Svatá trojice, kvůli které všichni nonstop visíme

Životní styl
Hodina sem, hodina tam. Není divu, že nemáte skoro na nic čas. Pravidelně visíte na síti. Nikdo vás z toho ale nemůže vinit. V minulém století se narodili tři super nerdi, který za to za všechno můžou. Změnili vesmíry nás všech a nepotřebovali k tomu diplomy ani tituly. Seznamte se s jejich příběhy. „Počítač do […]

Hodina sem, hodina tam. Není divu, že nemáte skoro na nic čas. Pravidelně visíte na síti. Nikdo vás z toho ale nemůže vinit. V minulém století se narodili tři super nerdi, který za to za všechno můžou. Změnili vesmíry nás všech a nepotřebovali k tomu diplomy ani tituly. Seznamte se s jejich příběhy.

„Počítač do každé domácnosti!“ To byl v druhé polovině 20. století veliký cíl Billa Gatese. A jak víte, nejen že se mu splnil, ale dalece překonal jeho očekávání! Nebýt Microsoftu, možná by ještě dnes neexistovaly počítače pro osobní účely. Ale ani Bill tenkrát netušil, že položí základ pro vytvoření virtuální reality.

Školy? Nepotřebuju!

Bill byl už v útlém věku šprt. Typický ošklivý chytrolín, o kterého si žádná slečna neopřela ani kolo. V jeho případě však holky udělaly chybu, když odmítaly pozvání na ples. Již v 17 letech vymyslel a vlastnoručně vytvořil program pro tvorbu školních rozvrhů, za který získal svoje první vydělané peníze. Po střední škole nastoupil na Harvard. Během studia vytvořil s Paulem Allenem program Altair BASIC pro počítač Altair 8800. V chytré Billově kouli se zrodil nápad, že založí se svým kamarádem firmu. Stalo se. Podnik Micro-Soft vznikl, aby mohl svůj operační systém prodávat i dalším firmám.

Bill se rozhodl opustit školu, aby mohl nepřetržitě pracovat na své nové firmě. V době, kdy plán sdělil svým rodičům, lítaly doma vzduchem talíře, ale nakonec jim došlo, že k úspěchu jejich syn žádný titul opravdu nepotřebuje.

Nafouknuté hlavy a záněty spojivek

Bill a jeho zaměstnanci pracovali tvrdě dnem i nocí. Se zakladatelem Microsoftu se ale nepracovalo nijak zvlášť dobře. Jeho lidé chodili domů s nafouknutou hlavou. Bill si totiž jako správný šéf rád zakřičel. Není pochyb o tom, že křik nesl své ovoce. V roce 1985 byla na trh uvedena první verze Windows. Postupem času se další verze neustále zdokonalovaly, až došly do dnešní podoby. Poděkujme Billovi a jeho firmě za nepříjemné záněty spojivek a bolavá záda.

Bůh jménem Google

Google je synonymem vyhledávání. Googlovat, googlit, vygooglit. Běžná součást našich slovníků. Google najde vždy vše, co potřebujete. Od vzniku světa až k pornu. Jeho zakladatel Larry Page měl prostě za ušima. Věděl, že závislí lidé jsou nejvěrnější zákazníci. Larry měl už jako malý capart zájem o programování a počítače.

Máme tu dalšího nerdíka, který strávil hodiny a hodiny práce s technikou. Na rozdíl od Billa Gatese ale nebyl tak ošklivý.

Na základní škole, jako první žák, odevzdal svoji práci vypracovanou na počítači. Tenkrát se to ještě nedělalo, takže se nejspíš chudák Larry nesetkal s pochvalou od učitele, ale s pětkou v žákovské.

Nahradím vám knihovnu

Během studia na střední škole East Lansing High School ještě nic nevynalezl, ale byl extra šprt, který akorát lezl všem spolužákům na nervy. Nikoho nepřekvapilo, když po střední škole šel studovat informatiku na Stanfordskou univerzitu. Během studia vytvořil fungující tiskárnu z kostek lega. Na univerzitě potkal kamaráda Sergeye Brina, který mu pomáhal v jeho bádání. Rozhodli se společně pracovat na novém vyhledávači. Soustředili se na sbírání dat a jejich propojování. Larry měl v úmyslu vytvořit chytrý vyhledávač, který bude umět posuzovat důležitost internetových stránek a ty nejvhodnější bude posouvat na první místa. Povedlo se! V roce 1998 přišel na trh. Postupně Google.com začal nabízet i další služby jako Google Earth, Maps nebo Gmail. Dnes nikdo nepochybuje o tom, že Google je nej. Tak, proč u něj neprosedět půlku dne?!

Začalo to u zubaře

V roce 2006 se svět zbláznil do Facebooku a začal se hromadně věšet na síť, která stojí na osobních profilech. Chatovat s přáteli, sdílet své pocity, zážitky i fotografie. Masírka pro ego a krásně zaplněná díra na trhu. Mark Zuckerberg vytvořil průlomovou sociální síť, která zjednodušila komunikaci lidí po celém světě v reálném čase. Geniální nápad, ale když se nad tím zamyslíte, vlastně celkem logický.

Z Marka se stal úspěšný člověk, protože už jako náctiletý si liboval v programování, zatímco ostatní děti v jeho věku randily a lezly rodičům na nervy.

Ve věku 12 let vytvořil svůj první komunikační program, který nazval Zucknet. Markův otec pro něj našel využití ve své zubařské ordinaci.

Pracovat pro Microsoft? Ne, děkuji!

Postupem času se jeho „nerdství“ jen potvrzovalo. Namísto navazování nových vztahů a hledání přítelkyně vymyslel hudební přehrávač Synapse. Jelikož tento software dokázal sám určit hudební preference daného uživatele, chtěly jej odkoupit společnosti jako Microsoft a AOL. Toužily také do svých spárů chytit samotného Zuckerberga, ale jen jako zaměstnance. Naštěstí Mark poslechl svou intuici a odmítl, jinak by si svou kariéru pěkně pohnojil. Rozhodl se pro další studium na Harvardu. Tuto školu sice nedokončil, ale během studií se mu v hlavě poprvé zrodil nápad na Facebook.

Mluvit je problém, nechcete si psát?

Původně plánoval rozjet sociální síť pouze pro studenty. Důvod je prostý. Jako správný nerd, měl pravděpodobně svůj svět a příliš mu nešla konverzace se spolužáky. Takže si v roce 2004 založil Facebook. Mezi studenty byla webová stránka velmi populární a tak Mark získal pro svůj projekt investory. Během dvou let se však Facebook tolik vyšvihl, že v roce 2006 se stal přístupným pro celý svět. V tuto chvíli všichni mohli začít jásat, protože když chtěl někdo s někým komunikovat, už se nemusel vůbec odlepit od počítače. A dneska? Kdo není na Facebooku, jakoby nebyl.

Pěkně vám za všechno děkujeme, páni géniové!