Downův syndrom: příběhy lidí, kteří se odmítají vzdát.

Životní styl
Downův syndrom je genetické onemocnění způsobené poruchou 21. chromozomu. Děti s Downovým syndromem trpí často různými tělesnými postiženími a zpomaleným duševním vývojem. V České republice se s tímto onemocněním narodí jedno z 1500 dětí. Ty se kvůli svému charakteristickému vzhledu musí potýkat nejen s mnoha zdravotními omezeními a překážkami, ale i s předsudky svých vrstevníků. I přes tuto diagnózu však mohou žít plnohodnotný život a být úspěšné. Podívejme se na nejinspirativnější příběhy lidí s Downovým syndromem, kteří překonali nepřízeň osudu.

Pokud jste fanoušky divácky oblíbené televizní série American Horror Story, budete její tvář určitě znát. Pro herečku Jamie Brewer, která v seriálu geniálního Ryana Murphyho zazářila ve více sériích, to byl její velký televizní debut. Svoji kariéru ale začala již v roce 1999, kdy ji diváci mohli vidět v různých divadelních představeních v Houstonu. Jamie je i členkou improvizační divadelní skupiny „The Groundlings“. Mimo svoji slibně rozjetou hereckou kariéru se angažuje v hnutí „Arc of the United States“, které brání zájmy duševně a tělesně postižených lidí ve Spojených státech.

S downem na molo
Jamie si také jako hvězdu své přehlídky vybrala módní designérka Carrie Hammer. Stala se tak úplně první modelkou s Downovým syndromem, která šla po prestižních molech newyorského fashion weeku. Brewer by se tak ráda stala vzorem pro ostatní ženy. Krása totiž přichází v mnoha podobách: „Je to skvělá zkušenost a něco úplně nového, co jsem nikdy nezkoušela,“ řekla v interview po přehlídce. „Inspiruje mě být vzorem pro mladé ženy a dívky, které si řeknou, že když to dokážu já, dokážou to taky,“ uzavírá. Na newyorském fashion weeku se v roce 2015 objevila i Australanka s Downovým syndromem Madeline Stuart. Předváděla pro italskou firmu FTL Moda a její vystoupení vyvolalo vlnu nadšení. „Dlouho trénovala a dostávala se do kondice. Během pár měsíců shodila dokonce až dvacet kilo. Byl to její velký sen,“ uvedla její matka a zároveň manažerka Rosanne Stuart.

Každý den odvahu
Do módního průmyslu pronikla i Katie Meade. Ta se stala tváří kosmetické kampaně na vlasové produkty firmy The Beauty & Pin-Ups. „Chceme oslavit nezávislost a odvahu žen, které si troufly být pin-up v roce 1935, a přenést tuto odvahu do současnosti,“ řekla pro server PeopleStyle CEO společnosti Kenny Kahn. „Uvádíme produkt, který v našich očích navazuje na pin-up tradici. Hned jak jsme přišli s jeho názvem, Fearless, věděli jsme, koho oslovit. Katie byla jasnou volbou,“ říká Kahn. To vše je součástí trendu, který v módních časopisech a na přehlídkových molech představuje i ty, kteří nesplňují naše tradiční představy o kráse.

Stále důležitějšími se totiž stávají diverzita, originalita a mnohdy i osobní kouzlo.

Příklady táhnou
Toho má na rozdávání i Yulissa Arescurenaga. Ta si ve svých 24 letech splnila svůj životní sen a stala se první cvičitelkou zumby s tímto onemocněním. Její příběh zaujal média po celém světě a hodiny pod jejím vedením se těší velké oblibě. Yulissa začala se zumbou v roce 2008 a okamžitě se do cvičení s rytmickou hudbou zamilovala. Nikdy se ale nesetkala s tím, že by hodiny vedl někdo jako ona. Rozhodla se to změnit a začala trénovat přes šest hodin denně. Její tvrdá dřina se vyplatila, a nakonec získala trenérskou licenci. Kurzy v současné době tak vede nejen v San Francisku, ale například i na Aljašce, kde probíhal mezinárodní kongres pro lidi trpící Downovým syndromem. Jejím cílem je ukázat, že silou vůle dokáže překonat limity svého postižení a předsudky okolí. Stala se inspirací pro své vrstevníky a ukázala, že pokud opravdu chceme, je možné cokoli.

#Radek Mojžíš

Bude vás také zajímat: Syndrom chodící mrtvoly a dalších 22 hodně divných duševních chorob

Chraňte se proti následkům invalidit z duševních onemocnění. A pokud už nějaké životní pojištění máte, zkontrolujte si, jestli ho máte nastavené správně. Drtivá většina Čechů má totiž životko nastavené špatně. Zjistěte, jestli k nim nepatříte taky.