým znamením zvěrokruhu

Životní styl
V posledním půlroce se příznivci astrologie mohli setkat se znepokojivou zprávou z NASA o tom, že na nebeské báni to s těmi dvanácti znameními není tak nad slunce jasné, jak nás po tisíciletí tradice učí. Podle NASA totiž souhvězdí ekliptiky, k nimž přináleží znamení zvířetníku, není dvanáct, jak jsme zvyklí, ale třináct…

A opravdu, souhvězdí ekliptiky (osy protínající dráhu oběhu Země kolem Slunce) je třináct. Tato souhvězdí jsou viditelná ve svém čase v průběhu roku kdekoliv ze Země. Avšak když se ve staré Babylonii před dvěma a půl tisíci lety objevil první dochovaný horoskop, Hadonoš – třinácté souhvězdí – se mezi znameními zvířetníku neobjevil. Bylo tomu tak pravděpodobně z důvodu rozdělení ročního cyklu a kvůli k tomu, že se Ophiuchus, tedy Hadonoš, v působišti Země nachází ze všech ekliptických souhvězdí nejkratší dobu a babylonští astrologové jej do zvířetníku nezavedli.

NASA přišla v září loňského roku s návrhem, jak by vypadal takový horoskop s Hadonošem, jehož pole působnosti je vyhrazeno mezi 29. listopadem a 17. prosincem. Mnohé příznivce astrologie, kteří své znamení již pevně zabudovali do neochvějného sebepojetí, tak velice znepokojila, protože podle ní by se Hadonošovým příchodem všechna znamení posunula o krok dopředu. Berani by tím pádem byli Býky, Býci Blíženci, Blížencům by narostla račí klepeta a tak dále. Významná skupina Střelců by potom na prsou nesla onoho chaos přinášejícího hada.

Návrh tohoto systému zvedl značný rozruch. NASA proto musela vydat dodatek, že šlo pouze o demonstrační ukázku toho, že astronomie není astrologie.

Přesto se internetem dále šířily zvěsti o tom, že vše je jinak. Tak jako se mnoho lidí obávalo „změny vlastní identity“ pokusným posunem zvířetníku, bylo zde i mnoho takových, kteří změnu uvítali, protože přece nebyli tak lakomí, jak se o Býcích říká, otravně nerozhodní jako ty  Váhy nebo se nikdy nesmířili s tím, že Štíři jsou zkrátka tak nějak jiní…

Tradiční systém astrologie prošel barvitým vývojem skrze několik kultur, až dospěl do podoby, jak jej známe dnes. Avšak vesmír se neustále vyvíjí a jeho vlivy a lidské poznatky o něm také. Například když se v osmnáctém století náš planetární systém rozšířil o Uran, který byl do té doby známý pouze jako hvězda, došlo v témže roce k mnoha vynálezům a objevům. Kromě parostroje a horkovzdušného létajícího balonu tak spatřil světlo světa také toleranční patent, který zavedl Josef II. Uran je proto chápan jako planeta, která boří archetypy a nastoluje nové. Je planetou revoluce, stejně jako bůh, podle nějž je pojmenován. Avšak zda jeho objevení jako planety bylo výsledkem konfigurace jeho revolucionářského vlivu či to bylo jen součástí mnoha objevů onoho osvíceneckého období a jedná se tak jen o další horoskopičinu, to si musí rozhodnout každý sám. Jisté však je, že Babyloňané Hadonoše znali a nepovažovali za nutné jej stanovit jedním ze znamení. Charakteristické vlastnosti odpovídající určitým obdobím narození navíc provází spousta detailnějších souvislostí, se kterými astrologové počítají a výsledný popis upřesňují. Kdyby se počítalo s posunem, který NASA navrhovala, přineslo by to zřejmě onu uranovskou revoluci, po níž by najednou Ryby byly větroplaši jako Vodnáři, Býci by od Beranů převzali titul dobrodruha a Rak by se najednou stal lvem salonů. Podobnost symbolů s jejich charaktery totiž nebyla určena čistě náhodně…

Ta malá skupina Střelců, které přináleží Hadonoš, se však svým popisem od běžného Střelce logicky tolik neliší.

Ti, co by si přesto přáli být spíše naháčem mazlícím se s velikým hadem než divokým kentaurem s lukem a šípy, se mohou zamyslet nad touto symbolikou: Hadonoš by měl být obětavým filozofem držícím se stranou, pokud jde o vlastní zájmy, ale pokud jde o vyšší zájem, dokáže lámat skály. Je spojován s léčením a je obrazem mnoha zdravotnických ikon, jako byl bůh lékařství Asklépios, jehož užovku má medicína ve znaku dodnes. Spjat je s ním také egyptský všeuměl a především léčitel Imhotep nebo sumerský bůh Enki. Nicméně ani v tomto si tradiční půl kůň, půl člověk Střelec s Hadonošem nezadá, protože jeden z nejslavnějších z těchto lidozvířat byl právě léčitel Chiron, který mimochodem pro sichr vychoval Asklépia.

#Jacob Tetzeli

Přečtěte si také: Kouzelné barvy: která je pro vás ta nejlepší?