Bacha, koupelna!

Životní styl
Do koupelny by se mělo chodit s helmou a chrániči a nejspíš i v reflexní vestě. Proč?  Chytří američtí statistici spočítali, že koupelna či toaleta můžou za 70 % úrazů, ke kterým přijdeme doma. Ženám se úrazy v koupelně stávají výrazně častěji než mužům. Autoři studie spekulují, jestli se toto dramatické číslo nezvyšuje nejen kvůli […]

Do koupelny by se mělo chodit s helmou a chrániči a nejspíš i v reflexní vestě. Proč? 

Chytří američtí statistici spočítali, že koupelna či toaleta můžou za 70 % úrazů, ke kterým přijdeme doma. Ženám se úrazy v koupelně stávají výrazně častěji než mužům. Autoři studie spekulují, jestli se toto dramatické číslo nezvyšuje nejen kvůli jejich křehčí fyziognomii, ale i díky vyšší ochotě žen vyhledat po úrazu lékaře.

S věkem úrazů přibývá. Věková skupina nad 85 let utrpí více než polovinu úrazů v blízkosti toalety. Okolo vany a sprchy se zase točí většina úrazů lidí ve věkové skupině 15 -24 let.

Nejrizikovější aktivitou pro všechny věkové skupiny je koupání nebo sprchování a vylézání z vany nebo sprcháče. Úrazy, které se staly ve nebo v těsné blízkosti vany či sprchy, představují více než 2/3 z celkového počtu úrazů v koupelně.

Jedna z autorek studie, Judy A. Stevens, upozorňuje na fakt, že: „Zranění, ke kterým dochází při sedání a vstávání z toalety, se ve věkové skupině 65 + vyskytují výrazně častěji, než u jiných skupin.“ Proto paní doktorka doporučuje všem instalace pomocných madel, a to jak na toaletu, tak do vany.

Téměř 14% koupelnových neštěstí končí v nemocniční posteli.