Detox pro mysl: Jak nadměrné pití ovlivňuje naši psychiku

Psychická pohoda, Životní styl
S alkoholem se setkáváme skoro denně. Sklenička piva k obědu či pár skleniček vína večer s kamarádkami je něco, co je nedílnou součástí našeho života. Poprvé ochutnáme alkohol často daleko před svými osmnáctými narozeninami a společnost je u nás k jeho požívání velmi tolerantní. Mnohdy jsou to paradoxně abstinenti, kteří musí čelit posměchu a nepříjemným otázkám.

Pití alkoholických nápojů se ale může rychle vymknout z ruky. Z jednoho malého piva je jich pět a z pár skleniček vína jsou lahve vypité v osamění domova. Závislost na alkoholu přináší kromě těch zjevných fyzických problémů, jako jsou například selhávající játra, i ty psychické.

Na genech záleží

„Alkohol mimo jiné způsobuje i depresi a také ničí neurotransmitery v mozku potřebné pro regulaci vaší úzkosti,“ uvedla doktorka Jacobsonová v rozhovoru pro magazín Vice. „Takže pokud si dáte skleničku nebo dvě po práci na uvolnění, má to přesně opačný efekt. Jestli máte navíc jakékoli psychické onemocnění jako například úzkost či bipolární poruchu, všechny návykové substance jako třeba právě alkohol je zhoršují. Stačí i jen genetický předpoklad k psychickým onemocněním, které se mohou rozvinout právě kvůli drogám nebo alkoholu,“ varuje doktorka.

Začarovaný kruh

Jestli si pravidelně dopřáváte větší množství alkoholu, jste také více ohroženi propuknutím deprese. Pití totiž ovlivňuje chemickou rovnováhu mozku a snižuje zároveň hladinu serotoninu. Ten je důležitý pro regulaci nálad a je zodpovědný za radostné pocity. Lidé, kteří už depresemi nebo úzkostmi trpí, sahají po alkoholu jako po prostředku pro uvolnění. To je však začarovaný kruh. Nadměrné užívání alkoholu situaci jen zhoršuje. Vztahy s rodinou či přáteli pak bývají často poznamenány konflikty vyvolanými závislostí. Klesá výkonnost v práci, přibývají výkyvy nálad a projevy deprese.

Jako bych vůbec nešel spát

Jak ale poznáme prvotní symptomy toho, že je naše psychické zdraví ohroženo nadměrným pitím? Jedním z hlavních ukazatelů, které by nás měly varovat, je narušení kvality spánku. Alkohol způsobuje, že spíte kratší dobu a často se ráno probudíte ještě vyčerpanější než večer. Negativním důsledkem může být i noční vstávání na záchod nebo nepříjemné chrápání. Dalším příznakem je nadměrná únava způsobená kocovinou spolu s celkově špatnou náladou a depresivními stavy. To by nás mělo varovat, že bychom měli omezit příjem alkoholu.

Posledním varovným signálem je zhoršující se pocit úzkosti v situacích, které nám nikdy nedělaly problém. 

Všechno to jsou však plíživé změny, které mnohdy připíšeme na úkor stresu či nadměrné pracovní zátěže. Uvolnění hledáme v lahvi vína, což situaci dále jen zhoršuje.

Konec světa teď a tady

Nadměrné pití také zhoršuje naši paměť. Dobře známá opilecká okna nejsou nic jiného než selhání naší krátkodobé paměti. Pokud pijeme dlouhodobě, může dojít k narušení chemické rovnováhy v mozku a procesů ovlivňujících naši paměť. I v případě, že jeden den nebudeme vůbec pít, se nám může stát, že si nevybavíme ani to, co jsme celý den dělali. Výzkumy také ukázaly, že jsme více ohrožení psychózou, která může někdy vést až k sebevraždě. Pod vlivem alkoholu totiž jednáme impulzivněji a iracionálněji. Některé situace se nám tak pod vlivem alkoholu mohou zdát mnohem horší a neřešitelnější, než opravdu jsou.

Dýchat a cvičit

Co bychom se ale měli naučit, pokud chceme vliv alkoholu na naši psychiku omezit? Prvním krokem je řešení úzkostí a nepříjemných stavů jinak než pitím. Pomoci nám může třeba cvičení, které vyplavuje mysli prospěšné endorfiny, nebo třeba meditace. Naučte se relaxovat po dlouhém dni i jinak než se sklenicí v ruce. Jestli se stavy úzkosti stále nelepší, zkusit můžete i dechová cvičení na celkové zklidnění organismu. Najděte si také někoho, s kým můžete o svých obavách mluvit. To může být nejen vaše kamarádka či kamarád, ale třeba také profesionální psycholog či terapeut. Důležité je si také uvědomit, proč vlastně tolik pijeme, a to, že alkohol není jediné možné řešení. Omezení, či dokonce abstinence pak může zlepšit naši psychickou pohodu.

Jak vrátit čas?

To potvrzuje i Bob, který své zkušenosti s nadměrným pitím a následným detoxem popsal magazínu Vice: „Dříve jsem často pil a rekreačně užíval drogy. Každý víkend jsem o sobě nevěděl. Zároveň jsem od mladého věku bral antidepresiva a trpěl stavy úzkosti,“ přiznává. To se ale změnilo, jakmile omezil pití a své destruktivní chování: „Během prvních tří měsíců abstinence jsem rychle zhubnul a začal vypadat o pět let mladší.

To, čeho jsem si ale okamžitě všiml, bylo to, jak mi začal najednou fungovat mozek. Připadal jsem si nejméně o padesát procent rychlejší a chytřejší než normálně. 

Začal jsem lépe organizovat svůj život, zlepšil vztahy se svojí rodinou a přáteli. Celkově jsem šťastnější, než jsem kdy byl,“ uzavírá.

Méně hádek, více pohody

I po krátkém období abstinence tak můžete pozorovat, že se vaše reakce zklidňují a podrážděnost mizí. Kvalita spánku se zlepšuje a ani ranní vstávání nejsou tak těžká. S tím jde ruku v ruce vyšší výkonnost v práci, kterou určitě ocení vaši nadřízení a kolegové. Ve vztazích k ostatním lidem ubude konfliktů a hádek, které byly často vyhroceny právě alkoholem. Přestanou také výkyvy nálad, které neobtěžovaly jen vás, ale i vaše okolí. Dokážete pak lépe odhadnout své schopnosti a budete za každých okolností pány situace. Bez opileckých výstupů se vám nestane, že byste si druhý den něco nepamatovali či něčeho litovali. Vyřadit alkohol ze života je těžké, tyto pozitivní dopady ale zažijete i tehdy, pokud jej jen omezíte. V pití, stejně jako v mnoha dalších věcech, platí zásada „hlavně s mírou“.

Lidská psychika je křehká a komplikovaná a bohužel nikdo nikdy neví, co se může zvrtnout. Duševním chorobám se zevrubně věnujeme na naší speciální microsite. Podívejte se na spousty zajímavých dat a vyzkoušejte simulátory těch nejznámějších psychických poruch.

Mohlo by vás také zajímat: Emoce do práce patří. Ale jak s nimi zacházet?