AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.

hledat

Čeština 2.0: Jak nám zobák narost

Máme pro vás novou naučnou rubriku, o češtině! Nebojte, žádné přechodníky a tak. Domákli jsme se super online slovníku Čeština 2.0, kam hromada nadšenců už od roku 2008 přidává slova, co si lidi vymýšlejí, protože jim v češtině chybí. Ryzí intelektuální prča. Mrkněte na březnovou várku..  1. hipsterák – hysterický záchvat (hysterák) po činu, který […]

Máme pro vás novou naučnou rubriku, o češtině! Nebojte, žádné přechodníky a tak. Domákli jsme se super online slovníku Čeština 2.0, kam hromada nadšenců už od roku 2008 přidává slova, co si lidi vymýšlejí, protože jim v češtině chybí. Ryzí intelektuální prča. Mrkněte na březnovou várku.. 

1. hipsterák – hysterický záchvat (hysterák) po činu, který absolutně nezapadá do hipsterského prostředí/subkultury, která si zakládá na nezávislém myšlení, odívání, tvorbě apod. a snaží se vždy následovat nejnovější trendy v hudbě, módě, životním stylu

2. dožírky – posvatební dojídání darovaných a zbylých pokrmů

3. samosexuál – sexuální uspokojování sebe sama, jedinec zamilovaný sám do sebe (pokročilejší forma narcismu)

4. fotomrvítko – aplikace na úpravu fotografií (v počítači, tabletu, mobilu), která pořízené obrázky různými filtry trochu pokazí/mrví

5. selfitida – choroba, která nutí postižené osoby neustále si pořizovat selfie, existuje v různých stupních (nejvážnějším druhem nemoci je chronická selfitida, při které se pacienti fotografují prakticky neustále)

6. selpíčko – dámská selfie od pasu dolů

7. nánotechnologie – zjednodušování věcí natolik, aby to pochopily i úplné nány

8. rathifikovat – odsouhlasit úplatek

9. codyš – osoba užívající v diskuzi nesmyslné a nepravděpodobné argumenty, nejčastěji začínající „co když“ (foneticky „codyš“)

10. matkomat/tátobanka – peníze od matky/otce

11. legáček – figurka v Legu

12. snapovat – využívat aplikaci Snapchat

13. singlovat – být programově nezadaný/nezadaná

14. autodělba/souvoz – sdílení jednoho auta více řidiči, jimž by se jinak nevyplatilo mít vlastní vůz (angl. carsharing)

15. lajkolap – chytlavý, zajímavý příspěvek na sociálních sítích, který má šanci získat hodně lajků

16. zčápit – získat dotace (např. z EU apod.) na svůj soukromý projekt; podle Čapího hnízda Andreje Babiše

Rozšiřte si slovní zásobu o dalších 5000 slov na www.cestina20.cz, kde každý den přibývají další. Zapojte se sami do vědecké práce na láskyplném prznění češtiny.

Podobné články

17 důvodů proč chodit do lesa

Kult uctívačů bosobot

obrazek

Jak si udržet zdravý rozum