Jaké nemoci posílají do invalidního důchodu nejvíc lidí

Také si pod pojmem úplný „invalida“ představíte někoho, kdo se třeba díky autonehodě stěží pohybuje na vozíku? I to je samozřejmě možné. Ale ve skutečnosti stojí za většinou invalidit vážná nemoc. Mnoho invalidů se normálně pohybuje mezi námi a vůbec bychom to do nich neřekli. Třeba usměvavá sousedka kolem čtyřicítky, co ji občas potkáte na schodech, trpí roztroušenou sklerózou, která z ní udělala invalidu druhého stupně. Nebo třeba bývalý kolega z práce, který „vyhořel“ a teď je kvůli úzkostným poruchám invalidou prvního stupně. No a rakovina a infarkty, ty nám taktéž pěkně zvyšují statistiky invalidů. Celkově u nás pobíralo invalidní důchod v roce 2020 více než 417 tisíc lidí

Invalidita se netýká jen starších ročníků. Více než čtvrtině Čechů pobírajících invalidní důchod je méně než 44 let.

Co vlastně znamená invalidita a kolik stupňů rozlišujeme?

Invaliditou rozumíme snížení schopnosti pracovat po dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu. Kdysi se u nás invalidita rozlišovala jen na částečnou a plnou, od roku 2010 platí nové rozdělení na stupně podle toho, jak moc vám zdravotní stav znemožňuje pracovat.

  • U I. stupně se jedná o pokles minimálně o 35 %,  
  • u II. stupně nejméně o 50 % a  
  • u III. o 70 % a více. 

Nejvíce invalidních důchodců (42 %) uznanou invaliditu I. stupně, 18 % invaliditu II. stupně a 40 % pobírá III. stupeň invalidního důchodu.

42 %
Invalidita I. stupně
18 %
Invalidita II. stupně
40 %
Invalidita III. stupně

Kvůli čemu odchází stále více lidí v produktivním věku do invalidního důchodu?

Důvodů k invaliditě je spousta. Nejvíce v posledních letech přibývá duševních nemocí. Hned v závěsu za nimi roste úrazovost. Že by za ní stála větší nešikovnost? Kdepak. Psychické poruchy i úrazy mají jedno společné pojítko.

Zaměstnanec musí splňovat stále více povinností v co nejkratším čase. Kvůli tomu dochází častěji k fyzickým i psychickým postižením. Nejčastějším důvodem odchodu do invalidního důchodu jsou ale dlouhodobě nemoci svalové a kosterní soustavy.

V roce 2021 byly u 27 % všech invalidů důvodem k vyplácení důchodu problémy se svaly, klouby a kostmi. Čtvrtinu invalidů vyřadily z provozu duševní poruchy. Třetí místo držely nemoci nervové soustavy s 9 % invalidů.

Kolik invalidé od státu dostanou?

Průměrný invalidní důchod třetího stupně je dlouhodobě nižší než průměrný starobní důchod a tento rozdíl se postupně od roku 2010 zvyšuje. Výpočet je složitější a záleží na stupni postižení, odpracovaných letech a samozřejmě na předchozích příjmech.

Průměrné invalidní důchody v červnu 2021:

I. stupeň

II. stupeň

III. stupeň

Průměrná výše starobního důchodu v roce 2021 přesáhla hranici 15 000 Kč.

Ženy vs. muži

V roce 2020 byla nějaká z forem invalidního důchodu vyplacena více než 417 000 osobám. Invalidní důchod pobírali ženy z 50,7 % a muži ze 49,3 %. Liší se markantně důvody?  U žen se mnohonásobně více vyskytuje invalidita následkem rakoviny. Muži se zase dostávají do špatných životních situací 2× častěji kvůli potížím se srdcem a cévami. Za tím stojí zřejmě horší životní styl. 

Češi vs. Slováci

Vzhledem ke společné historii a podobnému fungování sociálního systému se nabízí srovnání situace ČR a SR. Vzhledem k počtu obyvatel je poměr invalidních důchodců podobný, na Slovensku trochu vyšší. Necelých 420 000 v ČR a téměř 240 000 na Slovensku. Pokud to chcete přesně, tak v roce 2010 bylo v invaliditě 213 834 obyvatel SR, za 11 let jejich počet stoupl na 227 426.

3,9%

CZ 414 646 invalidů v roce 2021, což je 3,9 % všech obyvatel

4,1%

SK 227 426 invalidů v roce 2021, což je 4,1 % všech obyvatel